Оптимистична прогноза на МВФ за световната икономика през 2024 година

Международният валутен фонд повиши прогнозата си за глобалния растеж за 2024 година с 0,2 процентни пункта до 3,1 %.

Публикувано от Божидар Балевски яну 31, 2024 в Макроикономика

В неотдавнашна актуализация Международният валутен фонд (МВФ) преразгледа прогнозата си за глобалния растеж за 2024 година, позовавайки се на неочаквано силната икономика на САЩ и стратегическите мерки за фискална подкрепа, прилагани от Китай. Прогнозата за глобалния растеж е увеличена с 0,2 процентни пункта, достигайки 3,1%, като през 2025 година се очаква разширяване с 3,2%. Тази възходяща ревизия е подкрепена от устойчивостта, демонстрирана от САЩ, стабилните фискални стимули в Китай и похвалните резултати на основните развиващи се пазарни икономики като Бразилия, Индия и Русия.


Оценката на МВФ


Главният икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуриншас изтъкна окуражаващите фактори, допринесли за тази ревизирана прогноза. Гуриншас наблегна на устойчивостта на световната икономика през втората половина на предходната година, като я отдаде на силното търсене в различни страни, стабилното частно потребление, правителствените разходи и най-вече на подобрения компонент на предлагането. Той посочи силните пазари на труда, облекчаването на проблемите по веригата на доставките и спада на цените на енергията и суровините като съществени елементи, подкрепящи положителните перспективи.


По-специално икономиката на САЩ надхвърли очакванията през четвъртото тримесечие на предходната година, постигайки темп на растеж от 3,3% според последните официални данни. Тази неочаквана сила на САЩ, съчетана с мерките за фискална подкрепа в Китай, изигра ключова роля за повишената прогноза на МВФ за глобалния растеж.


Китай и Близкия изток


Китай, изправен пред предизвикателства като неубедителното възстановяване на разходите след пандемията, опасенията от дефлация и продължаващата криза в сектора на недвижимите имоти, реагира с поредица от мерки за стимулиране. Тези мерки, приложени от китайското правителство, допринесоха значително за възходящата ревизия на МВФ. Въпреки тези положителни развития МВФ признава, че настоящите прогнози остават под средния глобален растеж, наблюдаван между 2000 година и 2019 година, който възлиза на 3,8%.


В оценката на МВФ са отчетени потенциалните рискове, включително въздействието на геополитическата нестабилност в Близкия изток върху суровините и веригите за доставки. Въпреки това организацията смята, че вероятността от "твърдо приземяване", характеризиращо се с икономическо свиване след период на силен растеж, е намаляла.


Инфлацията


Един забележителен аспект от анализа на МВФ е признанието, че битката с инфлацията е спечелена. Нивата на инфлация спадат по-бързо от очакваното, което води до по-оптимистичен икономически пейзаж. Прогнозата за глобалната инфлация за 2024 година е 5,8%, като през 2025 година тя ще намалее допълнително до 4,4%. В развитите икономики инфлацията се очаква да бъде 2,6% през тази година, като през следващата ще намалее до 2%.


Гуринчас смята, че спадът на инфлацията е "другата добра новина" в доклада, която създава предпоставки за потенциално облекчаване на лихвените проценти от страна на централните банки по света. Макар че се очаква централните банки да възприемат предпазлив подход, изчаквайки повече данни, които да потвърдят траекторията, Гуриншас предвижда намаляване на лихвените проценти през втората половина на годината, ако положителната тенденция се запази.


Предизвикателствата пред световната икономика


Въпреки положителните перспективи МВФ отчита постоянни предизвикателства като по-високите лихвени проценти, оттеглянето на програмите за фискална подкрепа и ниския ръст на производителността. Тези фактори продължават да натежават върху цялостния икономически сценарий, като подчертават необходимостта от внимателно обмисляне на политическите решения.


Гуринчас също така предупреждава за рисковете, свързани с паричната политика, като подчертава деликатния баланс между това да не се облекчава прекалено рано и да се избягва ситуация, при която политиката остава твърде строга за продължителен период от време. Един продължителен период на строга политика може потенциално да забави икономическия растеж и да доведе до понижаване на инфлацията под целевото равнище от 2% в развитите икономики.


В заключение, подобрената прогноза на МВФ за глобалния растеж отразява предпазливо оптимистични перспективи за 2024 година, обусловени от устойчивостта на американската икономика, стратегическите фискални мерки в Китай и положителните резултати на ключови развиващи се пазари. Битката с инфлацията, макар и далеч от своя край, изглежда напредва добре, създавайки благоприятна среда за потенциални корекции на политиката на централните банки през следващите месеци. Предизвикателствата обаче продължават да съществуват и внимателното отчитане на рисковете и политическите решения ще бъде от решаващо значение за ориентирането по пътя напред.