Колко месечни заплати са ви нужни, за да си купите жилище в различните държави
Къде по света са най-високите и най-ниските реални ипотечни лихви?
Публикувано от Божидар Балевски сеп 30, 2024 в България
С оглед на охлаждането на инфлацията през 2024 г. централните банки в големите икономики започнаха да намаляват лихвените проценти. Въпреки това високите разходи за ипотечни кредити все още пречат на мнозина да си купят жилище. В някои държави купувачите на жилища се възползват от ниските лихвени проценти и сравнително високите средни доходи, докато в икономически затруднените държави закупуването на жилище остава почти невъзможно за повечето хора.
И така, кои страни предлагат по-добри възможности за закупуване на жилище и колко всъщност струва това? Анализ на BestBrokers сравнява цените на имотите на различни места спрямо средния доход на местните работници.
Въз основа на прогнозните нива на инфлация за третото тримесечие на 2024 г. са изчислени предварителни реални лихвени проценти по ипотечни кредити в 62 държави по света. Когато се отчете инфлацията, се оказва, че в страни като Швеция, Швейцария и Испания реалните лихвени проценти по ипотечните кредити са отрицателни. Хиперинфлацията обаче е довела до по-екстремни резултати на места като Турция, където реалният лихвен процент по ипотечните кредити е -10,84%, а в Аржентина, с нейната трицифрена инфлация, реалният лихвен процент по ипотечните кредити е -175,89%.
От 62-те държави, включени в анализа, в осем от тях реалните лихвени проценти са отрицателни. Това не означава, че купувачите на жилища в тези райони в крайна сметка няма да плащат лихви по ипотечните си кредити, но показва, че реалната цена на заема (коригирана спрямо инфлацията) може да е спаднала.
Аномалии като тези, наблюдавани в Аржентина поради хиперинфлация, биха могли да имат различни дългосрочни последици за икономиката на страната. Въпреки че по-рано тази година Аржентина навлезе в рецесия, сега тя бавно се възстановява. През юли месечната инфлация се понижи до 4%, спрямо 4,6% през юни, отчасти благодарение на реформите, въведени от икономиста Хавиер Милей, който пое президентския пост през декември.
Реалните лихвени проценти по ипотечните кредити през 2024 г. остават по-високи в развиващите се икономики. Ето разбивка на лихвените проценти в някои държави:
Номиналният лихвен процент често не дава пълна представа за пазара на имоти. Когато разгледаме реалните лихвени проценти по ипотечните кредити, виждаме, че най-високите лихвени проценти са предимно в развиващите се страни като Доминиканската република, където средният реален лихвен процент по ипотечните кредити е 9,55%. В същото време при по-големите икономики Мексико е на трето място с реален лихвен процент по ипотечни кредити от 7,48%, а Южна Африка се нарежда на девето място с лихвен процент от 6,55%. Индонезия се намира на 11-о място с лихвен процент от 5,73%, следвана от Бразилия с 5,55% и Полша с 5,1%.
Същевременно САЩ с реален лихвен процент по ипотечните кредити от 3,98% също се нареждат сред страните с по-високи реални лихвени проценти. Номиналният лихвен процент за 30-годишна фиксирана ипотека, най-разпространеният вид, възлиза на 6,78% към юли 2024 г., според последните данни на Freddie Mac.
Различни лихвени проценти по ипотечните кредити в Европа
Реални лихвени проценти по ипотечните кредити в Европа през третото тримесечие на 2024 г:
В Европа сред страните с високи реални лихвени проценти по ипотечните кредити са Латвия (6,65%) и Полша (5,1%). В същото време в страни като Австрия (1,28%), Словакия (1,14%), Франция (1,13%), Италия (0,99%), Нидерландия (0,96%) и Северна Македония (0,95%) лихвените проценти се движат около 1%. Други държави с малко по-ниски реални лихвени проценти са Люксембург (1,78%), Обединеното кралство (1,77%), Гърция (1,62%), Дания (1,55%) и Португалия (1,50%). В България е изчислен отрицателен лихвен процент от -0,21%.
Колко месечни заплати са необходими за закупуване на жилище с площ 100 кв. м?
Южна Африка и САЩ се очертават като най-достъпните страни за закупуване на жилище сред 62-те анализирани държави. Въпреки че много американци смятат, че никога няма да могат да си позволят жилище - особено на пазарите с високо търсене - в по-малките градове това е сравнително по-лесно. Всъщност цените на имотите варират значително в различните щати, градове и квартали.
Разглеждайки достъпността на базата на месечните доходи, данните показват, че жилище с площ 100 кв. м в Южна Африка струва около 71 средни месечни заплати, докато в САЩ това са около 76 месечни дохода. Това се равнява на приблизително шест годишни заплати, което прави тези две държави най-достъпните сред изследваните.