Инвеститорите в облигации се подготвят за най-страшното
Ето какво ги притеснява
Публикувано от Божидар Балевски авг 19, 2024 в Пазари
Докато търговците на облигации са все по-уверени, че инфлацията е под контрол, част от инвеститорите тихо се подготвят за възможността от бъдещи ценови скокове.
Тези инвеститори се позиционират стратегически, за да защитят възвръщаемостта си от дългови инструменти с фиксирана доходност в случай на неочакван скок на инфлацията. Пазарните стратези на Уолстрийт също съветват да се възползват от настоящите ниски пазарни показатели за инфлация, за да си осигурят евтина защита.
Макар че това не е широко разпространено мнение, данните, показващи отслабване на инфлацията в САЩ и Обединеното кралство след широкото затягане на паричната политика от страна на централните банки, предполагат, че ценовият натиск намалява. Тъй като сега се очаква намаляване на лихвените проценти, страховете от рецесия надделяха над опасенията за инфлацията, което доведе до рязък спад в доходността на бенчмарковите облигации - според някои експерти може би повече от необходимото.
Инфлацията е по-страшна от рецесията
Джон Билтън, ръководител на отдела за стратегии за различни активи в J.P. Morgan Asset Management, твърди, че макар опасенията от рецесия да са преувеличени, потенциалът за повторно повишаване на инфлацията е подценен при сегашните нива на доходност. Той остава „като цяло неутрален“ по отношение на дюрацията, като посочва, че различни фактори все още могат да доведат до повишаване на инфлацията.
Макар че инфлацията значително се е понижила спрямо върховете от епохата на COVID-19, спадът е неравномерен и в някои области продължава да се наблюдава упорит растеж на цените. Устойчивата американска икономика, за което свидетелстват силните продажби на дребно през юли, заедно с рискове като търговското напрежение между САЩ и Китай, прекъсванията във веригата за доставки, високите публични разходи и нестабилността в Близкия изток допринасят за продължаващите инфлационни рискове.
Някои инвеститори, като Мари-Анн Алие, която управлява портфейл с фиксирана доходност на стойност 5,6 млрд. евро в Carmignac, смятат, че пазарът е твърде оптимистичен по отношение на инфлационните перспективи. За да намали потенциалните рискове, тя е въвела хеджиране, използвайки три- и петгодишни деривати, свързани с инфлацията в евро и САЩ, както и испански облигации, свързани с инфлацията.
Централните банки в световен мащаб, макар и да се фокусират все повече върху рисковете за растежа и да сигнализират за потенциално намаляване на лихвените проценти, продължават да подчертават важността на бдителността срещу инфлацията. Инвеститорите с нетърпение очакват прозренията на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл и други официални лица на предстоящия симпозиум на централните банки в Джаксън Хоул, Уайоминг.
Нийл Съдърланд, портфолио мениджър в Schroder Investment Management, отбелязва, че макар централните банки да са пренасочили вниманието си към пазара на труда, битката срещу инфлацията все още не е приключила. Той предупреждава, че мерките за инфлация може да са спаднали твърде много. Петгодишният коефициент на рентабилност в САЩ, който е ключов показател за инфлацията, неотдавна спадна до около 2% за първи път от началото на 2021 г. насам, подтикнат от опасенията за рецесия.
В перспектива критичен момент може да възникне след президентските избори в САЩ, ако те доведат до победа на републиканеца Доналд Тръмп, чиято политика потенциално може да подхрани инфлацията. Гарет Хил, мениджър на фонд в Royal London Asset Management, увеличава експозицията си към инфлацията в САЩ, като залага, че защитените от инфлация съкровищни ценни книжа (TIPS) ще надминат номиналните облигации за пет години.
Извън САЩ инфлацията продължава да буди безпокойство в много развити страни. Австралия например изключи възможността за намаляване на лихвените проценти през следващите шест месеца поради факта, че инфлацията все още е на ниво от 3,8%. В еврозоната инфлацията неочаквано се повиши през юли, което накара стратезите на Barclays Plc да предложат позициониране за по-висока инфлация в еврозоната през следващата година с помощта на краткосрочни суапове. Япония, излязла от десетилетия на дефлация, също предизвиква загриженост сред инвеститорите.
По-високи нива на инфлацията завинаги?
В по-дългосрочен план структурните промени в световната икономика, като усилията за справяне с климатичните промени и застаряването на населението, в съчетание с нарастващите държавни дефицити, предполагат, че инфлацията и лихвените проценти могат да се установят на по-високи равнища. Амели Дерамбур, портфолио мениджър в Amundi SA, вече позиционира своя портфейл за този сценарий, използвайки дългосрочни TIPS.
Citigroup Inc. наскоро препоръча дълга позиция в 10-годишни американски брекенти, очаквайки дългосрочните инфлационни очаквания да се повишат, когато Федералният резерв започне да облекчава паричната политика.
Макар че някои инвеститори, като Ева Сун-Уай от M&G Investments, смятат, че по-големият риск сега се крие в това централните банки да поддържат твърде строга политика твърде дълго, други предупреждават да не се купува твърде рано хеджиране на инфлацията, тъй като то може да стане още по-евтино. Ерик Вайсман от MFS Investment Management предполага, че при „твърдо приземяване“ в САЩ брейк венчър може да се свие още повече.
Въпреки скептицизма относно ефективността на облигациите, обвързани с инфлацията, след слабото им представяне през 2022 г. Тим Фостър от Fidelity International твърди, че тези ценни книжа са доказали дългосрочната си стойност. Той посочва, че TIPS са постигали по-добри резултати от номиналните облигации през повечето години през последния четвърт век и са на път да го направят отново през 2024 г. Фостър вярва, че пазарите често не отчитат напълно инфлационните рискове, като предполага, че самодоволството може да доведе до изненади.