Бюджетният дефицит на България нарасна до 4 милиарда лева

Поредни избори и поредни дефицити за страната ни

Публикувано от Любомир Стойчевски ное 04, 2024 в България

С наближаването на края на годината българското правителство ще трябва да прояви фискална сдържаност, за да запази бюджета си под контрол. Предварителните данни на Министерството на финансите разкриват, че касовият дефицит е нараснал с близо 1,2 млрд. лв. за един месец, достигайки 4 млрд. лв. към ноември - около 2% от прогнозния БВП.


Бюджетът за 2024 г. е разработен с цел за касов дефицит от 6,2 млрд. лв. или 3% от БВП, като за ноември и декември остават около 2,2 млрд. лв. Въпреки това, като се имат предвид миналогодишните разходи от 11,6 млрд. лв. само през декември, на правителството може да се наложи да се откаже от обичайния си скок на разходите в края на годината, за да постигне фискалните си цели тази година.


Министерството на финансите, ръководено от временния министър на финансите Людмила Петкова, подчерта, че през октомври освен рутинните плащания за заплати, пенсии и здравеопазване, около 0,2 млрд. лв. са били отпуснати на земеделските производители, а други 0,2 млрд. лв. са отишли за ново оборудване за пътнически жп превози като част от Плана за възстановяване и устойчивост.


Разходите нарастват два пъти по-бързо


Към октомври приходите в консолидирания бюджет възлизат на 58,1 млрд. лева, като бележат 8,8% увеличение спрямо миналата година и достигат 77,2% от годишния план. Консолидираните разходи обаче също са скочили с 16% и възлизат на 62,1 млрд. лева - 76,2% от заложеното в бюджета.


Основните фактори за това увеличение са нарастващите разходи за пенсии, по-високите заплати в публичния сектор и заплатите на учителите - все разходи, които не могат да бъдат бързо намалени или спрени. 


Приходите от данъци и социални осигуровки нараснаха с 12,6% (с 5,3 млрд. лв. повече от октомври 2023 г.), а вноските в ЕС добавиха 0,6 млрд. лв. Неданъчните приходи обаче са намалели с 1,2 млрд. лева (13%), което министерството отдава на намалените приходи от дивиденти и по-ниските приходи от продажбата на национални квоти за емисии на парникови газове.


Капиталовите инвестиции изостават


По-подробните данни към септември показват двуцифрен ръст на основните данъчни приходи в сравнение със същия период на 2023 г. Въпреки че първоначално приходите от ДДС изоставаха, към деветмесечието ДДС от внос нарасна с 9%, а вътреобщностните доставки се увеличиха с 20,6%.


Въпреки този напредък инвестиционните разходи бяха ограничени, като капиталовите разходи се увеличиха само със 135 млн. лв. на годишна база и достигнаха по-малко от една трета от планираните 12 млрд. лв. за 2024 г. Тъй като остават само 2,2 млрд. лв. до достигане на тавана на касовия дефицит за тази година, вероятно някои планирани проекти ще бъдат отложени за следващата година, за да се запази целевият дефицит от 3%.