Хубавото време успокои фермерите
Ще видим ли спад в цените на хранителните продукти в супермаркетите?
Публикувано от Божидар Балевски авг 14, 2024 в Пазари
Неотдавнашните заглавия на вестниците обрисуваха мрачна картина за световните хранителни доставки, като в новините се появиха екстремни горещини, наводнения, бури и горски пожари. Въпреки това, противно на тези мрачни прогнози, времето в основните земеделски региони по света е забележително благоприятно през този вегетационен сезон. В резултат на това се наблюдава свръхпредлагане на основни култури, което води до значително по-ниски цени от тези, наблюдавани през 2022 и 2023 г.
Ако това благоприятно време продължи още няколко месеца, може да станем свидетели на връщане към ниските цени на земеделските продукти, които бяха обичайни в периода 2015-2020 г. В условията на глобална икономика, която все още се бори с опасенията за инфлацията, спадът на цените на хранителните продукти на едро предлага на централните банкери известно облекчение, тъй като те обмислят облекчаване на паричната политика.
Важно е да се подчертае, че тези промени засягат цените "на едро" - това, което потребителите плащат в магазина, зависи от много фактори, включително от това дали производителите и търговците на дребно ще решат да прехвърлят тези икономии или ще увеличат маржовете си на печалба.
Спадащи цени на хранителните продукти
Подиндексът на Bloomberg Commodity за зърнени и маслодайни култури спадна до четиригодишно дъно, тъй като цените на царевицата, соята и пшеницата намаляват поради богатата реколта.
Хубавото време се простира от Средния Запад на САЩ до равнините на Казахстан и от бразилската савана до австралийските пасища. Дори в Испания, известна с производството си на зехтин, вегетационният период е благоприятен.
Пазарите вече очакват тези богати реколти. Цените на пшеницата, царевицата и соята са паднали до четиригодишно дъно, което е с около 50% по-ниско от историческите върхове, достигнати през 2022 г. след нахлуването на Русия в Украйна. Макар че цените на ориза се понижават по-бавно, те са близо до едногодишно дъно. Цените на маслиновото масло, които следя отблизо в кухнята си, са спаднали с 25% от пика си през януари и може да намалеят още.
Все пак има и изключения: Цените на кафето остават високи, а какаото и някои зеленчуци все още са скъпи според историческите стандарти. Цените в супермаркетите и ресторантите също са по-високи от преди, което се дължи повече на разходите за енергия и заплати, отколкото на разходите за хранителни съставки.
Въпреки рекордно високите температури - според Националната океанска и атмосферна администрация на САЩ юли е 14-ият пореден месец с рекордно високи температури в световен мащаб - това не означава катастрофа за световното производство на култури.
Напредък в селското стопанство
Намаляването на цените на хранителните продукти не се дължи единствено на благоприятните климатични условия. През последните две десетилетия селскостопанските практики значително се подобриха. Семената вече дават по-голям добив дори при по-неблагоприятни условия, а техниките за напояване са усъвършенствани. Земеделските стопани имат достъп и до по-добро оборудване, включително големи сеялки, мощни трактори, подобрени комбайни и по-големи складови помещения.
В сравнение с преди десет години се очаква през сезон 2024-25 г. светът да прибере с около 10 % повече пшеница, с 15 % повече царевица, с почти 30 % повече соя и с 10 % повече ориз. С изключение на царевицата, всички тези ключови хранителни стоки са на път да достигнат рекордни нива на производство.
Американският Среден Запад е пример за тази комбинация от благоприятни климатични условия и иновации в селското стопанство.
Министерството на земеделието на САЩ наскоро прогнозира, че американските фермери ще постигнат рекордни добиви от царевица и соя, като средните стойности за царевица са 183,1 бушела на акър, а за соя - 53,2 бушела на акър. За тези, които не са запознати със земеделието, Скот Ъруин, опитен аграрен икономист от Университета на Илинойс, описва тези цифри като "джунгла" по отношение на растежа.
Производството на царевица расте
Земеделските производители на царевица в САЩ прибират все по-големи реколти, тъй като производителността, измерена в бушели на акър, непрекъснато се повишава благодарение на подобрените семена.