Huawei започва да се възстановява

Печалбата на Huawei се удвоява през 2023 година, тъй като бизнесът със смартфони и автомобили се разраства въпреки санкциите от САЩ.

Публикувано от Божидар Балевски мар 29, 2024 в Пазари

Китайският технологичен гигант Huawei не се поддаде на продължаващите санкции от страна на САЩ и отчете значителен финансов обрат през 2023 година. Компанията отбеляза ръст на приходите от 9,6% на годишна база до 704,2 млрд. юана или 99,18 млрд. долара. Нетната печалба на компанията се е увеличила повече от два пъти на годишна база и е достигнала 87 млрд. юана, което се равнява на около 12,7 млрд. долара, благодарение на комбинацията от стратегически промени в бизнеса и успешно завръщане на смартфоните.


Стратегическата диверсификация се отплаща


Възраждането на Huawei надхвърля рамките на едно пускане на даден продукт. Компанията изтъкна "по-високото качество на операциите" и растежа в множество сектори като ключови фактори, допринесли за подобреното ѝ финансово състояние. Тази стратегия за диверсификация изглежда смекчава въздействието на ограниченията на САЩ, които възпрепятстват достъпа до американски технологии от висок клас.


Тих триумф на смартфоните


В основата на съживяването на потребителския бизнес на Huawei беше тихото пускане на пазара на Mate 60 Pro в Китай. Този флагмански смартфон, въпреки че не разполага с най-новите чипове, произведени в САЩ, поради санкциите, успя да впечатли пазара със своите 5G скорости на изтегляне. Анализаторите обясняват това постижение с непрекъснатите инвестиции на Huawei в собственото разработване на чипове и способността ѝ да си набавя алтернативни компоненти.


Успехът на Mate 60 Pro доведе до значителен ръст на продажбите на вътрешния пазар. Според Canalys доставките на смартфони на Huawei в Китай са скочили с 47% през четвъртото тримесечие на 2023 година, което е изстреляло компанията на четвърто място на пазара, изпреварвайки Xiaomi. Докато Apple запазва първата позиция със стабилен годишен ръст, представянето на Huawei означава забележителен обрат спрямо предизвикателствата, пред които беше изправена през 2021 година.


Растежът при автомобилите и облачните услуги


Амбициите на Huawei се простират отвъд смартфоните. Нейният бизнес с интелигентни автомобилни решения отбеляза експлозивен ръст на приходите от 128,1%, достигайки 4,7 млрд. юана през 2023 година. Този сегмент обхваща софтуерни решения и партньорства с производители на автомобили, като например марката електрически автомобили Aito.


Подразделението на компанията за изчисления в облак също отбеляза сериозен напредък, като приходите му нараснаха с близо 22% до 55,3 млрд. юана. Този ръст подчертава ангажимента на Huawei да разширява присъствието си в бързо развиващото се пространство на облачните технологии.


ИКТ остават в основата, но диверсификацията е ключова


Въпреки че бизнесът на Huawei в областта на информационните и комуникационните технологии (ИКТ) остава основен двигател на приходите с 362 млрд. юана през 2023 година, успехът на компанията в диверсификацията на дейността ѝ е неоспорим. Тазгодишните резултати показват ефективността на стратегията й за компенсиране на предизвикателствата, породени от санкциите на САЩ.


В перспектива


Въпреки тези положителни резултати Huawei е изправена пред несигурно бъдеще. Продължаващият натиск от страна на САЩ остава основна пречка, а способността на компанията да запази възходящата си траектория ще зависи от успеха ѝ в осигуряването на алтернативни технологични източници и постигането на по-голяма самостоятелност в разработването на чипове.


Историята на финансовото възстановяване на Huawei през 2023 година служи като пример за стратегическа адаптация. Като се съсредоточи върху вътрешните пазари, разработи конкурентни вътрешни алтернативи и разшири бизнес портфолиото си, Huawei успя да устои на бурята и да постигне значителен растеж. Успехът на компанията повдига и по-широки въпроси за въздействието на технологичната война между САЩ и Китай върху глобалните иновации и вериги за доставки. Предстои да разберем дали Huawei ще успее да запази инерцията си в условията на продължаващо геополитическо напрежение.