Рекордна цена на тока в България
До кога електроенергията ще е толкова скъпа
Публикувано от Любомир Стойчевски ное 14, 2024 в България
Цените на електроенергията на енергийната борса в България се повишиха до рекордни нива, което представлява сериозно предизвикателство за сектора в условията на нарастващо търсене и ограничено предлагане. За по-малко от месец цените на електроенергията се увеличиха пет пъти. Докато в средата на октомври цените се колебаеха около 120 лв/МВтч, до 13 ноември те скочиха до над 626 лв/МВтч. Този връх беше допълнително надминат на пазара „Ден напред“, където цените за 14 ноември достигнаха 655 лв/МВтч - най-високите за годината.
Ниските цени от октомври се обърнаха през ноември
През октомври цените на електроенергията се бяха понижили, като средната месечна цена беше 165 лв/MWh - най-ниската от май насам. Въпреки това комбинация от фактори, включително планираната профилактика на шести блок на АЕЦ „Козлодуй“ и необичайно студеното време, доведоха до по-голямо търсене и ограничено предлагане през ноември.
Проблемът се усложни от изключително сухото време в България, което попречи на водноелектрическите централи да работят с пълния си капацитет. Данните на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) показват, че въпреки стабилния ръст на производството на електроенергия от ВЕЦ в началото на тази година, сега производството е намаляло в сравнение със същия период на миналата година.
Регионалните различия в цените продължават да съществуват
Картата на цените на електроенергията в Европа още веднъж показва рязко разделение между Изтока и Запада.
Средна цена на МВтч в различните европейски държави
Източник: ENTSO-E; Капитал
Цените в Западна Европа остават два до три пъти по-ниски от тези в Източна Европа, като Унгария е начело по високи разходи в региона, следвана от Румъния, Сърбия и България. Интересно е, че в Гърция - съседен пазар, свързан с България - цената е с 38% по-ниска поради интензивното използване на газовите ѝ електроцентрали. Напоследък България разчита на значителен внос на електроенергия от Гърция, за да задоволи нуждите си.
Предизвикателства пред вътрешните доставки
Производството на електроенергия в България в момента е изправено пред дефицит поради намалените мощности на АЕЦ „Козлодуй“, неблагоприятните климатични условия и недостига на вода. Въпреки капацитета на страната за производство на електроенергия, нивата на потребление от близо 6000 мегавата натоварват системата. Това принуди въглищните централи, по-специално ТЕЦ „Марица Изток 2“, да увеличат работата си. Централата, която отчете загуба от 30 млн. лв. през първата половина на годината, сега има шанс да обърне тази тенденция, ако високите цени на електроенергията се запазят.
Генерация и товар на различните източници на ток в България
Източник: Капитал
Динамика на пазара и финансови затруднения
Дори при увеличено вътрешно производство България се насочи към внос, за да покрие потреблението, което доведе до финансови потоци от националната енергийна система. Това е особено обезпокоително, като се има предвид одобрената от правителството схема за компенсиране на небитовите потребители, която покрива разходи над 180 лв/MWh. Ако високите цени се запазят, схемата може да се сблъска с проблеми при финансирането, което потенциално може да застраши нейната устойчивост.
Въпреки усилията за стабилизиране на пазара, комбинацията от повишено търсене, ограничено вътрешно предлагане и зависимост от вноса продължава да натоварва енергийния сектор на България, което повдига въпроси за дългосрочните решения на тези предизвикателства.