Американският фондов пазар свети в сравнение с европейския

Всеки изглежда добре на фона на европейските акции

Публикувано от Божидар Балевски авг 08, 2024 в Пазари

Пазарните сътресения през август се отразиха на и без това нестабилния европейски пазар на акции, който се сблъска с труден сезон на приходите. Дружествата в целия регион усещат натиска както на Изтока, така и на Запада.






Когато в началото на август започна пазарната нестабилност, американските и японските акции имаха предимството на предишните печалби, които смекчаваха въздействието. За разлика от тях европейските акции, които се понижаваха от май насам, бяха силно засегнати. Вълната от песимизъм на много европейски корпоративни лидери по време на сезона на отчетите потвърди предпазливостта на инвеститорите.


В началото на годината след резултатите за първото тримесечие се наблюдаваше по-оптимистичен тон. Намаляването на лихвените проценти от Европейската централна банка през юни също бе породило надежди за икономически подем въпреки политическите изненади във Франция. Въпреки това поредица от предупреждения за печалбата на компании като Airbus SE, Carl Zeiss Meditec AG, Burberry Group Plc, H&M Hennes & Mauritz AB и Deutsche Lufthansa AG намалиха този оптимизъм още преди началото на сезона на отчетите в средата на годината, предвещавайки предстоящи по-лоши новини.


От средата на май насам европейският фондов пазар се представя значително по-слабо в сравнение с американския.



Въпреки това европейските компании не се представиха зле през второто тримесечие. Много от тях възобновиха ръста на продажбите след няколко тримесечия на спад, а маржовете на печалбата бяха силни. Повече компании надхвърлиха прогнозите за печалбите, отколкото ги пропуснаха, като секторът на финансовите услуги беше водещ в тези положителни изненади.


Проверка на реалността в средата на годината


През този сезон на отчетите много европейски фирми шокираха инвеститорите с актуализациите си.


Въпреки това коментарите за перспективите бяха обезпокоителни. Повтаряща се тема е слабото търсене от страна на клиентите, особено от Китай - ключов пазар за луксозните стоки, автомобилостроенето, полупроводниците, химическата промишленост и стоковия сектор. Анализаторите на UBS Group AG предупредиха, че в условията на забавяне на растежа в САЩ, започващото възстановяване в Европа отново е уязвимо от външни сили. Тази уязвимост е очевидна в слабото представяне на индекса на UBS на европейските акции, изложени на влиянието на Китай, който включва фирми от луксозния и автомобилния сектор.



През второто тримесечие ръстът на продажбите на европейските фирми често разочарова.


Ценовата сила, която много компании имаха, след като икономиките се отвориха отново след пандемията, с нетърпеливи потребителски разходи и нарушени вериги за доставки, намаля. Очакваното възстановяване в сектора на потребителските стоки е спряно, а дори обикновено устойчивата индустрия на потребителските стоки се възстановява само частично. Неотдавнашните актуализации от компании като Puma SE и WPP Plc, които подчертават слабото търсене в Китай, засилват тази тенденция.


Според анализатори на Bank of America Corp около 40 компании са понижили прогнозите си за приходите през този сезон, което е повече от два пъти повече от броя им на етапа на първото тримесечие. Инвеститорите продават по-устойчиви акции, за да си осигурят печалби, а общите данни от европейските компании не са осигурили необходимия катализатор за повишаване на оценките.


Перспектива за приходите и оценката


Оценките за приходите на европейските компании през третото тримесечие и за цялата година се понижиха. Стратезите на UBS очакват нулев ръст на печалбите за тази и следващата година.


Аргументът в полза на европейските акции е, че те остават евтини в сравнение с американските акции, когато се гледа прогнозираната нетна печалба. Дефанзивният характер на британския пазар с нисък ръст може да стане по-привлекателен, ако волатилността на фондовия пазар се запази.


Тази неотдавнашна история, съчетана с пазарните сътресения, създава неблагоприятна среда за активност по отношение на сделките в Европа. Индексът Stoxx Europe 600 е едва положителен за годината, докато S&P 500 остава нагоре с около 10%. Големите загуби на отделни акции карат акционерите да избягват риска, а сегашният разказ на корпоративните лидери едва ли ще насърчи инвеститорите да поемат рискове при потенциални първични публични предлагания, като например очаквания дебют на търговеца на бързооборотна мода Shein.


Американските инвеститори, които се чувстват притеснени, могат да се успокоят, като сравнят ситуацията си с тази в Европа.