Китай ще се наложи да предприеме нови мерки

Забавяне на търговията на дребно намалява оптимизма

Публикувано от Любомир дек 16, 2024 в Пазари

Ръстът на продажбите на дребно в Китай неочаквано се забави през ноември, подчертавайки спешната необходимост Пекин да увеличи усилията си за насърчаване на потребителските разходи. Това се случва въпреки признаците на стабилизиране на жилищния пазар, което сочи за продължаващите предизвикателства пред съживяването на частното търсене.

Продажбите на дребно нараснаха само с 3% на годишна база, отбелязвайки най-бавния растеж от три месеца насам и изоставайки дори от най-песимистичните прогнози. Същевременно индустриалното производство показа по-силна инерция, нараствайки с 5,4%, тъй като производството продължава да изпреварва потребителските разходи в стимулирането на икономическата активност.

„Възстановяването на вътрешното търсене остава слабо“, отбеляза Мишел Лам, икономист за Голям Китай в Societe Generale SA. Тя също така предупреди, че стабилизирането на индустриалното производство може да е временно, обусловено от краткосрочни фактори като ускоряване на поръчките в навечерието на потенциални американски мита.

Забавяне на търговията на дребно намалява оптимизма

Неочакваното забавяне на продажбите на дребно отслаби надеждите за устойчиво възстановяване на частното потребление. Въпреки че Пекин приложи мерки като субсидии за домакински уреди и автомобили, въздействието изглежда ограничено. Продажбите в дискреционните категории, включително козметика, облекло и бижута, отбелязаха значителен спад, като продажбите на козметика спаднаха с 26% в сравнение с миналата година.

Анализаторите твърдят, че слабата реакция подчертава необходимостта от по-широки и по-ефективни политически мерки. Чанг Шу и Ерик Жу от Bloomberg Economics подчертаха, че „трайното отслабване на активността“ изисква незабавни действия. Длъжностните лица посочиха планове за разширяване на програмата за субсидиране, но икономистите предупреждават, че подобни мерки може да имат само краткотраен ефект, тъй като е малко вероятно потребителите да правят многократно големи покупки.

Говорителят на НБС Фу Линхуей обясни част от забавянето на темповете на растеж през ноември с фестивала за пазаруване Singles' Day, който започна по-рано тази година през октомври и потенциално отклони продажбите от ноември. Въпреки това Фу призна, че по-широките перспективи пред потреблението остават слаби и се нуждаят от укрепване.

Политиците се противопоставиха на предложенията за директни парични помощи за потребителите, като президентът Си Дзинпин изрази опасения, че ще изпадне във „велфаризъм“. Това колебание накара мнозина да се запитат дали настоящият подход на Пекин може да създаде потребителското доверие, необходимо за трайно възстановяване.

Други икономически показатели отразяват смесени сигнали

Освен продажбите на дребно други данни представиха смесена картина на икономическото състояние на Китай:

  • Инвестициите в дълготрайни активи нараснаха с 3,3% през първите 11 месеца на 2024 г., което е по-бавен темп в сравнение с началото на годината.

  • Нивото на безработица остана стабилно на ниво от 5%.

  • Инвестициите в недвижими имоти спаднаха с 10,4%, което е малко по-лошо от отчетения през октомври спад от 10,3%.

Въпреки тези предизвикателства има признаци на подобрение на жилищния пазар. През ноември за първи път, откакто икономиката отново отвори врати след блокирането на COVID-19, се наблюдава ръст на продажбите на жилища на годишна база. Продадената жилищна площ нарасна с 2,7%, обръщайки спада от октомври.

След пандемията промишленото производство в Китай постоянно изпреварва ръста на търговията на дребно, но експертите предупреждават, че този подход може да не е устойчив. Растежът, стимулиран от производството, предизвика критики от страна на САЩ и ЕС, които обвиняват Китай, че залива световните пазари с евтини стоки.

По-широкото икономическо забавяне през последното тримесечие на 2024 г. накара Пекин да въведе намаление на лихвените проценти, подкрепа за пазара на недвижими имоти и програма за суап на дълг на стойност 1,4 трилиона долара, за да облекчи рисковете, свързани с дълга на местните власти. Все пак анализаторите предупреждават, че тези мерки може да се окажат недостатъчни, за да се противодейства на слабото потребителско търсене и дефлационния натиск.

Пътят напред

За да стимулира икономиката, Китай планира да увеличи публичните заеми и разходи през 2025 г., макар че обхватът на тези мерки може да остане консервативен. Експертите твърдят, че са необходими по-силни и по-целенасочени фискални политики, за да се възстанови доверието сред бизнеса и потребителите.

Чару Чанана, главен инвестиционен стратег в Saxo Markets, обобщи тези настроения: „Правителството трябва да направи повече, за да подкрепи доверието на бизнеса и потребителите. След няколко фалстарта рискът отново да не успее да се справи остава висок“.

Икономическото възстановяване на Китай зависи от способността му да премине от зависимост от производството към по-балансиран модел, който включва стабилни потребителски разходи. Без значителни корекции в политиката рискът от продължителна стагнация и отслабено частно търсене може да провали по-широките усилия за възстановяване.