Златото се покачва до нови върхове

Цените на златото продължават да растат и в понеделник достигат още един рекорден връх.

Публикувано от Божидар Балевски апр 01, 2024 в Макроикономика

Цените на златото се противопоставиха на гравитацията, като в понеделник отново достигнаха рекордни стойности. Този скок се дължи на съвкупност от фактори, сред които най-значими са очакванията за намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв на САЩ и трайното привличане на златото като сигурен актив в условията на нестабилна глобална среда.


Политиката на ФЕД на фокус


Пазарните участници силно очакват намаляване на лихвените проценти от страна на ФЕД през юни. Това очакване произтича от последните икономически данни, особено от основния ценови индекс на разходите за лично потребление (Personal Consumption Expenditures), който е ключов измерител на инфлацията за централната банка. Макар че публикуваните в петък данни за PCE за февруари показаха 2,8% годишно повишение, то може да не е достатъчно, за да предизвика незабавно понижение на лихвения процент. Въпреки това ФЕД запази прогнозата си за три намаления на лихвите през 2024 година - позиция, която значително засили привлекателността на златото.


Обратната зависимост между златото и лихвените проценти играе решаваща роля в тази динамика. Когато лихвените проценти спадат, възвръщаемостта на активите с фиксирана доходност като облигациите става по-малко привлекателна. Това принуждава инвеститорите да търсят алтернативни инвестиции, които могат да предложат по-добра възвръщаемост, а златото, с липсата на присъща доходност, се възползва от тази промяна в предпочитанията на инвеститорите. С намаляването на лихвените проценти алтернативните разходи за притежаването на недоходно злато намаляват, което го прави по-привлекателно предложение.


Геополитическа тревога и икономически проблеми стимулират търсенето


Освен паричната политика на ФЕД, за ралито на златото допринасят и по-широкото геополитическо напрежение и икономическата несигурност. Цезар Брайън, портфолио мениджър в Gabelli Funds, подчертава ролята на бавните икономически резултати на Китай за повишаването на цените на златото. Слабите пазари на недвижими имоти, слабият фондов пазар и обезценяващата се валута тласнаха китайските частни инвеститори към златото като хедж срещу тези вътрешни неблагоприятни фактори.


Освен това през последните години централните банки по света, особено тези в развиващите се икономики, активно натрупват златни резерви. Тази тенденция се подхранва от желанието да диверсифицират портфейлите си в условията на геополитически рискове, потенциална вътрешна инфлация и отслабващ щатски долар. Световният съвет по златото (World Gold Council) определя Китай като водещ играч в тази област, като както силното потребителско търсене, така и покупките на централната банка подкрепят цената на благородния метал.


Може ли ралито да се задържи?


Въпреки че настоящата среда изглежда благоприятна за продължаващо поскъпване на златото, остават някои въпроси. Джоузеф Каватони, пазарен стратег в WGC, признава "наистина силните аргументи" на централните банки да продължат да натрупват злато, но изразява несигурност относно продължителността и мащаба на техните покупки.


Траекторията на паричната политика на ФЕД също ще бъде от решаващо значение за определяне на бъдещия курс на цената на златото. Ако икономическите данни отслабнат значително, подтиквайки ФЕД да ускори понижаването на лихвените проценти, златото може да отбележи по-нататъшен възход. Ако обаче инфлацията остане под контрол, а икономиката запази инерцията си, ФЕД може да се въздържи от намаляване на лихвените проценти, което потенциално ще отслаби ралито на златото.


По-широки последици за инвеститорите


Настоящото рали на златото предоставя както възможности, така и предизвикателства за инвеститорите. Ето разбивка на някои ключови съображения:


Диверсификация и хеджиране на портфейла - Историческата тенденция на златото да се движи в посока, обратна на тази на акциите и облигациите, може да го превърне в ценен инструмент за диверсификация на портфейла. Във времена на пазарна нестабилност златото може да предложи хеджиране срещу потенциални загуби в други класове активи.

Дългосрочна инвестиция - Златото обикновено се счита за дългосрочна инвестиция. Макар че краткосрочните колебания на цените могат да бъдат значителни, цената на златото исторически показва положителна тенденция за продължителни периоди.

Инвестиционни инструменти - Инвеститорите могат да придобият експозиция към златото чрез различни начини, включително физически златни кюлчета, златни монети, ETF-и за злато и акции на златодобивни компании. Всеки вариант носи свой собствен набор от рискове и ползи и преди да инвестирате, е необходимо да направите внимателно проучване.


В перспектива


Въпреки че настоящата среда изглежда благоприятна за продължаващо поскъпване на златото, остават някои въпроси. Траекторията на паричната политика на ФЕД ще бъде от решаващо значение за определяне на бъдещия курс на цената на златото. Ако икономическите данни отслабнат значително, подтиквайки ФЕД да ускори понижаването на лихвените проценти, златото може да отбележи по-нататъшен възход. Ако обаче инфлацията остане под контрол, а икономиката запази инерцията си, ФЕД може да се въздържи от намаляване на лихвените проценти, което потенциално ще отслаби ралито на златото.


В заключение, понастоящем пазарът на злато преживява период на силен растеж, подхранван от комбинация от фактори. Въпреки че краткосрочните перспективи изглеждат положителни за жълтия метал, дългосрочната устойчивост ще зависи от развитието на глобалния икономически пейзаж и действията на основните централни банки, особено на ФЕД.