Една от най-големите германски компании съкращава дивидента си
Компанията обмисля да продаде част от активите си на фона на тежкото икономическо положение
Публикувано от Божидар Балевски сеп 26, 2024 в Пазари
BASF SE обяви плановете си да намали дивидента си и да продаде активи като част от значителни усилия за преструктуриране, насочени към справяне с предизвикателствата, породени от нарастващите разходи за енергия в Германия и продължителния икономически спад в Китай.
Последните стратегически мерки на компанията включват подготовката на селскостопанското ѝ подразделение за потенциално публично листване, което потвърждава по-ранни съобщения на Bloomberg. Този сегмент, в който се произвеждат продукти като хербициди и фунгициди, регистрира приблизително 10 млрд. евро (11,1 млрд. долара) продажби през миналата година.
След съобщението акциите на BASF спаднаха с 3,1 %, с което общият спад на акциите през тази година достигна около 10 %.
Маркус Камиет, който стана главен изпълнителен директор през април, насочва компанията в нова посока, тъй като тежките енергийни отрасли в Германия продължават да се сблъскват с повишени разходи, въпреки известно облекчение от рекордните стойности, наблюдавани след нахлуването на Русия в Украйна. Наред с това BASF се бори със забавянето на световното търсене, особено от Китай, който през последните десетилетия беше значителен двигател на растежа на печалбите в различни сектори.
Стратегията за преструктуриране на Kamieth подчертава по-широките трудности, с които се сблъсква индустриалният сектор на Германия, който се бори да запази конкурентоспособността си на фона на нарастващите разходи за енергия и засилената конкуренция от страна на Китай. Като част от плана си за намаляване на разходите с 2,1 млрд. евро годишно до края на 2026 г. BASF оценява по-нататъшно закриване на предприятието си в Лудвигсхафен, най-голямото предприятие за производство на химикали в Европа.
Едновременно с това BASF се ориентира към скъпоструващото преминаване към по-устойчиви технологии, като прогнозира допълнителни годишни разходи в размер на 600 млн. евро, свързани с този преход през следващите години.
Дивидентът на компанията ще бъде намален до минимум от 2,25 евро на акция, което ще отбележи най-ниското му ниво от над десет години насам. Това представлява значителна промяна спрямо миналогодишния ангажимент за ежегодно увеличаване на дивидента, подкрепен от силния свободен паричен поток.
БАСФ очерта и инициатива за обратно изкупуване на акции, целяща да изкупи обратно акции на стойност приблизително 4 млрд. евро, започвайки от 2027 г., което ще доведе до общи плащания на акционерите в размер на поне 12 млрд. евро между 2025 и 2028 г.
За да повиши рентабилността, BASF се фокусира върху укрепването на основните си дейности в областта на химикалите, промишлените решения и храненето. В съответствие с тази стратегия компанията планира да продаде бизнеса си с декоративни бои в Бразилия и проучва потенциални партньорства за подразделението си за батерии.
BASF също така обмисля продажба на миноритарен дял от своето селскостопанско подразделение, което се очаква да завърши отделянето си до 2027 г.
В перспектива компанията си поставя амбициозни финансови цели за 2028 г., като се стреми към възвръщаемост на капитала от около 10% и прогнозни приходи от 10-12 млрд. евро преди лихви, данъци, обезценяване, амортизация и специални елементи. За сравнение, коригираната печалба на BASF през 2023 г. е била 7,7 млрд. евро.