Тарифните заплахи на Тръмп усложняват отношенията на Обединеното кралство с ЕС
Президентът на САЩ се насочи към търговията на ЕС, като същевременно похвали Стармър
Премиерът Киър Стармър си представяше понеделник като крайъгълен камък в усилията на Обединеното кралство да възстанови отношенията си с Европейския съюз, пет години след Брекзит. Последните търговски заплахи на Доналд Тръмп обаче послужиха като ярко напомняне за предстоящите предизвикателства, особено при евентуалното му завръщане в Белия дом.
Докато Стармър присъстваше на европейска среща на високо равнище в Брюксел, Тръмп предприе смела стъпка, като одобри - а след това спря - мита до 25% върху вноса от Канада и Мексико, предупреждавайки, че европейските стоки скоро ще бъдат подложени на подобен контрол. Макар че за момента Обединеното кралство изглеждаше освободено, забележката на Тръмп, че „това може да се реши“, остави несигурност над позицията на Великобритания.
Тази временна отсрочка подчертава как отделянето на Обединеното кралство от ЕС може да донесе някои предимства, дори и да остане дълбоко обвързано с дългогодишния си, но често небалансиран съюз със Съединените щати. То обаче усложнява и основното предизборно обещание на Стармър за насърчаване на по-тесни връзки с Европа - позиция, която той отстояваше през целия си политически възход като яростен критик на Брекзит.
Тръмп, дългогодишен привърженик на Брекзит, преди това изтъкваше възможността за стабилно търговско споразумение между САЩ и Обединеното кралство. Последните му търговски маневри обаче рискуват да принудят Стармър да вземе трудно решение - решение, което може да постави на изпитание способността на Обединеното кралство да поддържа баланс между САЩ и ЕС.
Навигация по дипломатическо въже
„Правителството на Обединеното кралство е изправено пред решаващо решение: дали да се сближи повече със САЩ или с ЕС?“, отбеляза Пол Дейлс, главен икономист за Обединеното кралство в Capital Economics. „Вероятно то ще се опита да поддържа връзки и с двете страни, но рискът е да не успее да задоволи нито една от тях.“
Тази дипломатическа главоблъсканица стана очевидна, когато Стармър се срещна с генералния секретар на НАТО Марк Рюте. Макар че и двамата подчертаха ангажимента на Обединеното кралство към европейската сигурност - особено в подкрепа на Украйна - те заобиколиха въпросите относно потенциалната стратегия на Тръмп за разделяне на съюзниците на САЩ чрез мита и спорния му интерес към Гренландия, територия под датски суверенитет.
Върховният комисар на Канада в Обединеното кралство Ралф Гудейл отправи остро предупреждение, като намекна, че Великобритания и останалата част от Европа скоро може да бъдат изправени пред подобен тарифен натиск. „Вие може да сте следващите“, предупреди той по британската радиостанция LBC.
Икономически последици
САЩ остават най-големият индивидуален търговски партньор на Обединеното кралство, като годишният обмен на стоки и услуги възлиза на около 179 млрд. паунда (222 млрд. долара). ЕС обаче остава значително по-голям пазар за британската търговия, възлизащ на 348 млрд. паунда годишно. Правителството на Стармър се ангажира със засилване на икономическите връзки с ЕС, но по този начин може да ограничи способността си да се съобрази с търговските искания на САЩ.
„И двете отношения са от решаващо значение за нас; ние не разглеждаме това като двоичен избор“, подчерта Стармър преди първата официална среща на върха на Обединеното кралство с лидерите на ЕС след Брекзит.
Дори докато Стармър участваше в дипломатическите дискусии, финансовите пазари реагираха на непредсказуемия подход на Тръмп. Бившият президент на САЩ обяви едномесечно отлагане на митата върху мексиканския внос след споразумение, в което мексиканският президент Клаудия Шейнбаум обеща да изпрати 10 000 служители на Националната гвардия за справяне с миграцията и контрабандата на фентанил. По подобен начин Канада получи временна отсрочка.
Стармър скоро може да бъде изправен пред подобен натиск, въпреки неотдавнашните комплименти на Тръмп към него. „Обединеното кралство е различно, мисля, че можем да постигнем нещо“, заяви Тръмп, преди да заеме по-агресивна позиция срещу ЕС, наричайки търговските им политики „зверство“.
Търговската дилема на Обединеното кралство
Една от причините, поради които Обединеното кралство може да е избегнало незабавни тарифни действия, са сравнително балансираните му търговски отношения със САЩ. Според американски търговски данни през 2023 г. САЩ са имали излишък от 10 млрд. долара в стоките, търгувани с Обединеното кралство. За разлика от тях ЕС се радва на значителен търговски излишък от над 200 млрд. долара със САЩ, което го прави основна цел на търговските политики на Тръмп.
„Имаме справедливи и балансирани търговски отношения със САЩ и очакваме с нетърпение по-нататъшното им укрепване“, заяви говорителят на Стармър, Дейв Парес, по време на брифинг за медиите в Лондон.
Въпреки че някои британски служители бяха облекчени от помирителните забележки на Тръмп, остават опасенията за потенциален бъдещ натиск. Британските политици вече обмислят сценарии, при които Тръмп може да наложи мита, ако Великобритания не се съобрази с търговските приоритети на САЩ, като например ограничаване на вноса на китайски електромобили. Подобен ход би принудил Стармър или да се конфронтира с Пекин - рискувайки напрежение с Китай, с който Обединеното кралство работи за дипломатическо ангажиране - или да се изправи пред потенциалните ответни мерки на Тръмп.
Засега Обединеното кралство държи твърдо на регулаторните стандарти, като се противопоставя на натиска на САЩ за понижаване на регулациите за безопасност на храните - дългогодишен проблем в предишни търговски дискусии. По време на неотдавнашния разговор с Тръмп Стармър се съсредоточи върху общите им цели по отношение на дерегулацията, но избегна всякакви преки ангажименти по отношение на търговията.
Напрежение в отношенията с ЕС
Предпазливият подход на Стармър рискува да отчужди ключови европейски съюзници. Нежеланието му да осъди митата на Тръмп срещу Канада и колебанието му да подкрепи Дания в спора ѝ за Гренландия вече предизвикаха вътрешни критики. Тъй като датският министър-председател Мете Фредериксен ще посети Лондон, на Стармър скоро може да му се наложи да изясни позицията си.
„Изглежда, че Обединеното кралство се опитва да умиротвори Тръмп, но в крайна сметка ще се стигне до труден политически избор“, каза Анна Йежевска, основател на консултантската компания Trade & Borders. „Когато този момент настъпи, Обединеното кралство ще трябва да заеме категорична позиция.“
Bloomberg Economics изчислява, че потенциалните 20% мита върху британски стоки, наложени от Тръмп, могат да намалят британския икономически растеж до едва 0,4% през тази година, в сравнение с прогнозираните 1,1%. Това би било значителен неуспех за Стармър и канцлера на хазната Рейчъл Рийвс, които приоритизираха икономическия растеж като основа за изпълнение на обещанията си за подобряване на жизнения стандарт и обществените услуги. Тъй като британската икономика вече е изправена пред стагнация, тяхната стратегия е съсредоточена върху инвестиции в инфраструктура, дерегулация и по-силни икономически връзки с ЕС и САЩ.
Укрепване на сътрудничеството между Обединеното кралство и ЕС
На срещата на върха в Брюксел Стармър продължи да настоява за по-тясно сътрудничество между Обединеното кралство и ЕС, особено в областта на отбраната. Той се застъпи за споразумение, обхващащо сътрудничеството в областта на военните технологии, подобрената мобилност на войските, защитата на инфраструктурата и отбранителното производство. Ако бъде принуден да избира между съюзи, дългосрочната стратегия на неговото правителство предполага по-дълбоко сближаване с Европа.
„Когато става въпрос за Тръмп, най-добрият подход на Обединеното кралство е да запази мълчание, да намери възможности да изтъкне положителните развития и по друг начин да избегне ненужната конфронтация“, казва Сам Лоу, партньор във Flint Global.
Тъй като търговските политики на Тръмп продължават да се променят непредсказуемо, балансирането на Стармър между двама мощни икономически партньори вероятно ще определи търговското и дипломатическото бъдеще на Обединеното кралство през следващите години.