Какво смятат най-големите банки за растежа в Китай?

Инвеститорите трябва да си имат едно наум!

Публикувано от Божидар Балевски авг 29, 2024 в Пазари

Амбициозната цел на Китай за годишен растеж от 5 % все по-често се възприема скептично от икономистите, като UBS Group AG стана последната от поредицата институции, които преразгледаха прогнозите си за растежа в посока надолу на фона на забавянето на потребителските разходи и нежеланието на китайското правителство, ръководено от президента Си Дзинпин, да въведе значителни мерки за стимулиране.


Сега UBS очаква брутният вътрешен продукт (БВП) на Китай да нарасне с 4,6 % през 2024 г., което е по-малко от предишната ѝ оценка от 4,9 %. За 2025 г. прогнозата също е намалена от 4,6% на 4%. Тази корекция е следствие от разочароващите отчети за приходите на няколко водещи китайски компании за потребителски стоки и е в унисон с нарастващия консенсус сред големите световни банки, че Китай може да не успее да постигне целевия си растеж от 5% за тази година. Въпреки тези съмнения Политбюро на Китай, висшият орган за вземане на решения на Комунистическата партия, потвърди ангажимента си за постигане на целите на икономическото и социалното развитие на страната, включително на целта за БВП.


Проблемите с имотния сектор


Продължаващият спад в сектора на недвижимите имоти оказва значителен натиск върху вътрешното търсене и доверието на потребителите. За последен път Китай не постигна целта си за годишен растеж през 2022 г. поради блокирането на COVID-19 и внезапните промени в политиката, а сегашният икономически климат предполага, че това може да се повтори на хоризонта.


„Предвиждаме, че по-слабата активност в сектора на недвижимите имоти ще има по-изразено негативно въздействие върху по-широката икономика, отколкото се очакваше по-рано, особено чрез намаленото потребление на домакинствата“, отбелязват икономистите на UBS, ръководени от Уан Тао, в доклад, публикуван в сряда.


Много анализатори напоследък понижиха прогнозите си за икономиката на Китай, възлизаща на 17 трилиона щатски долара, след най-бавния й растеж от пет тримесечия насам в периода април-юни. Сред тях JPMorgan Chase & Co. също прогнозира 4,6% ръст, докато Nomura Holdings Inc. има малко по-ниска прогноза от 4,5%. Според проследяването на Блумбърг сега 51 от 74 анализатори смятат, че темпът на растеж на Китай може да спадне под 5% през тази година.


Въпреки усилията на китайските власти да съживят изпитващия затруднения пазар на недвижими имоти - включително понижаване на изискванията за първоначална вноска, намаляване на лихвите по ипотечните кредити и облекчаване на ограниченията за закупуване на жилища - тези мерки имат ограничен успех, а прилагането им е бавно. 

UBS изтъкна, че през последните години фундаменталните характеристики на търсенето и предлагането на недвижими имоти в Китай са се променили, като доверието на пазара остава ниско, ръстът на доходите на домакинствата - слаб, а нивото на запасите - високо.


Спадът на пазара на жилища не показва почти никакви признаци за обръщане на тенденцията, като продажбите на нови жилища се сринаха с близо 20% през юли в сравнение с предходната година, а цените на жилищата спадат с най-бързия си темп от девет години насам. 


Промяна в продажбите на жилища на топ 100 строители в страната

Източник: China Real Estate Information Corp.


През последните две години тази продължаваща криза се отрази на всички аспекти - от заетостта до потребителските разходи и богатството на домакинствата.


Какво се случи с китайския фондов пазар


Икономическите предизвикателства доведоха и до продължителен спад на китайския фондов пазар, въпреки различните усилия на правителството да укрепи доверието на инвеститорите. Индексът CSI 300, който проследява основните китайски акции, е спаднал с 4,2 % през 2024 г. и е на път да отбележи безпрецедентна четвърта поредна годишна загуба, за разлика от по-широкия индекс на азиатските акции, който е нараснал с близо 10 %.


По-широкият финансов пазар не е имунизиран срещу тези предизвикателства. Почти половината от 27-те тригодишни взаимни фонда от затворен тип, стартирали през 2021 г., са изправени пред загуби от поне 40%, тъй като наближават падежа си, според доклад на China Securities Journal.


Продължаващото влошаване на състоянието на сектора на недвижимите имоти подчертава ограниченото въздействие на спасителния пакет, въведен през май. Най-малко 10 градски управи смекчиха или премахнаха насоките за цените на новите жилища, което позволи на пазарното търсене да играе по-голяма роля. Вследствие на това се очаква все повече компании за недвижими имоти да намалят цените, приспособявайки се към по-резките спадове на пазара на употребявани имоти.


Китай проучва и нови начини за подкрепа на жилищния пазар, включително предложение да се позволи на местните власти да финансират закупуването на непродадени жилища чрез специални облигации. Към юли в страната имаше 382 млн. кв. м непродадени нови жилища - площ, приблизително равна на тази на Детройт.


Въпреки обещанията на Пекин да приложи по-строги фискални мерки през тази година, общите публични разходи се свиха през първите седем месеца. Възможността на местните власти да стимулират растежа е ограничена от намаляващите приходи от продажба на земя и усилията за управление на дълговите рискове.


Уан Ян, стратег в Alpine Macro, който наскоро се завърна от Китай, определи правителствената цел за 5% растеж като „почти невъзможна“ за постигане и предупреди за потенциални рискове от „бавна имплозия“ на икономиката. Той разкритикува правителството за липсата на ясна и последователна стратегия за справяне с предизвикателствата, като отбеляза, че дори прилаганите мерки са откъслечни и колебливи.


Все по-голям брой китайски икономисти настояват Пекин да увеличи тазгодишния бюджетен дефицит, за да даде възможност за повече заеми от централното правителство за стимулиране на икономиката. Някои очакват също така, че Китайската народна банка може да намали лихвените проценти или да влее ликвидност, като намали размера на паричните средства, които кредиторите трябва да държат в резерв, особено след като се очаква Федералният резерв на САЩ да започне да облекчава политиката си.


Въпреки че през юли Китайската централна банка понижи основния краткосрочен лихвен процент, тя се въздържа от по-нататъшни намаления. Управителят на Китайската народна банка Пан Гуншен заяви по-рано този месец, че макар властите да са решени да постигнат целите на Пекин за растеж, те ще избягват прилагането на „драстични“ мерки.