Инфлацията е под контрол! Акциите скачат нагоре
Задава ли се ударно сваляне на лихвите?
Публикувано от Божидар Балевски авг 15, 2024 в Пазари
Европейските акции и фючърсите върху американските акции напреднаха, тъй като инвеститорите очакват допълнителни икономически данни, които могат да засилят аргументите на Федералния резерв да започне да намалява лихвените проценти през следващия месец.
В Копенхаген акциите на Bavarian Nordic A/S, една от малкото компании с одобрена ваксина срещу морбили, се покачиха със 17%, след като Световната здравна организация обяви бързо разпространяващата се епидемия от болестта за извънредна ситуация за общественото здраве в световен мащаб. В същото време европейският индекс Stoxx 600 се повиши с 0,4%.
Инфлацията в САЩ
Фючърсите в САЩ индикираха положително отваряне на Уолстрийт, надграждайки инерцията от сряда, когато S&P 500 удължи печелившата си серия до пети пореден ден, подкрепен от благоприятния доклад за индекса на потребителските цени (CPI).
„Последните данни за инфлацията в САЩ съвпадат с очакванията ни за постепенно охлаждане на американската икономика“, заяви Марк Хефеле, главен инвестиционен директор в UBS Global Wealth Management. „Това засилва убеждението ни, че Фед ще започне да облекчава политиката си на заседанието през септември, създавайки положителна среда за рисковите активи. Това ще намали и възвръщаемостта на паричните средства, подкрепяйки мнението ни, че инвеститорите трябва да се подготвят за по-ниски лихвени проценти.“
Трейдърите се подготвят за натоварена седмица с продължаващи актуализации за най-голямата икономика в света. Графикът за четвъртък включва данни за първоначалните молби за помощи при безработица и продажбите на дребно, както и приходите на Walmart Inc, които се очаква да дадат представа за състоянието на американския потребител.
Публикуваните в сряда данни показаха, че през юли основните потребителски цени в САЩ са нараснали с най-бавния годишен темп от 2021 г. насам. Трейдърите вече напълно очакват намаляване на лихвените проценти с 25 базисни пункта от страна на Фед следващия месец, като до края на годината се очаква общо намаление от 100 базисни пункта.
Държавните ценни книжа останаха стабилни, както и мярката за силата на долара.
Какво стана с Азия и със суровините
В Азия японският индекс Topix и китайският бенчмарк CSI 300 се повишиха, отразявайки като цяло положителните реакции на икономическите данни в двете страни. През второто тримесечие японската икономика нарасна по-бързо, отколкото прогнозираха анализаторите, а в Китай се наблюдаваха признаци на стабилизиране, включително по-бавно понижение на цените на жилищата и по-добри от очакваното продажби на дребно.
Не всички анализатори обаче бяха оптимистично настроени за последните данни за Китай.
„Данните за юли показват, че на китайското правителство може да се наложи да въведе повече мерки за стимулиране, за да постигне целта си от 5% икономически растеж за годината“, пише в бележка Ед Ярдени от Yardeni Research. „Особено притеснителен е малкият, но необичаен спад на банковите кредити през месеца, който предполага липса на доверие сред бизнеса и потребителите, което може да доведе до намаляване на инвестициите и разходите.“