Фондовият пазар може да се чувства спокоен
Протоколът на ФЕД говори сам по себе си
Публикувано от Божидар Балевски авг 22, 2024 в Пазари
По време на заседанието на Федералния резерв на 30-31 юли няколко служители смятат, че има сериозни аргументи за намаляване на лихвените проценти, въпреки че в крайна сметка комитетът по политиката гласува единодушно за запазването им.
Протоколът на ФЕД
В протокола от заседанието, публикуван в сряда, се подчертава, че някои членове са смятали, че неотдавнашният напредък в овладяването на инфлацията и повишаването на равнището на безработица оправдават намаление с 25 базисни пункта. „Огромното мнозинство“ от участниците обаче се съгласи, че ако икономическите данни продължат да съответстват на очакванията, на следващото заседание вероятно ще бъде уместно понижаване на лихвения процент.
Тази дискусия бележи забележителна промяна сред политиците, отразяваща по-балансиран поглед върху рисковете, свързани с целите им за инфлацията и заетостта. Въпреки че лихвените проценти са на най-високото си равнище от две десетилетия насам, председателят на Фед Джером Пауъл подчерта по време на пресконференция на 31 юли, че комитетът се стреми към „по-голяма увереност“, че инфлацията е на път да достигне целта си от 2%, преди да пристъпи към намаляване на лихвите.
Протоколът разкрива също, че мнозинството от участниците са признали нарастващите рискове за целите на Фед в областта на заетостта, докато мнозина са отбелязали, че рисковете, свързани с инфлацията, са намалели. Някои служители изразиха загриженост, че постепенното отслабване на пазара на труда може да доведе до по-значително влошаване.
Тази промяна подсказва, че комитетът сега клони към подход за управление на риска по отношение на пазара на труда. Макар че намалението с 25 базисни пункта през септември би било незначителна стъпка към нормализиране на лихвените проценти, някои анализатори твърдят, че може да се наложи Фед да действа по-агресивно, за да осигури плавен икономически преход.
Всички искат по-ниски лихви
Прия Мисра, управляващ директор в JP Morgan Asset Management, изказа предположение, че Фед може да обмисли по-съществени намаления, като например многократни намаления с по 50 базисни пункта, за да се върне бързо в зоната на неутралните лихвени проценти, което да позволи по-премерен подход при последващите намаления.
Понастоящем пазарите на фючърси предвиждат облекчаване с около 100 базисни пункта до края на годината.
Преди заседанието през юли няколко влиятелни гласа, сред които главният икономист на Голдман Сакс Ян Хациус, бившият заместник-председател на Фед Алън Блиндер и бившият президент на Фед на Ню Йорк Уилям Дъдли, се обявиха за намаляване на лихвените проценти, отчасти поради признаците за отслабване на заетостта.
Всъщност докладът за заетостта, публикуван малко след заседанието, показа значително забавяне на растежа на заплатите в неселскостопанския сектор, като през юли бяха добавени само 114 000 работни места - около половината от средния темп от първата половина на годината. Равнището на безработица също се повиши до 4,3% - най-високото от октомври 2021 г. насам.
Допълнителни данни от Бюрото за трудова статистика показаха, че ръстът на заплатите през последната година може да е бил надценен с 818 000 работни места, което предполага, че пазарът на труда се е охлаждал повече, отколкото се признаваше досега.
На заседанието през юли създателите на политиката също така отбелязаха, че инфлацията се е забавила, като през последните месеци е постигнат известен напредък към целевото равнище от 2%. Почти всички участници смятаха, че факторите, допринесли за неотдавнашната дезинфлация, вероятно ще продължат да потискат инфлацията през следващите месеци.
Индексът на потребителските цени, без храните и енергията, се повиши с 0,2% през юли, като тримесечният годишният темп - ключов показател за краткосрочните тенденции - нарасна само с 1,6%, което е най-ниското ниво от февруари 2021 г. насам.
Пауъл може да използва тези данни, за да твърди, че намаляването на лихвения процент с четвърт пункт през септември няма да разпали значително инфлацията. Очаква се той да обсъди икономическите перспективи на предстоящ симпозиум, организиран от Фед на Канзас Сити в Джаксън Хоул, Уайоминг.
След публикуването на данните за заетостта и инфлацията през юли няколко служители на Фед посочиха, че времето за намаляване на лихвените проценти може би наближава.
Протоколът не съдържаше много подробности относно евентуални промени в продължаващото намаляване на баланса на Фед, като само отбеляза, че длъжностните лица смятат за целесъобразно да продължат да намаляват притежаваните от Федералния резерв ценни книжа.