Първа инвестиционна банка продаде централата си на главните си акционери

Продажбата ще спести на банката от 6 до 10 милиона лева годишно

Публикувано от Любомир Стойчевски окт 30, 2024 в Макроикономика

Първа инвестиционна банка (ПИБ) обяви придобиването на централата си в „София Тех Парк“ от основните акционери Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев за приблизително 79 млн. евро. Покупката, която се очаква да намали административните разходи на ПИБ чрез елиминиране на разходите за наем, ще се отрази и на капиталовите показатели на банката. Сделката осигурява около 50 млн. евро постъпления за Минев и Мутафчиев, което носи значителна възвръщаемост на инвестицията им в сградата.


Какво представлява централната сграда на банката


Банката, която се премести в сградата през 2022 г., вече ще притежава съоръжението с площ 45 600 кв. м, разделено на 30 000 кв. м над земята и 15 000 кв. м под нея. ПИБ отбеляза, че сделката е оценена от Colliers International, като цената на квадратен метър е 1 756 евро (без ДДС). Според главния изпълнителен директор на ПИБ Никола Бакалов тази оценка подкрепя твърдението на банката, че инвестицията съответства на нейната дългосрочна визия за растеж, като осигурява непрекъснатост на дейността и оперативна ефективност.


В оперативен план покупката ще спести на ПИБ между 6 и 10 млн. лв. годишно, като премахне необходимостта от плащане на наем. „Фраксинус Инвестмънт“, притежавана поравно от Минев и Мутафчиев, отчита стабилни приходи от наем на сградата, като основни наематели са ПИБ и нейното дъщерно дружество AMC Imoti. Очаква се сделката да подобри оперативната ефективност на ПИБ, както заявяват представители на банката.


Въпреки че някои капиталови съотношения могат да се променят поради тази сделка, ПИБ ще замени актив с кредитен риск с материален имот, което ще повлияе благоприятно на рисково претеглените активи. ПИБ е кредитор на „Фраксинус“, което означава, че част от покупната цена ще компенсира отпуснатия кредит, но всяко подобрение на капиталовите съотношения ще бъде скромно предвид силната капиталова база на ПИБ от над 1,4 млрд. лв.


Печалба за Минев и Мутафчиев


От гледна точка на продавачите Минев и Мутафчиев ще спечелят около 50 млн. евро от сделката, след като се приспаднат задълженията на Fraxinus към ПИБ в размер на 30 млн. евро. Въпреки че точната първоначална цена на покупката от 2020 г. не се разкрива, предполага се, че Минев и Мутафчиев ще получат солидна възвръщаемост, като продажбата ще действа донякъде като селективен дивидент, тъй като ПИБ не е разпределяла дивиденти повече от 15 години.


Произходът на сградата датира от 2017 г., когато правото на строеж е продадено за 5,6 млн. лв. с последващи промени в собствеността с участието на предприемачи и финансиране от ПИБ. Минев и Мутафчиев придобиват незавършената структура през 2020 г. чрез корпоративна сделка, а две години по-късно ПИБ премества основните си операции там. Тази консолидация сложи край на необходимостта от отделни централи и подобри вътрешната комуникация, както подробно се посочва в съобщението на ПИБ.


Обектът, описан като офис сграда от най-висок клас със сертификат BREEAM Excellent, включва заседателни зали, зали за обучение, ресторант, модерен фитнес център и паркинг на две нива. Освен това в нея се помещават съвременен център за данни и модерна комуникационна инфраструктура, които са от съществено значение за ежедневните банкови дейности на ПИБ.