Огромен скок на инфлацията в Турция

През януари турската инфлация отбеляза най-големия си месечен скок от август насам с 6,7%, като достигна почти 65%.

Публикувано от Божидар Балевски фев 05, 2024 в Макроикономика

Според данните, публикувани от Турската централна банка в понеделник, Турция е свидетел на най-големия месечен скок на инфлацията от август насам, като е регистрирала увеличение от 6,7% спрямо декември, а инфлацията на годишна база ескалира до близо 65%. В този анализ ще разгледаме факторите, допринесли за този инфлационен скок, икономическите последици и неотдавнашните промени в ръководството на централната банка на Турция.


Инфлация на фона на икономическите промени


Януари отбеляза забележителен ръст на турската инфлация, като отбеляза най-значителното месечно увеличение от август насам - 6,7% спрямо предходния месец. На годишна база инфлацията достигна почти 65%, което е обезпокоително за 85-милионното население на страната. Този скок е показателен за по-широките икономически промени и предизвикателства, с които Турция се сблъсква в момента.


Сектори, определящи инфлацията


Разглеждането на секторите, които допринасят за този инфлационен скок, разкрива отличителни тенденции. Най-значително месечно повишение на цените се наблюдава в здравеопазването - 17,7%, следвано от хотели, кафенета и ресторанти - 12%, и различни стоки и услуги - малко над 10%. Забележително е, че секторът на облеклото и обувките беше единственият сегмент, в който цените намаляха на месечна база, като регистрираха -1,61%. Тази секторна разбивка дава представа за областите, които са най-силно засегнати от инфлационния натиск.


Повишаване на заплатите и икономическо въздействие


Икономистите обясняват месечните повишения на цените със значителното увеличение на минималната работна заплата, предвидено от турското правителство за 2024 година. Минималната работна заплата за годината скочи до 17 002 турски лири (556,50 долара) на месец, отбелязвайки 100% увеличение спрямо януари 2023 година. Макар и предназначено за повишаване на заплатите на работниците, това значително увеличение на заплатите изигра ключова роля за инфлационния натиск, пред който е изправена страната.


Битката на централната банка срещу инфлацията


Централната банка на Турция продължи да се бори с инфлацията, като от май 2023 година насам извърши осем последователни повишения на лихвените проценти, възлизащи общо на 3650 базисни пункта. При последното увеличение на 25 януари основният лихвен процент се повиши с 250 базисни точки до 45%. Този подход представлява промяна в сравнение с предходните години на неортодоксална политика, през които Анкара се съпротивляваше на затягането на лихвените проценти въпреки ескалиращата инфлация. Стойността на лирата отразява това въздействие, като от началото на годината досега тя се е обезценила с 38% спрямо долара, а през последните пет години спадът е над 80%.


Промени в ръководството на Централната банка


Последните данни за инфлацията идват след значителни промени в ръководството на централната банка на Турция. Хафизе Гайе Еркан, която изигра решаваща роля за обрата в паричната политика на Турция и последвалата серия от повишения на лихвените проценти, подаде оставка от поста си на управител на централната банка. Като се позова на кампания за "убийство на репутацията" и на необходимостта да защити семейството си, Еркан се оттегли, след като ръководеше централната банка от юни 2023 година.


Заместникът на Еркан, Фатих Карахан, заместник-управител на централната банка и бивш икономист във Федералната резервна банка на Ню Йорк, поема ръководството в условията на предизвикателни икономически условия. Преходът в ръководството добавя още едно ниво на сложност към продължаващата борба на централната банка с инфлацията.


Последици за новия управител на централната банка


Скокът в данните за инфлацията през януари представлява предизвикателство за новоназначения управител на централната банка Фатих Карахан. Силната инфлация в сектора на услугите остава очевидна, което поражда потенциален натиск върху Карахан да продължи или да преоцени цикъла на затягане на политиката на централната банка. Макар че данните не надхвърлиха значително очакванията, влиянието на повишаването на минималната работна заплата внася елемент на несигурност.


Лиъм Пийч, старши икономист за развиващите се пазари в Capital Economics, отбелязва, че тези данни подчертават устойчивостта на инфлацията в сектора на услугите и могат да повлияят на подхода на новия управител. Въпреки предизвикателствата прогнозата на централната банка за инфлацията в края на годината от 36% засега остава непроменена.


В заключение, инфлационните предизвикателства в Турция подчертават сложността на ориентирането в икономическите промени, корекциите в политиката и външния натиск. Рязкото нарастване на инфлацията, предизвикано от фактори като повишаването на минималната работна заплата, изисква деликатен баланс между подпомагането на работниците и управлението на по-широката икономическа стабилност. Промените в ръководството на централната банка допълнително допринасят за развитието на икономическия пейзаж в Турция. Тъй като страната се бори с тези предизвикателства, решенията и стратегиите, прилагани от централната банка, ще бъдат наблюдавани отблизо, предлагайки информация за бъдещия път на турската икономическа траектория.