Какво да очакваме от акциите през тази седмица?
Докладът за заетостта в САЩ ще е от ключово значение
Публикувано от Божидар Балевски сеп 02, 2024 в Пазари
След като инвеститорите се завърнат от почивката по случай Деня на труда, всички погледи ще бъдат насочени към изключително важния доклад за заетостта в САЩ, който ще бъде публикуван през първата седмица на септември. Очаква се този доклад да има значителни последици както за пазарите на акции, така и за пазарите на облигации.
Заетостта в САЩ
Виктория Фернандес, главен пазарен стратег в Crossmark Global Investments, подчерта значението на този доклад в неотдавнашно интервю. Тя отбеляза, че данните за ръста на работните места и безработицата за август могат да бъдат основен двигател на пазара.
Докладът за заетостта през юли, който излезе в началото на август, изненада пазара с по-слабите си от очакваното данни, което доведе до повишаване на равнището на безработица до 4,3%. Оттогава обаче акциите в САЩ се възстановиха, като промишленият индекс Dow Jones достигна нов рекорден връх миналия петък, а индексът S&P 500 затвори само на 0,3% от историческия си връх от средата на юли.
„Цялостната икономическа картина остава стабилна“, каза Боб Елиът, съосновател, главен изпълнителен директор и главен информационен директор на Unlimited Funds, в телефонен разговор. Въпреки това той посочи, че все още не е сигурно дали икономиката се насочва към „не приземяване“, „меко приземяване“ или „твърдо приземяване“.
Инвеститорите са особено фокусирани върху пазара на труда след коментарите на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл по време на речта му в Джаксън Хоул на 23 август. Пауъл спомена, че пазарът на труда се е „охладил значително“ от прегрятото си състояние и изтъкна повишените рискове за заетостта. Той също така намекна, че е възможно на хоризонта да се появи намаляване на лихвените проценти, тъй като инфлацията е намаляла значително спрямо пика си от 2022 г.
Дългоочакваният доклад за работните места, който трябва да бъде представен в петък, може да изиграе решаваща роля при определянето на това дали Фед ще избере понижение на лихвите с четвърт или половин пункт на предстоящото си заседание през септември, според Фил Кампорейл, портфолио мениджър за стратегията за глобално разпределение на активи на J.P. Morgan Asset Management.
Кампорейл очаква данните за заетостта през август да бъдат по-силни от тези през юли, което потенциално ще проправи пътя на Фед да започне постепенно намаляване на лихвените проценти с понижение от четвърт пункт. По-голямо намаление би означавало по-голяма загриженост за пазара на труда и по-широката икономика, отбеляза той.
Анализаторите на Barclays прогнозират, че равнището на безработица ще спадне до 4,2% през август, като частично ще обърне тенденцията на увеличение през юли, което се дължи на временната загуба на работни места, причинена от урагана „Берил“. Те очакват и по-силен ръст на работните места в сравнение с юли.
Според Кампорейл положителен доклад за заетостта може да доведе до повишаване на доходността на държавните облигации и до ръст на пазара на акции.
Какво се случи през Август
В петък и трите основни американски борсови индекса - Dow, S&P 500 и Nasdaq Composite - затвориха с повишение, подкрепени от новия доклад за инфлацията, който до голяма степен отговори на очакванията на Уолстрийт. Dow и S&P 500 отбелязаха ръст през август, което е четвърти пореден месец на растеж за всеки от индексите.
На пазара на облигации доходността на съкровищните облигации се понижи през август, тъй като инвеститорите започнаха да оценяват потенциалното намаляване на лихвените проценти от страна на Фед. Доходността на 10-годишните съкровищни облигации спадна до 3,91% в петък, отбелязвайки четвърти пореден месец на понижение, въпреки че остава нагоре за годината. Доходността на двугодишните съкровищни облигации също се понижи за четвърти пореден месец, завършвайки август на ниво от 3,93% - най-дългата поредица от понижения от юли 2020 г. насам.
Въпреки неотдавнашното омекотяване на пазара на труда в САЩ, той все още не се счита за „мек“, според Роджър Халам, глобален ръководител на отдел „Лихви“ във Vanguard Group. Той обаче предположи, че ако докладът за заетостта в петък покаже значителна изненада в посока надолу, Фед може да бъде по-склонен да осъществи по-дълбоко понижение на лихвите с половин процентен пункт през септември. От друга страна, ако икономическите данни останат относително стабилни, доходността на облигациите може да отбележи леко повишение.
Основния лихвен процент
Същевременно търговците на пазара на фючърси върху федерални фондове понастоящем предвиждат до един процентен пункт понижение на лихвените проценти от страна на Фед през тази година, въз основа на данни от инструмента CME FedWatch Tool от петък.
Кампорейл обаче смята, че това очакване може да се окаже „малко прекалено агресивно“. Той изтъкна, че ако такива съкращения се осъществят, това може да означава по-сериозна загриженост за растежа, подобна на пазарната тревога, последвала неочаквано слабия доклад за заетостта през юли.
Елиът остава несигурен дали икономиката наистина се нуждае от намаляване на лихвените проценти, като се има предвид, че тя се представя добре, като цените на активите се доближават до исторически върхове, а инфлацията е само малко над целта на Фед от 2% въпреки предишните повишения на лихвените проценти.
От юли 2023 г. Фед поддържа основния си лихвен процент между 5,25% и 5,5% - ниво, което Пауъл определи като „ограничително“ по време на речта си в Джаксън Хоул. Той отдаде заслуженото на тази политика за значителното намаляване на инфлацията в американската икономика и заяви, че по-хладният пазар на труда „вече не е източник на инфлационен натиск“. Пауъл посочи също, че Фед не желае да наблюдава по-нататъшно охлаждане на пазара на труда.
Коментарът на Пауъл, че „е настъпил моментът политиката да се коригира“, беше особено окуражаващ за Кампорейл. „Чаках две години да чуя тази реплика от Джаксън Хоул“, каза той, отбелязвайки, че Фед изглежда готов да се насочи към намаляване на лихвените проценти.
Понастоящем Кампорейл е с „претеглена“ позиция по отношение на американските акции и наскоро увеличи експозицията си към индекса S&P 500 с равно тегло, очаквайки по-широко участие в пазарното рали. В областта на фиксирания доход той предпочита високодоходните корпоративни облигации, които предлагат допълнителна доходност, като същевременно са под инвестиционния клас.
„Вероятността за рецесия остава ниска“, каза Кампорейл, като добави, че устойчивостта на потребителите продължава да подкрепя икономиката, а данните за инфлацията са в правилната посока.
Фондовите и облигационните пазари в САЩ ще бъдат затворени днес в чест на Деня на труда.