Институциите проявяват все по-голям интерес към криптовалутите, твърдят Sygnum

Всички инвестират в крипто, а вие?

Публикувано от Любомир Стойчевски ное 14, 2024 в Пазари

Неотдавнашно проучване на глобалната банкова група за цифрови активи Sygnum разкрива, че институционалните инвеститори са все по-оптимистично настроени към криптовалутите, като 57% от тях планират да увеличат експозицията си в резултат на продължаващия бичи пазар.


В проучването 2024, публикувано в четвъртък, са анкетирани над 400 институционални и професионални инвеститори в 27 държави. Тези участници, със средно 10 години опит в индустрията, показаха силна увереност в дългосрочния потенциал на цифровите активи. Според доклада 65% от анкетираните са изразили оптимистична дългосрочна перспектива, а 63% планират да увеличат притежаваните от тях цифрови активи в рамките на следващите три до шест месеца.


„Това проучване отразява историята на пресметнатото поемане на риск, стратегическата диверсификация и непоколебимата вяра в трансформационния потенциал на цифровите активи“, каза Лукас Швайгер, мениджър на изследванията на цифровите активи в Sygnum и автор на доклада.


Вълна от оптимизъм на фона на бичия пазар


Проучването подчертава нарастването на доверието, тъй като биткойн (BTC) продължава да чупи рекорди. Наскоро BTC надхвърли 93 000 долара, като нарасна с над 20% само за седем дни, подхранван от оптимизма около потенциалната регулаторна яснота при новоизбрания президент Доналд Тръмп. От началото на годината досега стойността на Биткойн се е увеличила с повече от 110%, задвижвана от събития като въвеждането на котирани в САЩ спот ETF-и, които привлякоха милиарди инвестиции. 


Повече от 70% от участниците в проучването отбелязват, че тези ETF-и са засилили доверието им в криптовалутите, като близо 30% смятат, че цифровите активи превъзхождат традиционните инвестиционни инструменти.


Предпочитани инвестиционни стратегии


Сред анкетираните инвеститори повече от половината вече разпределят повече от 10% от средствата си за криптовалути. Докато 46% планират да увеличат експозицията си през следващите шест месеца, 36% предпочитат да изчакат оптималните пазарни условия.


Инвестициите с една токена - фокусиране върху една криптовалута, вместо диверсифициране на множество активи - остават най-популярната стратегия, предпочитана от 44% от анкетираните. Активно управляваните портфейли са на второ място, като 40% предпочитат този подход. Блокверигите от слой 1, инфраструктурата на Web3 и децентрализираните финанси (DeFi) остават ключови области на интерес, като токенизацията на акции, корпоративни облигации и взаимни фондове набира популярност пред недвижимите имоти, които водят по популярност през 2023 г.


Бариери и предизвикателства пред навлизането


В исторически план предизвикателства като фидуциарни задължения, ограничителни инвестиционни мандати и неадекватен достъп до регулирани попечители ограничават институционалното навлизане в крипто пространството. Пейзажът обаче се променя. Близо 69% от анкетираните сега възприемат по-голяма регулаторна яснота, въпреки че волатилността се е превърнала в основна грижа, следвана от въпросите, свързани със сигурността и попечителството.


По-добрият достъп до надеждна пазарна информация би могъл допълнително да насърчи институционалното участие, като 81% от респондентите го определят като фактор, който би увеличил техните алокации. В доклада се посочва, че фокусът се е изместил от регулаторната несигурност към справяне със специфичните за пазара рискове и провеждане на подробни проучвания на нововъзникващите технологии.


Заключение


Проучването на Sygnum подчертава нарастващия институционален ангажимент към цифровите активи, тъй като комбинацията от регулаторни постижения, добри пазарни резултати и нововъзникващи технологии подхранва дългосрочния оптимизъм. С нарастващия брой инвеститори, които планират да разширят експозицията си, сцената е подготвена за по-нататъшно интегриране на криптовалутите в основните финансови портфейли.