Растежът на пазара на облигации зависи от това колко бързо Фед ще понижи лихвите

Резултатите от пазара на труда може да определят решението на Фед

Публикувано от Божидар Балевски сеп 09, 2024 в Пазари

Намаляването на лихвите през септември изглежда почти сигурно, тъй като пазарът на труда се охлажда. 

Тъй като пазарът вече оценява агресивното намаляване на лихвите, някои виждат потенциални рискове за ралито.


Трейдърите на облигации, които се сблъскаха с трудности при прогнозирането на това колко високо ще се повишат лихвите от Федералния резерв, сега са изправени пред подобни предизвикателства при прогнозирането на това колко бързо ще се понижат лихвите. В TCW Group Inc. Джейми Патън, съ-ръководител на отдела за глобални лихвени проценти, смята, че сегашното пазарно ценообразуване не отразява напълно степента на потенциалното намаляване на лихвите. „Фед ще трябва да намали лихвите по-бързо и по-агресивно от това, което пазарът очаква“, коментира тя.


Обратно, Боб Мишел от JPMorgan Asset Management е на друго мнение. Той твърди, че пазарът на облигации вече е изпреварил Фед, тъй като икономиката, макар и да се забавя, продължава да функционира стабилно. Поради тази причина той клони към корпоративните облигации, които предлагат по-висока доходност, вместо към държавните ценни книжа. „Не виждам нищо, което да се пречупва фундаментално“, казва той.


Тези контрастни гледни точки подчертават ключовия въпрос за инвеститорите, тъй като се очаква Федералният резерв да намали лихвите за първи път от 2020 г. насам на заседанието си на 18 септември. Тази възможност вече доведе до значително повишаване на цените на облигациите, тъй като търговците се стремят да изпреварят ходовете на Фед. Съществува обаче риск пазарите отново да бъдат изненадани, тъй като икономиката след пандемията непрекъснато изненадва както Фед, така и Уолстрийт със своята устойчивост.


Състоянието на пазара на облигации


В понеделник доходността на съкровищните облигации се повиши с цели 5 базисни точки след доклада за заетостта на Министерството на труда от миналата седмица, който засили несигурността. Работодателите създадоха 142 000 работни места през август, което е най-бавният тримесечен период на растеж на заетостта от средата на 2020 г. насам. Данните обаче не бяха достатъчно слаби, за да изяснят колко бързо или дълбоко Фед ще облекчи политиката си през следващите месеци.


Понастоящем трейдърите залагат на близо 240 базисни пункта намаление на лихвените проценти от страна на Фед, като повечето очакват намаление с четвърт пункт на предстоящото заседание. Някои банки обаче, като Citigroup Inc., очакват намаление с половин пункт. До средата на 2025 г. пазарът очаква лихвените проценти да спаднат до около 3% - равнище, което се смята за неутрално за икономическия растеж.


Въпреки това пазарът на облигации е заслепен от траекторията на Фед от началото на пандемията. Много трейдъри подцениха колко високо ще се повишат лихвите и след това преждевременно очакваха обрат, което доведе до значителни загуби, когато Фед запази стабилността. Това доведе до съмнения дали цените на облигациите не са се повишили твърде много. Доходността на двугодишните съкровищни облигации, тясно свързана с лихвения процент на Фед, спадна от над 5% през април до около 3,7%, което отразява очакванията за пет намаления с четвърт пункт.


Какво мислят различните играчи на пазара


„Фед ще трябва да намали, това е ясно, но основният въпрос е темпът“, каза Джон Мадзиър, старши портфолио мениджър във Vanguard, която управлява активи на стойност 9,7 трлн. долара. Фирмата му е заела предпазлива позиция по отношение на пазара на облигации след неотдавнашното рали. „Ако Фед намали с 50 базисни пункта или повече, финансовите условия може да се разхлабят твърде много, което рискува да доведе до възобновяване на инфлацията“, предупреди той.


Засега инфлацията изглежда се движи в правилната посока. В сряда се очаква Министерството на труда да съобщи, че според проучване потребителските цени са се повишили с 2,6% през август, което представлява най-малкото увеличение от 2021 г. насам. Въпреки това, тъй като Фед е в периода на затъмнение преди срещата, инвеститорите няма да получат много нови насоки преди срещата на 17-18 септември.


Бъдещият курс на централната банка ще зависи от това дали тя ще постигне меко приземяване на икономиката или ще трябва да премине към мерки за борба с рецесията, както направи по време на финансовата криза от 2008 г. или спукването на дотком балона. Понастоящем повечето икономисти прогнозират, че икономиката ще избегне спад, като фондовите пазари се задържат близо до рекордно високи нива въпреки неотдавнашните спадове.


Ед Харисън, макростратег на Блумбърг, изказа предположение, че търговците може би са прекалено оптимистично настроени. „Много малко вероятно е ФЕД да намали с 50 базисни пункта на 18 септември, като се има предвид равнището на безработица от 4,2%“, каза той. „Доходността на двугодишните съкровищни облигации се понижи значително, но може да станем свидетели на повторното й покачване, когато реалността се установи“.


Боб Мишел от JPMorgan прогнозира, че в крайна сметка Фед ще намали лихвите със 75 до 125 базисни пункта, правейки паралел със средата на 90-те години. Тогава Фед удвои лихвите до 6%, но направи само скромни намаления, тъй като икономиката продължи да расте. „Мекото приземяване от 1995 г. е един от малкото ясни примери и аз виждам подобни условия днес“, отбеляза той.


Сайра Малик, главен инвестиционен директор в Nuveen, също се съмнява колко още може да изпревари пазарът на облигации Фед. Ралито при държавните ценни книжа през последните четири месеца бележи най-дългата серия от 2021 г. насам, преди да започне повишаването на лихвените проценти. Въпреки това тя смята, че скоро пазарът може да се сблъска с разочарование. „Фед вероятно ще действа по-бавно, а не по-бързо, защото икономиката не е на ръба на рецесия“, каза тя, прогнозирайки, че 10-годишната доходност може да се повиши обратно към 4% от сегашното си ниво от около 3,7%. „Държавните ценни книжа може да са се придвижили твърде далеч и твърде бързо.“