Една от най-големите инвестиционни банки е положителна за растежа на Китай

Китайските правителствени стимули накараха тази банка да промени мнението си

Публикувано от Божидар Балевски окт 14, 2024 в Пазари

Goldman Sachs Group Inc. повиши прогнозите си за растежа на китайската икономика през 2024 г. и 2025 г., след като Пекин представи няколко нови инициативи, насочени към стимулиране на икономическата активност, включително значително увеличение на публичните разходи, обявено през уикенда.


В доклад, публикуван в неделя, Goldman Sachs вече прогнозира, че брутният вътрешен продукт (БВП) на Китай ще нарасне с 4,9% през тази година, което е увеличение спрямо предишната им оценка от 4,7%. Прогнозата им за 2025 г. също е подобрена, като новата прогноза е за растеж от 4,7 %, в сравнение с предишната прогноза за 4,3 %.


„Този последен кръг от мерки за стимулиране от страна на Китай предполага, че политиците вече поставят по-голям акцент върху управлението на икономиката и преминават към по-циклично управление на политиката“, пишат икономистите на Goldman Хуей Шан и Лишън Уанг.


Преразгледаните прогнози се появяват в момент, когато анализатори и инвеститори оценяват потенциалните въздействия на неотдавнашните усилия на Пекин, започнали в края на септември, за съживяване на икономиката, бореща се със слабо доверие и продължаващ дефлационен натиск. В дългоочаквания брифинг в събота Министерството на финансите се ангажира с по-силна фискална подкрепа, въпреки че някои анализатори твърдят, че за ефективната борба с дефлацията ще са необходими допълнителни мерки за стимулиране на потреблението.


Реакциите на пазара


Когато търговията бе подновена в понеделник, китайските акции изпитваха колебания, тъй като официалните лица обещаха допълнителна подкрепа за бизнеса. Офшорният юан възвърна известно влияние, след като по-рано се понижи с до 0,3% спрямо щатския долар.


Министърът на финансите Лан Фоан обяви, че през четвъртото тримесечие местните правителства ще разпределят 2,3 трилиона юана (325 млрд. долара) в специални облигационни фондове, което показва по-значителни усилия за публични разходи от очакваното досега и предполага по-силно икономическо оживление, според доклада на Goldman.


Освен това Китайската национална комисия за развитие и реформи (NDRC) неотдавна обяви плановете си да ускори одобряването на инвестиционни проекти на стойност 200 млрд. юана за следващата година, като целта е да се постигне целта за растеж на БВП на страната от около 5% през 2024 г.


Очаква се тези нововъведени мерки за стимулиране да допринесат за повишаване на икономическия растеж с 0,4 процентни пункта през следващата година. Това вероятно ще компенсира очакваното забавяне от 1,9 процентни пункта вследствие на по-слабия износ и продължаващите предизвикателства в сектора на недвижимите имоти, се отбелязва в доклада.


В по-нататъшни усилия за справяне с икономическите проблеми китайските официални лица в понеделник се ангажираха да засилят политиките в подкрепа на бизнеса, включително инициативи за подкрепа на стартиращи предприятия „еднорози“ на стойност над 1 млрд. долара. Освен това пазарният регулатор на страната обеща да ограничи практиката за налагане на прекомерни глоби на предприятията като част от по-широките усилия за подобряване на настроенията в частния сектор.


Тези мерки имат за цел да намалят натиска върху частния сектор, който генерира над 80% от заетостта в градовете, но се сблъсква с намаляващи печалби поради икономическия спад и спада на цените.


Въпреки това от Goldman Sachs предупредиха, че структурните предизвикателства пред Китай остават нерешени, като запазиха дългосрочните си прогнози за 2026 г. и след това.


„Продължаващите проблеми, свързани с влошаването на демографските показатели, усилията за намаляване на дългосрочния дълг и глобалното преминаване към намаляване на риска по веригата на доставки, едва ли ще бъдат значително повлияни от последния кръг на облекчаване на политиката“, заключиха икономистите.