Цените на петрола се покачват

Американският суров петрол надхвърли 85 долара и достигна най-високото си ниво от октомври насам.

Публикувано от Божидар Балевски апр 03, 2024 в Пазари

Във вторник цените на петрола се повишиха до най-високото си ниво от октомври 2023 година насам, преодолявайки по-ранните опасения на пазара за потенциална глобална рецесия. Този скок може да се отдаде на съвкупност от фактори, като основните движещи сили са ескалиращото геополитическо напрежение в Близкия изток и Източна Европа.


От стагнация към подем


Фючърсите върху суровия петрол тип Брент, важен бенчмарк за световния петролен пазар, прекараха голяма част от 2024 година в капана на относително тесен диапазон от 75-85 долара за барел. Неотдавнашното покачване обаче сигнализира за значителна промяна в пазарните нагласи. Този скок може да се отдаде на две основни сили - повишения геополитически риск и изненадващо добрите икономически данни.


Нарастващото напрежение в Близкия изток


Първият основен катализатор за повишаването на цените е ескалиращият конфликт в Близкия изток. Напрежението рязко се покачи със смъртоносния въздушен удар, насочен срещу иранското консулство в Дамаск, Сирия, в понеделник. Докато Израел запази мълчание по въпроса, Иран недвусмислено обвини за нападението своя заклет враг. Обещанието на Техеран да отвърне на удара засили опасенията за по-широк регионален конфликт, който може да наруши важни маршрути за доставка на петрол.


Тамаш Варга, анализатор в петролния брокер PVM, описва ситуацията в изследователска бележка, като подчертава "ескалиращото напрежение в Близкия изток с косвено участие на Иран". Директна конфронтация между тези две регионални сили може да окаже значително въздействие върху световния петролен поток, като ограничи предлагането и повиши цените.


Украйна се включва в микса


Още едно ниво на сложност добавя продължаващата война в Украйна. Във вторник украински безпилотен самолет атакува голяма руска петролна рафинерия в района на Татарстан, югоизточно от Москва. Въпреки че руските официални лица омаловажиха инцидента, твърдейки, че няма сериозни щети, дързостта на атаката подчертава уязвимостта на енергийната инфраструктура на Русия.


Москва, която е тежък член на петролния картел ОПЕК+, заедно със Саудитска Арабия и други големи производители, вече се сблъска с поредица от украински безпилотни удари през последните месеци. Едновременно с това Русия засили атаките си срещу украинската енергийна инфраструктура. Тази размяна на удари "тит за тит" засилва опасенията за потенциални прекъсвания на руския добив и износ на петрол, което допринася за възходящия натиск върху цените на петрола.


Опасенията от рецесия остават на заден план


Преди този неотдавнашен скок цените на петрола бяха подложени на низходящ натиск поради опасенията за потенциална глобална рецесия. По-слабите икономически данни в ключови региони като еврозоната и Китай породиха опасения за намаляване на търсенето на суров петрол. Новите геополитически тревоги обаче изглежда временно са засенчили тези опасения за рецесия, поне засега.


Балансиране


Бъдещата траектория на цените на петрола остава несигурна. Пазарът ще следи отблизо развитието на двете геополитически огнища - конфликта в Близкия изток и войната в Украйна. Всяка ескалация може да предизвика по-нататъшни ценови скокове. Освен това глобалният икономически климат ще продължи да играе съществена роля. Ако опасенията от рецесия се засилят, загрижеността за търсенето може отново да потисне възходящия импулс на цените на петрола.


В заключение, цените на петрола претърпяха драматична промяна, като изоставиха по-ранния си търговски диапазон и поеха по рязка възходяща траектория. Това поскъпване се дължи главно на засиленото геополитическо напрежение в Близкия изток и Източна Европа. Макар че дългосрочната посока остава неясна, непосредственото бъдеще вероятно ще се определя от развоя на тези геополитически драми и от състоянието на световната икономика.