Goldman Sachs: Изключителните резултати на акциите едва ли ще продължат

Инвеститорите се насочват все повече към алтернативни активи

Публикувано от Любомир Стойчевски окт 22, 2024 в Пазари

Стратезите на Goldman Sachs прогнозират, че изключителните резултати на американските акции през последното десетилетие едва ли ще продължат, тъй като инвеститорите все повече се насочват към алтернативни активи като облигациите за по-добра възвръщаемост. Предвижда се S&P 500 да постигне годишна номинална възвръщаемост от едва 3% през следващите 10 години, което е значителен спад в сравнение с 13%, постигнати през последното десетилетие, и под дългосрочната средна стойност от 11%.


Анализът, ръководен от стратега Дейвид Костин, показва също така, че вероятността S&P 500 да се представи по-слабо от съкровищните облигации е около 72%, а шансът възвръщаемостта му да не достигне инфлацията до 2034 г. - 33%. „Инвеститорите трябва да се подготвят за това, че възвръщаемостта на акциите през следващото десетилетие ще бъде в долния край на типичния диапазон на представяне“, пишат стратезите в бележка от 18 октомври.


След световната финансова криза акциите в САЩ преживяха продължително рали, подхранвано първоначално от ниските лихвени проценти, а по-късно от оптимизма за икономическия растеж. Данните на Bloomberg сочат, че S&P 500 е надминал световните пазари през осем от последните десет години.


Въпреки това тазгодишният ръст от 23% до голяма степен се дължи на няколко големи технологични компании. Стратезите на Goldman очакват, че възвръщаемостта ще стане по-равномерно разпределена, като през следващото десетилетие равно претегленият S&P 500 ще надмине традиционната версия, претеглена според пазарната капитализация. Дори ако печалбите продължат да се концентрират в няколко акции, се очаква възвръщаемостта да бъде средно около 7%, което все още е под историческите норми.


Неотдавнашно проучване на Bloomberg Markets Live Pulse показа, че инвеститорите очакват ралито на акциите в САЩ да се запази до края на 2024 г., движено повече от силните корпоративни печалби, отколкото от фактори като президентските избори в САЩ или политиките на Федералния резерв.