Търсенето на злато достига рекордни стойности през 2023 година
Китайската народна банка е била най-големият купувач на злато - 225 тона през миналата година.
Публикувано от Божидар Балевски фев 02, 2024 в Макроикономика
В условията на продължаващо геополитическо напрежение и икономически предизвикателства търсенето на злато достигна безпрецедентни нива през 2023 година, отбелязвайки исторически скок, както съобщава Световният съвет по златото (World Gold Council). В тази статия ще анализираме факторите, обуславящи този скок, въздействието върху цените на златото и перспективите пред благородния метал през следващата година.
Рекордно търсене на злато
Световният съвет по златото разкри, че общото търсене на злато през 2023 година е достигнало забележителните 4 899 тона, надминавайки показателя за 2022 година от 4 741 тона. Това увеличение включва извънборсовите сделки и потоците от акции, демонстрирайки цялостен преглед на дейностите на пазара на злато. Геополитическата несигурност, особено подхранвана от конфликта между Русия и Украйна и напрежението между Израел и Хамас, в съчетание с продължаващите икономически предизвикателства в Китай, бяха определени като основни катализатори зад този скок.
Покупките от централните банки стимулират динамиката
Заслужаващ внимание фактор за рязкото нарастване на търсенето на злато е последователното увеличаване на покупките на злато от централните банки, които надхвърлят 1000 тона в продължение на две последователни години. Тази тенденция сигнализира за глобално ориентиране към златото като сигурен актив, особено във времена на повишена несигурност. Народната банка на Китай се очерта като значителен играч на тази арена, като през 2023 година придоби 225 тона злато, увеличавайки общия си запас до 2235 тона.
Цените на златото достигат най-високите си стойности за всички времена
В отговор на засиленото търсене цените на златото достигнаха исторически връх от 2100 долара за тройунция през декември 2023 година. Както централните банки, така и инвеститорите на дребно изиграха ключова роля за този скок, подчертавайки привлекателността на метала като сигурна инвестиция в смутни времена. В доклада на WGC се подчертава, че 2023 година е била втората по големина в историята на покупките на злато от централните банки, като се е доближила забележително до рекорда, поставен през 2022 година.
Въздействие на геополитическото напрежение
Геополитическият пейзаж, характеризиращ се с конфликта между Русия и Украйна и този между Израел и Хамас, оказа значително влияние върху поведението на инвеститорите. Присъщата стабилност и реална стойност (intrinsic value) на златото го превърнаха в привлекателен избор за инвеститорите, които не желаят да рискуват и търсят хеджиране срещу несигурността. Шаокай Фан, глобален ръководител на отдел "Централни банки" в WGC, подчерта, че тези геополитически фактори могат да продължат да влияят положително върху цените на златото и през 2024 година.
Ролята на Китай в търсенето на злато
Китай изигра ключова роля в стимулирането на търсенето на злато не само чрез покупките на централните банки, но и в предпочитанията на индивидуалните инвеститори. През 2023 година Китай изпревари Индия като най-големия купувач на златни бижута в света, като хората купиха 603 тона златни бижута, отбелязвайки 10% увеличение спрямо предходната година. Кризата в сектора на недвижимите имоти в Китай допълнително засили интереса на инвеститорите към златото, тъй като физическите лица се стремяха да защитят портфейлите си в условията на икономическа несигурност.
Перспективи за 2024 година и влияещи фактори
В перспектива през 2024 година Световният съвет по златото очаква, че покупките на злато може да не достигнат нивата, наблюдавани през 2023 година. Потенциален смекчаващ фактор срещу спад в търсенето обаче може да бъде спадът на инфлацията. В доклада се посочва, че ако инфлацията спадне значително, потребителите може да се почувстват по-богати в реално изражение, което потенциално би компенсирало част от спада в търсенето.
През 2023 година инфлацията в Съединените щати възлиза на 3,3% на 12-месечна база, оставайки над целта на Федералния резерв от 2%. Изявлението на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, че е малко вероятно Федералният резерв на САЩ да намали лихвените проценти през март, доведе до 3% спад в цените на златото, подчертавайки чувствителността на метала към инфлационния натиск. Шаокай Фан подчерта, че златото има склонност да се представя добре в периоди на трайна силна хиперинфлация.
Пътят напред за благородния метал
Рекордното търсене на злато през 2023 година, обусловено от геополитическата несигурност и икономическите предизвикателства, подчертава трайната привлекателност на златото като сигурен актив. Изтъкнатата роля на Китай както в покупките на централните банки, така и в предпочитанията на индивидуалните инвеститори подчертава глобалния характер на златото. С навлизането в 2024 година променящият се геополитически пейзаж и икономическата динамика ще продължат да определят цените на златото, като фактори като инфлацията ще играят решаваща роля за влиянието върху нагласите на инвеститорите. Устойчивостта на златото в условията на несигурност потвърждава вечния му статут на ценен актив в диверсифицираните инвестиционни портфейли.