Китай ще помага на икономиката с 839 милиарда долара

Безпрецедентни действия от китайското правителство, за да се решат проблемите с дълга

Публикувано от Любомир Стойчевски ное 08, 2024 в Пазари

Китай представи инициатива за рефинансиране на стойност 6 трилиона юана (839 млрд. долара), насочена към облекчаване на дълга на местните власти, с което направи важна стъпка в усилията си да стабилизира забавящата се икономика на фона на нови предизвикателства, включително преизбирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ.


Постоянният комитет на Националния народен конгрес одобри плана, както съобщи държавната информационна агенция Синхуа в петък. Макар че първоначалните подробности остават оскъдни, правителствени служители в Пекин започнаха да информират репортерите, предлагайки известна яснота на инвеститорите, които очакваха конкретни фискални мерки за укрепване на доверието в китайската икономика.


Икономическият натиск изисква смели действия


През третото тримесечие китайската икономика нарасна с 4,6%, отбелязвайки най-бавния си растеж от март миналата година. Това бавно представяне породи съмнения относно способността на Пекин да постигне целта си за годишен растеж от около 5 %. В отговор на това политиците се насочиха към по-благоприятни стратегии, включително намаляване на лихвените проценти и интервенции, насочени към стабилизиране на пазарите на акции и недвижими имоти.


Промяната в политиката, започнала в края на септември, предизвика историческо рали на китайските акции и накара световни финансови институции като Goldman Sachs да преразгледат в посока нагоре прогнозите си за икономиката на стойност 18 трилиона щатски долара. Изборната победа на Тръмп обаче засили призивите към Пекин да въведе по-строги мерки за стимулиране на вътрешното потребление, особено след като новоизбраният президент на САЩ поднови заплахите за мита, които биха могли да потиснат китайския износ.


Критичен момент за икономическата стратегия на Китай


Програмата за замяна на дълг е част от по-широките усилия за справяне с предизвикателствата пред местните власти в Китай, много от които се борят с нарастващ фискален натиск. С решаването на този проблем Пекин цели да създаде повече възможности за икономическо възстановяване и да изгради устойчивост срещу външни рискове, включително геополитическо напрежение и промени на световните пазари.


С този смел ход Китай дава знак за готовността си да използва широкомащабни фискални инструменти, за да защити растежа и да поддържа стабилността на икономиката си, дори когато се ориентира в предстоящата несигурна глобална обстановка.