Китайския фондов пазар се охлажда
Въздържанието на китайското правителството за повторни стимули успокоява пазарите
Публикувано от Божидар Балевски окт 08, 2024 в Пазари
След едноседмичната ваканция ралито на китайските наземни фондови пазари се забави, тъй като инвеститорите станаха скептични относно готовността на Пекин да въведе допълнителни мерки за стимулиране. Междувременно китайските акции, регистрирани в Хонконг, отбелязаха рязък спад.
Индексът CSI 300, който проследява най-големите компании в континентален Китай, се повиши с 5,1 % по време на среднодневната търговия, след като първоначално нарасна с почти 11 % при отварянето на пазара. Въпреки това ръстовете бяха ограничени, след като представители на Националната комисия за развитие и реформи (NDRC), главният орган за икономическо планиране в Китай, се въздържаха от обявяване на нови значителни мерки за стимулиране.
Представяне на CSI 300 Index
Източник: Bloomberg
Индексът на китайските акции в Хонконг се понижи с близо 11 % след подобен скок по време на затварянето на пазарите на сушата. До 30 септември CSI 300 се повишаваше в продължение на девет последователни дни, подхранван от различни усилия за стимулиране, включително намаляване на лихвените проценти, увеличаване на ликвидността на банките и мерки за подкрепа на фондовия пазар.
„Устойчивостта на това рали в Китай ще зависи от последващите действия, особено на фискалния фронт“, каза Алексей Мироненко, глобален ръководител на отдел „Инвестиционни решения“ в Leo Wealth в Хонконг. „Наблюдаваме внимателно какви политики ще се появят през следващите седмици след изявленията на Политбюро и Държавния съвет. Те ще определят дали настоящата ни позиция на свръхпредлагане е тактическа - готова да бъде коригирана при промяна на оценките - или стратегическа.“
Още преди континенталните пазари да отворят отново, сред инвеститорите се появиха съмнения относно силата на неотдавнашното покачване на китайските акции. Много стратези и мениджъри на фондове останаха предпазливи, очаквайки конкретни финансови ангажименти от страна на Пекин в подкрепа на обещанията му за стимулиране. Освен това имаше опасения, че много акции вече са достигнали надценени нива.
Стратезите от Morgan Stanley, ръководени от Лора Уанг в Хонконг, изтъкнаха два основни риска на фона на ралито на фондовия пазар: потенциално прегряване на пазара на А-акции и последващите действия на правителството по отношение на наскоро обявените мерки за стимулиране.
По време на сесията във вторник оборотът на борсите в Шанхай и Шънджън нарасна до рекордните 2,6 трилиона юана (368 млрд. долара), надминавайки нивата от 30 септември, когато индексът CSI 300 скочи с 8,5 % - най-голямото му еднодневно увеличение от 2008 г. насам.
Някои брокерски къщи изпитаха технически затруднения поради рязкото нарастване на обема на търговията, като приложенията им временно замръзнаха, според доклад на Cailian, който се позовава на ИТ специалист от брокерска къща.
Очакванията на инвеститорите се засилваха, тъй като китайските акции, листвани в Хонконг, поскъпнаха, докато пазарите на сушата останаха затворени. Държавните медии съобщиха, че много специалисти от ИТ, оперативните отдели и отделите за обслужване на клиенти в брокерските къщи са отменили плановете си за почивка, за да се подготвят за повторното отваряне. Отварянето на сметки в големите брокерски къщи достигна рекордно високи стойности по време на почивката по време на Златната седмица поради огромното търсене от страна на клиентите, както онлайн, така и офлайн.
Индексът Hang Seng China Enterprises, който проследява китайските компании, регистрирани в Хонконг, спадна рязко, тъй като вниманието се насочи към континенталните пазари. Индексът нарасна с над 30 % през месеца преди понеделник, което го превърна в най-добре представящия се сред над 90 световни борсови индекса, проследявани от Блумбърг.
„Налице е известно сближаване - преместване от Хонконг към континентален Китай“, каза Марвин Чен, стратег в Bloomberg Intelligence в Хонконг. „Вътрешната ликвидност вероятно ще доведе до ръст на А-акциите.“
Очаква се увеличаване на държавните разходи
По време на брифинга на NDRC длъжностните лица потвърдиха плановете за ускоряване на разходите, увеличаване на инвестициите и разширяване на пряката подкрепа за групите с ниски доходи и новозавършилите студенти. Те също така обявиха, че Китай ще емитира повече свръхдългосрочни държавни облигации през следващата година и ще прехвърли 100 млрд. юана от планираните през 2025 г. инвестиции за тази година, за да подкрепи големи инфраструктурни проекти.
Офшорният юан за кратко се понижи по време на брифинга за политиката, което съвпадна със забавянето на борсовото рали, преди да се стабилизира. На офшорните пазари, които бяха затворени в продължение на пет дни, юанът се понижи с 0,6% до 7,066 за долар. Доходността на китайските бенчмаркови облигации първоначално се повиши със седем базисни пункта, след което се установи на ниво от 2,18%.
Ръководството на Китай си е поставило за цел да постигне растеж от около 5% за тази година, но икономическите показатели сочат, че това ще бъде трудно постижимо, тъй като потребителските разходи са слаби, а пазарът на недвижими имоти е в спад.
През годините китайският фондов пазар е преживял няколко цикъла на подем и спад. Изправена пред забавящ се растеж и дезинфлация, в края на 2014 г. страната предприе мащабни стимулиращи мерки, които предизвикаха огромно рали на фондовия пазар. Това рали обаче се срина в средата на 2015 г. От октомври 2014 г. до юни 2015 г. съставният индекс на Шанхайската фондова борса нарасна повече от два пъти, за да загуби над 40% от стойността си в рамките на два месеца.
„Нуждаем се от фискални действия и, надявам се, от смислени икономически реформи“, заяви Ева Лий, ръководител на отдела за акции в Голям Китай в UBS Global Wealth Management в Хонконг, по време на интервю за телевизия Блумбърг. „Ако до края на тази година не бъдат предприети сериозни мерки, пазарът вероятно ще остане на сегашните си нива.“