Тръмп засилва натиска си за контрол над Гренландия и Панамския канал

Бизнесменът не иска да купува само имоти, а цели държави

Публикувано от Любомир яну 09, 2025 в Геополитика

Новоизбраният президент Доналд Тръмп потвърди интереса си към придобиването на Гренландия и връщането на Панамския канал, като определи и двете като критични за националната сигурност на САЩ.

На въпрос дали би изключил използването на военни или икономически мерки за придобиване на датската автономна територия или на канала, Тръмп отговори: „Не, не мога да дам такова обещание за нито една от двете“. Той подчерта: „Това, което мога да кажа, е, че се нуждаем от тях за икономическа стабилност“, говорейки на широкообхватно пресконференция, проведена в имението му Мар-а-Лаго във Флорида.

Както Дания, така и Панама категорично отхвърлиха всякаква идея за отказ от съответните си територии.

Гренландия и Канада в полезрението на Тръмп

Тръмп изказа и идеята за използване на „икономическа сила“ за интегриране на Канада, като разкритикува границата между двете държави като „изкуствено прокарана линия“. Границата между САЩ и Канада, която е най-дългата в света, е установена чрез договори, датиращи от края на XVIII век.

Тръмп твърдеше, че САЩ изразходват значителни ресурси за защита на Канада, докато в същото време внасят канадски стоки като дървен материал, млечни продукти и автомобили. „Те трябва да бъдат част от САЩ“, отбеляза той. Отиващият си канадски министър-председател Джъстин Трюдо обаче отхвърли предложението, заявявайки, че няма „шанс за снежна топка в ада“ за сливане на двете нации.

Смесени послания на пресконференцията

Пресконференцията, на която беше планирано да се разкрие инвестицията на базираната в Дубай компания Damac Properties в центрове за данни в САЩ на стойност 20 млрд. долара, се отклони от темата, тъй като Тръмп засегна редица въпроси. Той разкритикува политиките в областта на околната среда, съдебните дела срещу него и избирателната система на САЩ, като същевременно предложи Мексиканският залив да бъде преименуван на „Американски залив“. Той също така отново изрази неодобрението си към вятърните турбини, като заяви, че те „побъркват китовете“.

Междувременно Доналд Тръмп-младши направи необявено посещение в Гренландия, като пристигна в Нуук с частен самолет. Описвайки пътуването си като „лично“, Тръмп-младши заяви, че не планира да се среща с държавни служители. Датският министър-председател Мете Фредериксен отново заяви, че бъдещето на Гренландия е на нейните жители, като увери: „Гренландия не се продава“.

Гренландия, в която живеят 57 000 души, е най-големият остров в света и има значително стратегическо значение в Арктика. Въпреки че се радва на значителна автономия, икономиката ѝ разчита в голяма степен на датски субсидии. Островът се гордее и с богати залежи на редкоземни минерали, които са от съществено значение за съвременните технологии, и е домакин на американско космическо съоръжение. Тръмп твърди, че Гренландия е жизненоважна за проследяване на китайските и руските дейности в Арктика, като заявява: „Става дума за защита на свободния свят“.

Преразглеждане на Панамския канал

Тръмп също така съживи дискусиите за Панамския канал, като заяви, че той е от решаващо значение за интересите на САЩ и твърдеше, че сега се „управлява от Китай“. Той разкритикува Панама за предполагаемото надхвърляне на таксите за американските кораби и осъди договора от 1977 г., договорен по времето на президента Джими Картър, с който контролът върху канала се връща на Панама.

Президентът на Панама Хосе Раул Мулино отхвърли твърденията на Тръмп, като увери, че „Китай няма влияние върху канала“. Въпреки че базирано в Хонконг дружество управлява две пристанища на входните точки на канала, водният път се управлява изцяло от Панама.

„Решението за предаване на Панамския канал беше значителна грешка“, отбеляза Тръмп, като същевременно призна, че президентът Картър е действал с добри намерения.

Териториално разширение или политическа реторика?

Остава неясно доколко сериозно Тръмп се отнася към териториалното разширяване. Предложенията за анексиране на Канада, втората по големина държава в света по площ, и придобиване на Гренландия бяха посрещнати с широк скептицизъм.

В допълнение към териториалните си амбиции Тръмп повтори различни необосновани твърдения, включително предположението, че ливанската войнствена групировка Хизбула е изиграла роля в бунтовете в Капитолия в САЩ през 2021 г.