Британският Бил Гейтс почина
Каква е историята на Майк Линч?
Публикувано от Божидар Балевски авг 23, 2024 в Пазари
Майк Линч, влиятелният британски технологичен предприемач, който се опитваше да възстанови репутацията си след противоречивата продажба на софтуерната си компания на Hewlett Packard Co., почина на 59-годишна възраст.
Смъртта му настъпва, когато яхтата му потъва по време на силна буря край италианския бряг. Новината беше потвърдена от запознати с инцидента източници, пожелали анонимност. Сред изчезналите е една от двете му дъщери - Хана, докато съпругата му Анджела Бакарес е оцеляла след трагичното събитие.
Luminance Technologies Ltd., софтуерна фирма за изкуствен интелект, за чието създаване Линч е помогнал като инвеститор-основател, публикува изявление, в което го описва като „един от най-ярките умове, които технологичният сектор някога е виждал“.
Разходката с яхта, която трябваше да отпразнува неотдавнашното оправдаване на Линч по обвинения в измама, се превърна в трагедия, когато плавателният съд, наречен Bayesian на името на британски математик, се преобърна в бурно време. Аварията отне живота на 22 души, сред които Джонатан Блумер, председател на Morgan Stanley International, съпругата на Блумер Джуди, защитникът на Линч Крис Морвило и съпругата на Морвило Неда.
Наследство в областта на техниката и споровете
Линч, често наричан „британският Бил Гейтс“, работи активно за възстановяване на репутацията си на един от водещите предприемачи в Европа. Само два месеца по-рано той е оправдан от съдебно жури в Сан Франциско по обвинението, че е подвел HP да плати прекалено висока цена за софтуерната му фирма Autonomy Corp.
В продължение на години Линч твърдеше, че е несправедливо обвинен за проблемното придобиване на Autonomy от HP. HP плати 11 млрд. долара за компанията, която тогава беше втората по големина софтуерна фирма в Обединеното кралство, но по-късно отписа 8,8 млрд. долара от покупната цена.
Въпреки че беше освободен от наказателни обвинения, Линч все още беше изправен пред значителни финансови последици от гражданско дело в Лондон, където британски съдия го подведе под отговорност за завишаване на стойността на компанията и невярно представяне на нейния успех.
Построяване на технологична империя
Революционният софтуер на Autonomy, който може да анализира неструктурирани данни от различни източници, като телефонни разговори, имейли и видеоклипове, превръща Линч в значима фигура в британската технологична индустрия. През 1999 г. Конфедерацията на британската индустрия го обявява за предприемач на годината, а през 2000 г. списание Time го признава за един от 25-те най-влиятелни технологични лидери в Европа.
„Майк беше уникален британски технологичен талант“, казва Ричард Холуей, известен британски технологичен анализатор, който познава Линч от 90-те години на миналия век. „Голяма загуба е да си помислим какво още можеше да постигне.“
През 2006 г. Линч е награден с Ордена на Британската империя за приноса си в областта на предприемачеството и работи като директор без изпълнителни функции в борда на BBC. Той също така съветва двама британски министър-председатели - Дейвид Камерън и Тереза Мей.
Въпреки съдебните битки успехът на Линч в технологичната индустрия продължава. Той основава Invoke Capital, фирма за рисков капитал, и помага за стартирането на няколко технологични компании, включително фирмата за киберсигурност Darktrace Plc, която използва изкуствен интелект за откриване на подозрителни дейности в корпоративните мрежи. През 2015 г. Forbes оценява нетното състояние на Линч на 1 млрд. долара, с което той за кратко се появява в списъка на световните милиардери.
Съдебни проблеми и изкупление
HP, заедно с американските прокурори, обвини Линч и бившия финансов директор на Autonomy, че са използвали счетоводни маневри, за да завишат приходите на компанията преди продажбата през 2011 г. Започналата съдебна битка оказа огромен натиск върху Линч, който трябваше да носи монитор на глезена и беше подложен на 24-часово наблюдение от частни охранители, които сам финансираше.
По време на съдебния процес Линч твърди, че не е знаел за някои от приписваните му нарушения, заявявайки, че е делегирал ключови отговорности на своите подчинени. „Автономията не беше съвършена“, свидетелства той. „Животът е сложен и объркан и понякога просто правиш всичко възможно, за да се ориентираш в него. Компаниите не са по-различни.“
Линч, роден като Майкъл Ричард Линч на 16 юни 1965 г., е израснал в Илфорд, Източен Лондон, и Челмсфорд. И двамата му родители са ирландци - майка му е медицинска сестра, а баща му е пожарникар. На 11-годишна възраст той печели стипендия за Bancroft's School, престижно учебно заведение близо до Лондон. По-късно изучава естествени науки в Christ's College, Кеймбридж, и защитава докторска степен по обработка на сигнали и изследвания в областта на комуникациите в Кеймбриджкия университет.
Ранните му изследвания са фокусирани върху математическите теории на Томас Бейс, теолог и математик от XVIII век, чиито трудове върху вероятностите остават значително влияние върху Линч през целия му живот.
Първото начинание на Линч през 80-те години на миналия век е свързано със създаването на аудио продукти за звукозаписната индустрия. През 1991 г. той става съосновател на Cambridge Neurodynamics - компания, специализирана в компютърно разпознаване на пръстови отпечатъци. През 1996 г. става съосновател на компанията Autonomy, чието седалище е в технологичния клъстер „Силикон Фен“ в Кеймбридж.
Противоречива глава
През 2012 г. HP обвинява ръководството на Autonomy в счетоводни нередности, което води до съдебно дело, в което се твърди, че Линч е бил обсебен от идеята да повиши финансовите резултати на компанията. Линч избира да води гражданското дело в Лондон, надявайки се, че благоприятно решение в Обединеното кралство ще укрепи позицията му, преди да се изправи пред американското жури.
По време на съдебния процес Линч представи многобройни анекдоти, илюстриращи вътрешните конфликти и смяната на ръководни кадри в HP, които според него са подкопали стратегията на компанията след придобиването на Autonomy.
Въпреки че до голяма степен успя да хвърли съмнение върху ръководството на HP, съдия Робърт Хилдиърд в крайна сметка постанови през 2022 г., че Линч е завишавал стойността на Autonomy с измама. Съдията определи случая като трагичен, заявявайки, че един иновативен продукт и неговият създател завинаги ще бъдат свързани с измама.
HP поиска 4 млрд. долара обезщетение от Линч и неговия финансов шеф, но съдията посочи, че окончателната сума вероятно ще бъде много по-ниска.
Въпреки очертаващите се санкции Линч остава решен да продължи работата си. След оправдателната си присъда в САЩ той изрази желание да се върне в Обединеното кралство и да възобнови живота си, като се съсредоточи върху семейството си и страстта си към иновациите.