Демографската криза в България е стряскаща

До кога пенсионерите трябва да работят?

Публикувано от Божидар Балевски сеп 25, 2024 в България

През 2023 г., повече от 60% от хората на възраст между 60 и 64 години в България продължават да работят, поставяйки страната на 11-то място в Европейския съюз.  

 

В условията на демографска криза, хората на възраст от 60 до 69 години могат да се окажат ключови за стабилизирането на трудовия пазар в Европейския съюз. Според доклад на "Алианц Трейд", при подходящи политики за удължаване на активния трудов живот, техният дял в работната сила може да се увеличи от 9% през 2023 г. на 14.2% до 2040 г. Това би помогнало на компаниите в ЕС да компенсират до 75% от прогнозирания недостиг на работна ръка. Докладът е публикуван по случай Международния ден на възрастовото многообразие на 24 септември.  


Статистиката показва, че с увеличаването на пенсионната възраст в България, делът на работещите над 60 години е по-висок от средното за ЕС.  


Работещите над 60 години


През 2023 г. повече от 60% от хората на възраст между 60 и 64 години в България продължават да работят, което я поставя на 11-то място сред 27-те страни в ЕС. В тази възрастова група най-високата трудова активност е в Швеция, където над 73% от хората продължават да работят, докато средното за ЕС е 53%. Най-ниската активност се наблюдава в Люксембург – едва 23%.  


Възрастовата група между 64 и 69 години също показва сравнително висока активност в България, като около една пета от хората продължават да работят. В Румъния този дял е едва 5%, докато в Естония достига 38%.  


Привличане на мигранти  


Освен удължаването на активния трудов живот, решение на дефицита може да бъде и привличането на мигранти. В този аспект България е на последно място в ЕС, като само 0.2% от всички работещи в страната са чужденци, докато средното ниво в ЕС е над 9%. Най-много чуждестранни работници има в Люксембург, където те съставляват над 53% от работната сила.  


България остава основен донор на работна ръка за западноевропейските държави, което допълнително усложнява перспективите за местния трудов пазар.  


Предизвикателствата

  

Експертите от "Алианц Трейд" подчертават, че за да се запазят хората на трудовия пазар до по-късна възраст, компаниите в Европа ще трябва да положат значителни усилия и да преразгледат политиките си. Това включва адаптация на работните процеси, промени в работното време и условия, както и инвестиране в оборудване, подходящо за по-възрастните служители.  


Осигуряването на възможности за работа на непълно работно време, дистанционна работа и учене през целия живот, заедно с борбата с възрастовите предразсъдъци, са също ключови стъпки.  


Подобряването на здравеопазването е съществена част от цялостната стратегия, тъй като може да помогне за предотвратяване на свързани с възрастта заболявания и по този начин да запази работната сила здрава за по-дълго време.  


Предаването на знания между поколенията трябва да бъде приоритет за бизнеса, като стилът на управление също трябва да бъде по-приобщаващ за по-възрастните служители. Те трябва да бъдат мотивирани да учат и да се адаптират непрекъснато към променящите се условия на работа.  


С оглед на бързото развитие на технологиите, изискванията за обучение ще нарастват значително през следващите години. Генеративният изкуствен интелект също ще изисква голяма гъвкавост от страна на служителите, включително и по-възрастните.  


Младите поколения, като милениалите и Z-поколението, отдават голямо значение на възможностите за развитие и ученето. Компаниите ще трябва да намерят баланс между задържането на млади таланти и интеграцията на опита и знанията на по-възрастните служители.  


Според експертите на "Алианц Трейд", когато отношенията между поколенията са кооперативни, а не конфликтни, смесените екипи повишават производителността както на младите, така и на по-възрастните служители.  


Кои са "Алианц Трейд" 


"Алианц Трейд" е търговската марка на застрахователната компания Euler Hermes, глобален лидер в застраховането на търговски кредит с над 100-годишна история. Компанията предлага експертиза в области като поръчителство, събиране на вземания и политически риск.  


"Алианц Трейд" оперира в над 50 страни и има мрежа от 5700 служители, които анализират платежоспособността на повече от 83 милиона компании по целия свят. През 2023 г. консолидираният оборот на компанията достига 3.7 милиарда евро, а застрахованите транзакции възлизат на 1131 милиарда евро.  


В България, застрахованите експозиции на "Алианц Трейд" надхвърлят 2 милиарда евро, което утвърждава компанията като лидер на пазара.