Китайската централна банка предприема действия срещу сриващата се икономика на страната
Действията на Китайската централна банка са безпрецедентни
Публикувано от Божидар Балевски сеп 24, 2024 в Пазари
На фона на нарастващата загриженост за икономическите резултати на Китай Пан Гуншън, управител на Китайската народна банка (КНБ), представи поредица от значителни мерки за подкрепа по време на рядка пресконференция във вторник. Тези действия имат за цел да се справят с продължаващия икономически спад чрез облекчаване на паричната политика.
Ключови мерки, въведени от КНБ
Един от най-забележителните обявени ходове беше намаляването на минималните задължителните резерви (МЗР) с 50 базисни пункта. Тази политика, която определя размера на паричните средства, които банките трябва да държат в резерв, има за цел да освободи ликвидността във финансовата система. Макар че Пан не уточни точния момент, той посочи, че намалението ще стане скоро, като е възможно до края на годината да бъдат извършени допълнителни намаления в диапазона от 0,25 до 0,5 базисни пункта.
В допълнение към намалението на минимални задължителни резерви Пан обяви и понижение на 7-дневната репо лихва с 0,2 процентни пункта - ход, който изненада някои пазарни наблюдатели. Според Лин Сонг, главен икономист на ING за Голям Китай, намалението с 20 базисни точки е по-силно от очакванията на пазара за няколко намаления с по 10 базисни точки. Въпреки това Сонг подчерта, че дългосрочният ефект ще зависи от това дали ще последват още съкращения, или централната банка ще възприеме подход на „изчакване и наблюдение“.
Въпреки че намаляването на МЗР се разглеждаше като ход за стимулиране на пазарните нагласи, основното предизвикателство пред финансовата система на Китай остава липсата на търсене на кредити, а не проблемът с недостатъчните средства, които банките могат да предоставят.
Потенциални промени в основния лихвен процент по кредитите
Пан също така намекна за възможно намаление с 0,2-0,25% на основния лихвен процент по кредитите (ОЛП), който оказва влияние върху корпоративните и домакинските кредити, включително ипотечните. Това се случва, след като наскоро при месечното си фиксиране КНБ остави основните си лихвени проценти по кредитите непроменени, сигнализирайки за по-нататъшни потенциални стъпки в подкрепа на икономиката.
Централната банка представи и инициативи, насочени към стабилизиране на изпитващия затруднения пазар на недвижими имоти. Сред обявените мерки бяха удължаване на съществуващите политики за още две години и намаляване на лихвените проценти по неизплатени ипотечни кредити. Тези стъпки имат за цел да осигурят облекчение както за строителните предприемачи, така и за собствениците на жилища в условията на продължителен спад в сектора на недвижимите имоти.
Пресконференцията се състоя малко след като Федералният резерв на САЩ започна цикъл на понижаване на лихвените проценти, което позволи на КНБ по-голяма гъвкавост при понижаването на лихвите в отговор на нарастващия дефлационен натиск в Китай.
Съобщенията на Пан отразяват по-широката цел на Пекин да стимулира икономическия растеж чрез облекчаване на паричната политика. Някои анализатори обаче, включително Едмънд Гох от Abrdn, изтъкнаха липсата на съпътстващи фискални стимули, които според мнозина са от решаващо значение за преодоляване на икономическия спад в Китай. Едмънд Гох отбеляза, че въпреки че КНБ изглежда има ясно разбиране за предизвикателствата пред икономиката, тя се бори да убеди централното правителство да въведе по-голям фискален дефицит.
Пазарът на недвижими имоти и предизвикателствата пред местните власти
Съществен фактор за забавянето на китайската икономика е постоянният спад в сектора на недвижимите имоти. Ли Юнзъ, министър на Националната администрация за финансово регулиране, изтъкна трудностите, с които се сблъскват строителните предприемачи в областта на недвижимите имоти при завършването на проектите в срок.
Той разкри, че повече от 5700 проекта за недвижими имоти са одобрени за финансиране чрез правителствения „бял списък“ на обща стойност 1,43 трилиона юана (200 млрд. долара), което позволява завършването на над 4 млн. жилища. Въпреки това разликата между предлагането и търсенето остава значителна, като според оценките около 20 милиона жилища са били предварително продадени, но не са били доставени.
Заключение
Последните действия на КНБ се разглеждат като стъпка в правилната посока към стимулиране на забавящата се китайска икономика. Въпреки това, тъй като търсенето на кредити все още е ограничено, а секторът на недвижимите имоти е изправен пред значителни предизвикателства, анализаторите продължават да призовават за по-всеобхватен подход, който да включва както парични, така и фискални мерки. Тъй като световните централни банки се насочват към намаляване на лихвените проценти, предстоящите месеци ще покажат дали Китай може да възвърне икономическата си инерция с по-нататъшни политики на облекчаване.