Предстоящите регулации на ЕС ще променят крипто активите

Какво ще се случи с stable coins, когато MiCA бъде вкарана в действие

Публикувано от Любомир дек 20, 2024 в Криптовалути

Предстоящите регулации на Европейския съюз, насочени към криптоактивите, са на път да преобразят пазара на стабилни монети, като потенциално намалят привлекателността на региона за инвеститорите в момент, когато подкрепящият крипто Доналд Тръмп се подготвя да встъпи в длъжност в САЩ.

За да се съобразят с регулациите на ЕС за пазарите на крипто активи (MiCA), няколко крипто борси в рамките на блока вече премахнаха USDT на Tether от платформите си. Това решение създава вълни на пазара, тъй като нови емитенти се опитват да запълнят празнината, а търговците все повече се обръщат към еврото за транзакции с криптовалути.

Рамката MiCA има за цел да повиши надзора на криптопотоците и да ограничи незаконните дейности, като например изпирането на пари - опасения, често свързвани с USDT. Въпреки това, вътрешни за индустрията лица предупреждават, че тези регулации биха могли да изчерпят ликвидността от европейските пазари, без да постигнат планираните цели, като потенциално направят ЕС по-малко привлекателен за търговците на цифрови активи.

„Мога да разбера основанията за тези правила, но те са силно рестриктивни и ограничаващи за клиентите от ЕС, особено след като [USDT] е далеч най-ликвидният стабилен биткойн“, каза Усман Ахмад, главен изпълнителен директор на подкрепената от Standard Chartered Zodia Markets Holdings Ltd.

Пазарна капитализация на различните stable coins:

Източник: DeFLlama; Bloomberg


Ролята на стабилните монети

Стабилните монети като USDT обикновено са обвързани с традиционни валути като щатския долар или еврото, служейки като критични инструменти за крипто търговците за влизане или излизане от позиции или прехвърляне на средства между платформите. Освен за търговия, те все по-често се използват за трансгранични парични преводи, по-бързи цифрови плащания и дори за търговия с традиционни активи като облигации, базирана на блокчейн.

Въпреки това продължават да съществуват опасения относно злоупотребата със стабилни монети. По-рано този месец британските власти разбиха руски мрежи, за които се твърди, че са изпирали милиарди долари, използвайки USDT, подчертавайки продължаващите регулаторни предизвикателства.

Tether категорично осъди незаконното използване на своята стабилна монета и подчерта ангажимента си да се бори с престъпната дейност в крипто пространството.

Изисквания за съответствие на MiCA

Съгласно MiCA стабилните монети, регистрирани на борси в ЕС, трябва да бъдат емитирани от субекти, притежаващи лиценз за електронни пари. От емитентите се изисква също така да поддържат до две трети от резервите си в независими банки и да наблюдават транзакциите за целите на плащанията. Въпреки че Tether все още не е получила такъв лиценз, основният ѝ конкурент Circle получи такъв през юли. Без да се съобразят с изискванията, регулираните борси в ЕС трябва да изключат USDT от списъка до 30 декември. Tether е отказала да коментира плановете си за лицензиране.

Експертите предупреждават, че ефективността на MiCA зависи от способността на местните власти да инвестират в инструменти за наблюдение на незаконни дейности. Изабела Чейс, старши съветник по политиките във фирмата за блокчейн анализи TRM Labs, отбеляза: „Видимостта не идва само от MiCA; тя изисква усъвършенствани инструменти за проследяване на трансакциите“.

В доклад на TRM Labs от март USDT беше определен като най-често използваният стабилни монети за незаконни дейности като финансиране на тероризма, особено в блокчейна на Tron. В отговор Tether си партнира с Tron и TRM Labs за създаването на „звено за финансови престъпления“, насочено към справяне с тези проблеми.

САЩ срещу ЕС: Разнопосочни крипто фючърси

Конкурентният пейзаж се променя, като САЩ са готови за по-благоприятна крипто среда при новоизбрания президент Тръмп. Администрацията на Тръмп назначи няколко защитници на цифровите активи на ключови позиции, включително Хауърд Лутник, главен изпълнителен директор на Cantor Fitzgerald, за ръководител на Министерството на търговията. Тази про криптографска позиция подхрани оптимизма на пазара, като накара Биткойн да надхвърли 100 000 долара за първи път и предизвика рали при по-малките токени.

За разлика от тях Европа рискува да изостане. Очаква се финансирането с рисков капитал за европейските крипто стартъпи да достигне четиригодишно дъно през 2024 г., докато Северна Америка показва признаци на възстановяване. Въпреки някои положителни тенденции - като удвояването на собствеността върху криптовалути в еврозоната до 9%, според доклад на Европейската централна банка - приемането остава сравнително ниско в сравнение с други региони.








Финансиране на крипто компании в Европа през годините

Източник: PitchBook; Bloomberg

Смущения от премахването на USDT

Очаква се изваждането на USDT на Tether да окаже значително въздействие върху ликвидността на европейските търговци. Двойките за търговия с USDT доминират на пазара в световен мащаб, като далеч надминават алтернативи като USDC на Circle. „Много крипто активи се търгуват по двойки срещу USDT на Tether“, каза Паскал Сент-Жан, главен изпълнителен директор на 3iQ Corp. „Принуждаването на инвеститорите да сменят двойките за търговия ще създаде търкания и смущения“.

На някои борси, като OKX, която премахна USDT в ЕС по-рано тази година, се наблюдава пренасочване на трейдърите към фиатни търговски двойки, а не към други стабилни монети. Ералд Гус, главен изпълнителен директор на OKX за Европа, коментира: „Преминаването към фиат ме изненада, но изглежда, че това е предпочитаната алтернатива.“

С наближаването на крайния срок в края на годината Европа е изправена пред критичен момент в определянето на ролята си в развиващия се глобален криптопазар, като съществува риск да загуби предимството си пред по-приспособими пазари като САЩ.