Златото се препъна

Жълтият метал е изправен пред натиска на Тръмп, Китай и доминиращия долар

Публикувано от Любомир Стойчевски ное 19, 2024 в Макроикономика

Златото, което достигна рекордни стойности по-рано тази година, сега се сблъсква с променяща се динамика, тъй като фактори като второто президентство на Доналд Тръмп, политиките на Китай и възраждащият се щатски долар променят пазарния пейзаж. Въпреки че през 2024 г. златото е поскъпнало с повече от 25%, наскоро то загуби 220 долара за тройунция - спад от 8% от края на октомври - което разкрива пукнатини в ралито му и оставя бъдещето му несигурно.


Цена на златото

Източник: Bloomberg



Борбите на златото на фона на настроенията „Америка на първо място“


Перспективата за завръщане на Тръмп на президентския пост тласна инвеститорите към по-рискови, деноминирани в долари активи, предизвиквайки отлив от традиционните сигурни убежища като златото. През този месец американските инвеститори изтеглиха 1,4 млрд. долара от най-големия борсово търгуван фонд за физическо злато, което се равнява на 20 метрични тона. Едновременно с това Китайската централна банка преустанови покупките си на злато през последните шест месеца, сигнализирайки за колебание при покачването на цените.


Допълнителни данни от Швейцарската федерална митническа администрация подчертаха резкия спад на китайското търсене, като август бе първият месец от над три години, през който не бе осъществен износ на злато за Китай. Това забавяне подчертава как повишените цени са намалили апетита към жълтия метал.


Ключови фактори за спада на златото


Анализаторите на Дойче банк определиха три основни фактора, които стоят зад неотдавнашния спад на златото:


1. Намаляване на опасенията за кредитния риск в САЩ:

Пазарите показаха изненадващо спокойствие по отношение на фискалното здраве на САЩ и независимостта на Федералния резерв. Тези настроения се отразяват в по-ограничените спредове на корпоративните и високодоходните облигации, което показва намаляване на опасенията от раздуване на дефицита или бягство от кредитни рискове - преди това катализатор за поскъпването на златото.


2. Спаднало търсене от страна на централните банки: 

С укрепването на долара някои чуждестранни централни банки пренасочиха вниманието си към защита на валутите си, вместо да добавят злато към резервите си. За държави като Китай, макар запасите от злато да остават стабилни, натискът за стабилизиране на изтичането на капитали намали покупателната им активност. Тази тенденция съвпада със спада с 3% на валутния индекс MSCI Emerging Market от септември насам, заличавайки годишните му печалби.


3.  Доминирането на „кралския долар”:

През тази година щатският долар достигна нови върхове, привличайки световното търсене както като сигурно убежище, така и като рисков актив. Двойната му роля допълнително свива привлекателността на златото, особено след като инвеститорите се насочват към американски активи като акции и дори биткойн, който нарасна с 37% след победата на Тръмп. Статутът на долара като световна резервна валута продължава да засенчва традиционното очарование на златото като сигурно убежище.




Представяне на доларовия индекс

Източник: Bloomberg


Променящ се инвестиционен пейзаж


Силното представяне на американските акции подчертава една по-широка тенденция. Стратегът на Societe Generale Андрю Лапторн посочва, че американските акции съставляват рекордните 74% от индекса MSCI World, до голяма степен поради премията им за оценка. Въпреки неоспоримите цени апетитът към американските активи се запазва, засенчвайки възможностите на други пазари.


Междувременно европейските износители остават уязвими към потенциални търговски конфликти при политиките на Тръмп, докато вътрешните стратегии на Китай едва ли ще обърнат икономическия спад. Тези фактори изострят предизвикателствата пред страните и компаниите, зависещи от китайското търсене.


Бъдещето на златото: Балансиращ акт


Исторически погледнато, три основни фактора влияят върху цените на златото: доларът, инфлационните очаквания и прогнозите за лихвените проценти. Макар че през октомври инфлацията се повиши, приглушената реакция на пазара на облигации предполага смекчени очаквания. Освен това 10-годишната доходност на американските държавни ценни книжа, която се доближава до 4,5%, предлага атрактивна реална възвръщаемост след инфлацията, което прави недоходните активи като златото по-малко убедителни.


Неотдавнашните коментари на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл показват, че в началото на 2025 г. може да настъпи пауза в намаляването на лихвените проценти, което допълнително влошава перспективите пред златото. Въпреки това стратезите от Goldman Sachs остават оптимисти, като прогнозират, че до края на 2025 г. златото може да достигне 3000 долара за тройунция. Те твърдят, че подновените покупки от страна на централните банки и евентуалното намаляване на лихвените проценти от страна на Фед биха могли да възвърнат привлекателността на златото, особено ако ръководената от Тръмп администрация изостри дефицитите и напрежението в областта на митата.


В крайна сметка траекторията на златото ще остане обвързана с непредсказуемото взаимодействие между политическите решения на САЩ, икономическите приоритети на Китай и господстващото положение на долара. Въпреки че дългосрочната му полезност остава непокътната, следващото рали на златото може да изисква по-слаб долар или по-агресивен Федерален резерв, за да се оформи.