Създателят на Twitter: Биткойн може да измести долара

Джак Дорси е един от водещите гласове на Биткойн през последните години

Публикувано от Божидар Балевски юли 02, 2024 в Криптовалути

Джак Дорси, главен изпълнителен директор на Block Inc., наскоро похвали биткойн, наричайки го "безплатни пари".н Дорси изтъкна способността на Биткойн да функционира без правителствена намеса, за разлика от щатския долар (USD), който изисква правителствени и банкови одобрения за транзакциите.


Гледната точка на Дорси се споделя от мнозина както в сектора на криптовалутите, така и в традиционния финансов сектор. Биткойн често се разглежда като предпазна мярка срещу инфлацията. Например по време на икономическата криза в Египет през март египетската лира рязко спадна, но стойността на Биткойн остана стабилна.


Биткойн срещу инфлацията


Хънтър Хорсли, главен изпълнителен директор на Bitwise, емитент на Биткойн ETF, отбеляза, че притежателите на Биткойн са се представили по-добре в доларово изражение в сравнение с тези, които са притежавали обезценената египетска лира. Този пример подчертава ролята на Биткойн като стабилен актив по време на икономически сътресения.


В САЩ неотдавнашните икономически данни подкрепят потенциала на биткойна като резервен актив. Инфлационните очаквания за следващата година намаляха от 3,5% на 3,3%, като петгодишната прогноза се задържа на ниво от 3%.


Тези фактори предполагат стабилна икономическа среда, което позиционира Биткойн да затвърди ролята си в световен мащаб. Понастоящем се търгува за 62 817 USD, въпреки неотдавнашния спад, общите тенденции на Биткойн показват обещаващо бъдеще както като финансов актив, така и като символ на паричната свобода.


Проблемите около Биткойн


Биткойн е изправен пред няколко сериозни предизвикателства, които не му позволяват да се превърне в световна резервна валута:


1. Волатилност

   - Биткойн е силно волатилен в сравнение с традиционните фиатни валути. Стойността му може да се колебае рязко в рамките на кратки периоди, което го прави ненадежден за използване от държавите и предприятията като стабилно средство за съхранение на стойност или размяна.


2. Загриженост за регулациите

   - Много правителства са предпазливи по отношение на биткойн поради връзката му с незаконни дейности, липсата на регулация и потенциала за укриване на данъци. Регулаторната несигурност и различният правен статут в отделните държави възпрепятстват приемането му като глобална валута.


3. Проблеми с мащабируемостта

Сегашните възможности на биткойн за обработка на транзакции са ограничени, като той обработва само част от транзакциите, които традиционните платежни системи като Visa или MasterCard могат да обработват. Това ограничение възпрепятства способността му да поддържа обема транзакции, необходим за една глобална валута.


4. Риск за сигурността

   - Въпреки че блокчейн технологията на биткойн е сигурна, тя не е защитена от хакерски атаки, измами и други проблеми със сигурността. Освен това необратимият характер на транзакциите с биткойни представлява риск в случай на грешки или измами.


5. Приемане и доверие

   - Широкото приемане е от решаващо значение, за да може всяка валута да функционира като резервна валута. Биткойн все още не е широко приет за ежедневни транзакции. Освен това доверието в Биткойн е различно и много хора и институции остават скептични по отношение на дългосрочната му жизнеспособност.


6. Икономически последици

   - Страните разчитат на собствените си валути, за да провеждат парична политика, да контролират инфлацията и да управляват икономическия растеж. Приемането на биткойн като резервна валута би ограничило тези възможности, което може да доведе до икономическа нестабилност.


7. Ликвидност и размер на пазара

   - Пазарът на биткойн е сравнително малък в сравнение със световните финансови пазари. Този ограничен размер оказва влияние върху неговата ликвидност и способността му да поеме мащабни икономически дейности без значително въздействие върху цените.