Anglo American може да се отдели от легендарния производител на диаманти De Beers

Преструктуриране с цел да се избегне опитът на BHP да купи Anglo American

Публикувано от Божидар Балевски май 14, 2024 в Пазари

Като стратегически ход за повишаване на стойността за акционерите и противодействие на постоянните оферти за поглъщане от страна на BHP Group, Anglo American, 107-годишната британска минна компания, обяви значителен план за преструктуриране. Това преструктуриране включва потенциална продажба или разделяне на известното подразделение за диаманти De Beers, както и прехвърляне на бизнеса с въглища за производство на стомана, никел и платина. Цените на акциите на компанията отбелязаха лек спад след това съобщение.


Дънкан Уанблад, главен изпълнителен директор на Anglo American, разглежда преструктурирането като най-радикалната трансформация на компанията от десетилетия насам. Той смята, че тези промени са необходими, за да се рационализира бизнесът и да се създаде по-голяма стойност за акционерите.


Основните причини за тези промени са:

  • Да се подобри стратегическата гъвкавост: Чрез продажбата или отделянето на De Beers и разтоварването на други неосновни активи Anglo American цели да се съсредоточи върху основните си предимства и да повиши гъвкавостта си при реагиране на пазарната динамика.


  • Подобряване на оперативните резултати и намаляване на разходите: Очаква се опростената структура да доведе до съществена промяна в оперативната ефективност и намаляване на разходите, което ще доведе до устойчиво създаване на стойност.


  • Да се подчертае стойността на активите от мед и желязна руда: Тези активи се считат за ключови за бъдещето и преструктурирането има за цел да изведе тяхната стойност на преден план за инвеститорите.


Уанблад вярва, че преструктурирането ще отключи значителна стойност за акционерите чрез:


  • Осигуряване на устойчиво нарастване на стойността: Очаква се рационализираният бизнес да генерира повече стойност чрез подобряване на оперативните резултати и намаляване на разходите.


  • Осигуряване на стабилен ръст: Акционерите ще се възползват пряко от положителното въздействие на тези промени, като стойността на ключови активи като мед и желязна руда ще стане по-очевидна.


Като цяло позицията на Уанблад е, че тези радикални промени са необходими, за да се отключи пълният потенциал на Anglo American и да се създаде по-голяма стойност за акционерите в дългосрочен план.


Ускореното обявяване на този план за преструктуриране се разглежда от някои анализатори като тактика за привличане на потенциални кандидати за неосновните подразделения на Anglo American, като същевременно се възпират действия на BHP за купуване на бизнеса. Разнообразните активи на компанията биха могли да привлекат различни конкуренти, което може да предизвика война на наддаване или да подтикне към цялостна оферта за цялата група преди планираното разделяне.


Макар че пазарът на диаманти, където De Beers някога заемаше доминираща позиция, е изправен пред предизвикателства поради нарастващата популярност на лабораторно отгледаните диаманти, планът за преструктуриране означава значителна промяна в стратегията на Anglo American. Фокусът на компанията върху оперативните резултати, намаляването на разходите и показването на стойността на основните ѝ активи има за цел да укрепи позициите ѝ на пазара и да осигури устойчив растеж за акционерите си.


Историята на De Beers - най-известния производител на диаманти


De Beers, име, което е синоним на диаманти, има богата и сложна история, която продължава повече от век. Нейната история е изпълнена с амбиции, иновации и трайно влияние върху световната диамантена индустрия.


Основана през 1888 г. от Сесил Роудс, британски бизнесмен и империалист, De Beers Consolidated Mines бързо се превръща в основен играч в южноафриканската диамантена треска. Чрез стратегически придобивания и партньорства компанията консолидира контрола си върху повечето от диамантените мини в света, създавайки почти монопол, който ѝ позволява да регулира предлагането и да поддържа високи цени.


В началото на 20-ти век Ернест Опенхаймер, роден в Германия миннодобивен магнат, става председател на De Beers и допълнително затвърждава господстващото положение на компанията. Под ръководството на Опенхаймер De Beers създава сложна система от картели и споразумения, за да контролира потока на диаманти от мината до пазара, като ефективно диктува световното предлагане и цени.


Влиянието на De Beers се разпростира отвъд добива и дистрибуцията. През 1947 г. компанията стартира емблематичната си рекламна кампания „Диамантът е вечен“, създадена от копирайтъра Франсис Герети. Тази кампания революционизира диамантената индустрия, свързвайки диамантите с любовта, романтиката и трайния ангажимент, и повишавайки световното търсене до безпрецедентни висоти.


В края на 20-ти век De Beers е изправена пред все повече предизвикателства, тъй като се появяват нови източници на диаманти, конкуренцията се засилва и възникват опасения за нарушаване на антитръстовите правила. Пазарният дял на компанията постепенно намалява и тя е принудена да се адаптира към променящия се пейзаж.


Днес De Beers продължава да бъде значим играч в диамантената индустрия, въпреки че господстващото ѝ положение е намаляло. Компанията продължава да добива, предлага на пазара и продава диаманти, като се фокусира върху етичното снабдяване и устойчивостта. Тя също така разшири дейността си в търговията на дребно с диамантени бижута, предлагайки редица модели под марката Forevermark.


Наследството на De Beers е неоспоримо. Влиянието на компанията върху диамантената индустрия е дълбоко - от пионерските ѝ маркетингови стратегии до ролята ѝ за формиране на потребителското възприятие на диамантите като символ на любовта и лукса. 


Anglo American придоби контролния пакет акции на De Beers през 2011 г., като закупи 40% от акциите на семейство Опенхаймер за 5,1 млрд. долара. Това увеличи собствеността на Anglo American в De Beers до 85%, където тя остава и до днес.