Без образование, но с фирма за милиарди

Историята на Джон Херинг

Публикувано от Божидар Балевски сеп 10, 2024 в Пазари

Когато Джон Херинг е само на 21 години, той превръща един смел рекламен ход в бизнес за милиарди долари. По време на церемонията по връчването на наградите „Оскар“ през 2005 г. Херинг тайно сканира мобилните телефони на пристигащите знаменитости, за да разкрие уязвимости в сигурността - тактика, която успешно привлича вниманието към неговия стартъп за киберсигурност, който основава заедно с приятели от Университета на Южна Калифорния (USC). 


Правилните инвестиции в компаниите на Мъск


Въпреки ранното внимание, по-широкият успех се изплъзва на Херинг и в крайна сметка той се фокусира върху осигуряването на важна роля в света на технологиите, като се сближава най-вече с Илон Мъск. Херинг, заедно с германския финансист в областта на технологиите Александър Тамас, насочва своята фирма за рисков капитал Vy Capital към подкрепа на начинанията на Мъск, като получава достъп до проектите на Мъск и кръговете на финансиране, ангажирайки по-голямата част от ресурсите на фирмата с ръководени от Мъск стартъпи.


Макар че други големи фирми за рисков капитал като Sequoia Capital и Valor Equity Partners са направили значителни инвестиции в бизнеса на Мъск, никоя от тях не е направила това като Vy Capital. Повече от половината от активите на Vy Capital, възлизащи на 8 млрд. долара, са свързани с предприятия на Мъск. Херинг, който сега е на 41 години, прекарва голяма част от времето си в работа с компаниите на Мъск и дори има идентификационни знаци за достъп. През 2024 г. той дарява 500 000 долара на про-Тръмп PAC, създаден от Мъск и неговите съюзници.


Според партньора на Sequoia Шон Магуайър Херинг и Vy Capital са се посветили да помагат на компаниите на Мъск, като често захвърлят всичко, за да решават проблеми в даден момент. Магуайър отбелязва, че Херинг често се качва на полети в последния момент, за да помага на различни предприятия на Мъск.


Мъск признава приноса на Херинг по време на разговора с инвеститорите през 2022 г., особено за работата му с The Boring Company, предприятието на Мъск за изграждане на тунели. Впоследствие Vy Capital направи най-голямата инвестиция в последния кръг на The Boring Company, като допринесе с 300 млн. долара. По-късно фирмата инвестира 700 млн. долара в придобиването на Twitter от Мъск, следвайки големи инвеститори като съоснователя на Oracle Лари Елисън и Sequoia Capital.


Тази година Vy Capital изигра ключова роля и в набирането на 6 млрд. долара за новото предприятие на Мъск за изкуствен интелект - xAI, което оцени стартъпа на 24 млрд. долара. Въпреки ангажираността си, нито Херинг, нито Тамаш заемат места в управителните съвети на някоя от компаниите на Мъск.


Лоши резултати, но създадени ползи от приятелството с Мъск

Резултатите от дълбоките инвестиции на Vy Capital в предприятията на Мъск обаче са смесени. Boring Company е постигнала ограничен напредък, като е пуснала в експлоатация само един публичен тунел. Освен това Twitter (сега X) се сблъска със значителни предизвикателства, губейки потребители и рекламодатели след поглъщането от Мъск, което доведе до рязък спад на оценката ѝ от 44 млрд. долара на 19 млрд. долара. Този спад доведе до значителна загуба на хартия за Vy Capital.


Въпреки тези неуспехи, отношенията на Vy Capital с Мъск донесоха други ползи. Тамаш, който се прочу с ранните си инвестиции във Facebook и Alibaba, създаде близки връзки с ключови фигури в орбитата на Мъск, като присъства на лични събития като сватбата на Стив Джърветсън през 2019 г. във френските Алпи. Херинг, който е отпаднал от USC, също се възползва от тези връзки, затвърждавайки мястото си в кръга на Мъск.


След като се оттегля от поста главен изпълнителен директор на първоначалния си стартъп Lookout, Херинг се съюзява с Тамас, който е постигнал успех с инвестиции в DST Global и Facebook. Заедно те се стремят да издигнат Vy Capital до водеща фирма за технологични инвестиции. Първоначално Херинг се изявява, като помага за оповестяването на хакването на Tesla Model S от бивши колеги от Lookout, което привлича вниманието на Мъск. Това доведе до първите инвестиции на Vy Capital в предприятия на Мъск, като се започне с дял от 20 млн. долара в SpaceX.


Тъй като амбициите на Vy Capital нарастват, фирмата дори се опитва да създаде ексклузивен частен клуб на 59-ия етаж на кулата Salesforce в Сан Франциско, снабден с луксозни удобства и членски внос, насочен към високопоставени технологични лидери. Концепцията обаче не успява да се наложи и в крайна сметка фирмата се отказва от проекта.


Настойчивостта на Херинг се отплаща, когато той става редовен служител на SpaceX, а по-късно оказва помощ на други проекти, ръководени от Мъск, включително Starlink и Twitter. Неговата отдаденост включваше лично финансиране на усилията за набиране на персонал за Starlink и изпращане на член на екипа, който да работи на място в SpaceX.


Финансовото участие на Vy Capital в компаниите на Мъск се отплати, особено с инвестицията им в SpaceX, чиято стойност нарасна значително. Херинг си е изградил репутация на човек, който предлага практическа подкрепа и лоялност, като често пътува между различните предприятия на Мъск, за да предостави своя опит.


Въпреки че Vy Capital не се е превърнала в рисковата компания, която Херинг и Тамас някога са си представяли, фокусирането основно върху предприятията на Мъск ги е запазило в тясно сътрудничество с една от най-влиятелните фигури в технологиите. Оттогава Тамас се оттегля, като се премества в Италия през 2022 г., а двамата основатели са заявили намерението си да прекратят дейността на Vy Capital в областта на рисковите инвестиции.


За Херинг печалбата е значителна. Той се присъедини към вътрешния кръг на Мъск, който дори присъства на лични събития като сватбата на Херинг през 2022 г. във Венеция, на която присъстваха Мъск и брат му Кимбал. Неотдавна Херинг беше единственият инвеститор, който седеше до Мъск по време на видеоразговор за xAI - ясен знак, че лоялността му е спечелила място в ексклузивния кръг на Мъск.