Хазартният бизнес в България се разраства
Печелившият сектор не може да помогне с приходите на държавите
Публикувано от Любомир Стойчевски ное 29, 2024 в България
Въпреки увеличаването на броя на пунктовете за спортни залагания и бързия растеж на онлайн хазартния сектор в България, приходите на държавата от тази индустрия намаляват. Данните на Националната агенция за приходите (НАП) показват намаление с над 11% на данъчните постъпления от хазартни дейности през първите девет месеца на 2024 г. в сравнение със същия период на 2023 г. Тази тенденция е подчертана в годишния доклад на Българската асоциация по хазарта (БАХ).
Онлайн хазартът надминава милиардната граница
Макар че в края на миналата година правителството въведе по-високи данъци и такси за някои хазартни дейности, общият фискален резултат е незадоволителен. Въпреки че физическите места за залагания отбелязаха ръст, приходите на държавата от тези дейности спаднаха до 37 млн. лв. към септември, което представлява 11% спад на годишна база.
Данъчната структура за лотарийните игри, бингото и офлайн спортните залагания претърпя значителни промени. Данъкът от 15% върху залозите беше заменен с еднократна такса от 300 000 лева плюс 20% данък върху нетната разлика между направените залози и изплатените суми. Тази корекция на практика изравни офлайн данъците със ставките за онлайн хазарта, но доведе до намаляване на приходите, както се вижда от отчетите на НАП.
Смесени резултати в индустрията
При онлайн хазарта, в който понастоящем участват 24 лицензирани оператора, също се наблюдава спад в приходите на държавата. Четирикратното увеличение на лицензионните такси, от 100 000 на 400 000 лева, не се е отразило в по-високи приходи. Към септември приходите от онлайн хазарт са намалели с 6,6%, въпреки увеличаването на броя на лицензираните оператори.
При физическите игрални зали и казина обаче се наблюдаваше различна тенденция. Алтернативният данък за тези заведения нарасна с 60%, увеличавайки приходите с 41% в сравнение с миналата година. По-строгите изисквания за лицензиране и новите правила за местоположение, включително задължителните разстояния от училища и детски площадки, доведоха до леко намаляване на броя на местата за провеждане на хазартни игри, като към септември те са 1098 зали и 20 казина.
Освен това броят на игралните автомати е намалял от 36 144 броя в края на 2023 г. до 34 735 броя към септември 2024 г., което отразява намаляването на хазартната инфраструктура.
Прогнозни приходи и тенденции в индустрията
Въпреки предизвикателствата, през първите девет месеца на 2024 г. хазартната индустрия е допринесла с 380 млн. лв. за държавния бюджет, като 80 млн. лв. са генерирани от увеличените лицензионни такси. До края на годината общият размер на вноските се очаква да достигне приблизително 480 млн. лева, което не отговаря на първоначално прогнозираните 506 млн. лева.
В световен мащаб се очаква през 2024 г. хазартната индустрия да генерира около 600 млрд. долара. На лотариите се падат 350 млрд. долара, докато традиционните наземни казина и онлайн хазартът, включително спортните залагания и казино игрите, се очаква да донесат 250 млрд. долара. Делът на онлайн хазарта се очаква да варира между 80-90 млрд. долара, според данни от източници като Global Gaming Review и ResearchAndMarkets.com.
Заключение
Макар че хазартната индустрия в България продължава да разширява обхвата си, неотдавнашните данъчни реформи и корекции в лицензирането не донесоха очакваните финансови резултати за държавния бюджет. Това подчертава сложността на балансирането на растежа на индустрията с фискалната ефективност и може да подтикне към по-нататъшна оценка на регулаторните стратегии занапред.