Златната мечта за 3000 долара и петролът за 100 долара
Агресивните покупки от страна на централните банки, стагфлацията и глобалната рецесия може да са катализаторите според Citi.
Публикувано от Божидар Балевски фев 21, 2024 в Макроикономика
Понастоящем пазарите на злато и петрол са подложени на внимателен анализ, като анализаторите на Citi предполагат, че в близко бъдеще е възможно да има значителни ценови промени. Според тяхната оценка има вероятност цените на златото да нараснат до 3000 долара за тройунция, а цените на петрола да достигнат 100 долара за барел до 2025 година. Тези прогнози зависят от няколко потенциални катализатора, включително покупки от централните банки, стагфлация и настъпване на глобална рецесия.
Златото в централните банки
Покупките на злато от централните банки се очертават като съществен фактор за потенциалния скок на цените на златото. Анализаторите на Citi изтъкват тенденцията на дедоларизация сред централните банки на развиващите се пазари като ключов фактор. Ако тази тенденция се ускори и доведе до криза на доверието в щатския долар, това може да подтикне централните банки да увеличат значително покупките си на злато. Подобен сценарий би могъл да постави под въпрос традиционните двигатели на търсенето на злато, като например потреблението на бижута, и потенциално да удвои настоящите нива на златните резерви на централните банки.
През последните години се наблюдава значително увеличение на покупките на злато от централните банки, като водещи са страни като Китай, Русия, Индия, Турция и Бразилия. Световният съвет по златото съобщи за устойчиви нетни покупки на над 1000 тона злато от централните банки в продължение на две последователни години. Ако тази тенденция се засили и покупките се удвоят до 2000 тона, това може да осигури силна подкрепа за по-високи цени на златото.
Рецесия на хоризонта?
Друг потенциален катализатор за скок на цените на златото е перспективата за дълбока глобална рецесия. При подобен сценарий Федералният резерв на САЩ може да бъде принуден да приложи бързи съкращения на лихвените проценти, понижавайки значително лихвените проценти. Тази среда, характеризираща се с намалена възвръщаемост на активите с фиксирана доходност като облигациите, може да направи златото по-привлекателно за инвеститорите, търсещи сигурно убежище в условията на икономически сътресения. Въпреки че вероятността за тежка глобална рецесия остава малка, нейното настъпване би могло да доведе до повишаване на цените на златото до 3000 долара за тройунция.
Стагфлацията, определяна като комбинация от нарастваща инфлация, забавяне на икономическия растеж и увеличаване на безработицата, представлява трети потенциален фактор за повишаване на цените на златото. Въпреки че анализаторите на Citi смятат вероятността от стагфлация за минимална, те отчитат потенциалното ѝ въздействие върху поведението на инвеститорите. Исторически погледнато, златото се представя добре в периоди на икономическа несигурност, тъй като инвеститорите търсят убежище от нестабилните акции и се стремят да запазят богатството си.
Въпреки потенциала за рязко покачване на цените на златото Citi поддържа базов сценарий от 2150 долара за тройунция за втората половина на 2024 година. Средната цена на златото се очаква да надхвърли 2000 щатски долара за тройунция през първата половина на годината, като е възможно да достигне нов рекорд до края на 2024 година.
Възможностите при петрола
В сферата на петролните пазари анализаторите на Citi също обмислят възможността цените на петрола да достигнат 100 долара за барел. Тази прогноза е подкрепена от различни фактори, включително повишени геополитически рискове, по-дълбоки съкращения на производството от страна на държавите от ОПЕК+ и прекъсвания на доставките в ключови региони за производство на петрол.
Макар че неотдавнашното напрежение в Близкия изток, като например конфликтът между Израел и Хамас, не се отрази съществено върху производството или износа на петрол, продължават да съществуват опасения относно потенциални смущения в доставките на петрол. Държави като Ирак, Иран, Либия, Нигерия и Венецуела са определени като особено уязвими към прекъсвания на доставките предвид продължаващите конфликти и геополитическо напрежение.
Освен това перспективата за по-строги санкции на САЩ срещу страни като Иран и Венецуела може допълнително да изостри опасенията за доставките. Геополитическите рискове, като например потенциалните атаки срещу руски рафинерии, добавят още един слой несигурност към перспективите на петролния пазар.
Въпреки тези фактори Citi поддържа базов сценарий за цените на петрола в близко бъдеще от около 75 долара за барел. Продължаващото геополитическо напрежение и прекъсванията на доставките обаче продължават да създават рискове за повишаване на цените на петрола, като е възможно те да достигнат 100 долара за барел.
В заключение, макар че възможността златото да достигне 3000 долара за тройунция, а петролът - 100 долара за барел до 2025 година, не е гарантирана, тя остава тема на значителна дискусия сред анализаторите. Покупките от централните банки, икономическите условия и геополитическите рискове са ключови фактори, които биха могли да предизвикат значителни движения на тези пазари през следващите месеци и години. Инвеститорите ще трябва да следят отблизо тези фактори и потенциалното им въздействие върху цените на златото и петрола.