Индия расте, а Китай и Хонконг се спъват
Акциите на Китай и Хонконг загубиха близо 5 трилиона долара за 3 години - повече от пазарната капитализация на Индия.
Публикувано от Божидар Балевски апр 03, 2024 в Пазари
Във финансовия пейзаж на Азия се разгръща приказка за противоположни съдби. Докато фондовите пазари в Китай и Хонконг отбелязаха драматичен спад, Индия се превърна в лъч на растеж и инвеститорски ентусиазъм.
Срив на пазарите в Китай и Хонконг
Според доклад на HSBC от 2021 година насам от общата пазарна капитализация на акциите, листвани в Китай и Хонконг, са изтрити зашеметяващите 4,8 трилиона долара. Тази цифра надхвърля цялата стойност на индийския фондов пазар, което подчертава сериозността на загубите в тези големи финансови центрове.
Индексът CSI 300, който е ключов бенчмарк за континентален Китай, преживя три последователни години на спад, като през 2023 година завърши с тревожен спад от 11,4%. Хонконгският индекс Hang Seng се представи още по-зле, като претърпя четвърти пореден годишен спад със загуба от 13,8%. Това позициониране като най-зле представящите се сред основните азиатско-тихоокеански индекси рисува мрачна картина за двата пазара.
Няколко фактора допринесоха за този спад. Секторът на недвижимите имоти в Китай, който е основен двигател на икономическия растеж, е изправен пред значителни сътресения. Това се отрази и на Хонконг, където много големи китайски предприемачи в областта на недвижимите имоти, включително Evergrande и Country Garden, са регистрирани на HKEX. Освен това тревогите относно способността на Китай да постигне амбициозната си цел за растеж от 5% за 2024 година хвърлят сянка на несигурност върху пазара. Анализатори като S&P Global Ratings остават скептични, като очакват темп на растеж, по-близък до 4,6%, което допълнително намалява доверието на инвеститорите.
Криза на доверието в Хонконг
Неволите на китайския пазар са допълнително утежнени от собствените предизвикателства на Хонконг. Бившият главен изпълнителен директор на HKEX Николас Агузин посочи намаляването на доверието в Китай, високите лихвени проценти и геополитическото напрежение като основни фактори, които оказват влияние върху оценките и намаляват броя на новите листвания на борсата.
Индия - изгряваща звезда
За разлика от тях индийският фондов пазар преживя период на забележителен растеж. Бенчмарк индексът Nifty 50 в страната постигна забележително постижение, регистрирайки ръст в продължение на осем последователни години, като през 2023 година отбеляза впечатляващо увеличение от 20%. Тази устойчива възходяща траектория е в ярък контраст с низходящата спирала в Китай и Хонконг.
Индийската Национална фондова борса (NSE) също отбеляза значителен ръст на значимостта си. По данни на HSBC тя е изпреварила Шанхайската фондова борса и е станала втората по големина борса по отношение на месечния обем на сделките. Макар че все още изостава от Шънджънската фондова борса, този ръст означава нарастващ интерес и активност на инвеститорите към индийския пазар.
Допълнително затвърждаване на позицията на Индия като изгряваща звезда е нейното лидерство при първичните публични предлагания (IPO). Въпреки общото забавяне на активността на IPO, особено в Азия, през 2023 година Индия отбеляза рязък ръст. Според данни на EY в страната се наблюдава забележително 48% увеличение на сделките за първично публично предлагане в сравнение с 2022 година, като 220 предлагания са набрали общо 6,9 млрд. долара. Според Джордж Чан от EY този скок е изстрелял Индия на първо място в световен мащаб по обем на сделките за IPO.
В перспектива
Разнопосочните пътища на Индия и Китай представляват ключова промяна във финансовия пейзаж на Азия. Докато Китай се бори с икономическите предизвикателства и загубата на доверие от страна на инвеститорите, стабилният растеж, стабилната политическа среда и активният пазар на IPO в Индия привличат значителен международен интерес.
Тази тенденция вероятно ще продължи и в близко бъдеще. Докато Китай работи за стабилизиране на икономиката си и за решаване на основните проблеми, силните фундаментални показатели и благоприятната за инвеститорите среда в Индия се очаква да запазят положителната й траектория. Бъдещето на финансовата доминация на Азия изглежда е на път да се промени, а Индия е в добра позиция да заеме централно място.