Фондовият пазар се затормозява

Акциите изпитват затруднение, заради силната йена

Публикувано от Божидар Балевски авг 09, 2024 в Пазари

Американските фючърси загубиха по-ранните си печалби, след като S&P 500 отбеляза най-добрия си ден от ноември 2022 г. насам. Подновеното поскъпване на йената предизвика нови опасения за развързване на преносните сделки, точно когато световните фондови пазари показваха признаци на възстановяване след положителните новини от пазара на труда в САЩ.


Европейските акции успяха да се покачат в края на една нестабилна седмица, белязана от исторически високи нива на волатилност. В същото време фючърсите върху американските акции обърнаха ранните си печалби, което доведе до четвърти пореден седмичен спад на индекса S&P 500. Доходността на държавните ценни книжа се понижи, а доларът леко отслабна.


Предизвикателства пред акциите


Възстановяването на йената представлява предизвикателство за възстановяването на апетита за риск на пазара. Това развитие на събитията последва по-добрия от очакваното доклад за молбите за помощи при безработица в САЩ, който временно намали опасенията за рецесия, породени от разочароващите данни за заетостта от миналата седмица. Сега фокусът се измества към предстоящите данни за САЩ, особено към данните за потребителската инфлация и продажбите на дребно, тъй като инвеститорите търсят признаци за меко приземяване.


"Пазарната волатилност може да остане повишена за известно време", каза Марк Хефеле, главен инвестиционен директор в UBS Global Wealth Management. "Възможно е да наблюдаваме развързване на повече преносими сделки с йени, което ще накара някои инвеститори да се освободят от по-рискови активи. Икономическата несигурност остава значителна."


Боб Савидж, ръководител на отдел "Пазарна стратегия" в BNY Mellon Capital Markets, отбеляза, че развръзката на преносните сделки все още има накъде да се развива, като късите позиции в йената вероятно ще намалеят допълнително с укрепването на валутата. Той предположи, че инвеститорите остават прекалено песимистично настроени по отношение на йената, която потенциално може да се изкачи към 100 за долар с течение на времето.


Какво се случи с Япония и Китай


Японският индекс Topix намали печалбата си до 0,9%, след като йената заличи по-ранните си загуби и се укрепи спрямо долара. По-силната йена обикновено оказва натиск върху японските акции, тъй като намалява конкурентоспособността на износа на страната.


В Китай акциите се понижиха след първоначалното повишение, тъй като стана ясно, че по-добрият от очаквания доклад за инфлацията вероятно е бил повлиян от сезонни фактори, като например времето.


За предпазливостта на инвеститорите можеха да допринесат и смесените сигнали на представителите на Федералния резерв на САЩ. Например в четвъртък президентът на ФЕД на Канзас Сити Джефри Шмид посочи, че все още не е готов да одобри намаляване на лихвените проценти при положение, че инфлацията все още е над целевите равнища.


Суап трейдърите допълнително намалиха очакванията си за агресивно намаляване на лихвените проценти от страна на Фед през 2024 г. В един момент лихвените суапове предполагаха 60% вероятност за извънредно понижение на лихвите от страна на Фед през следващата седмица, далеч преди следващото му планирано заседание през септември. Сегашното ценообразуване предполага около 40 базисни пункта намаления за септември.


Цените на петрола останаха стабилни след ралито в четвъртък на фона на 

продължаващото напрежение в Близкия изток, докато цените на златото се понижиха.