Тръмп иска Европа да увеличи покупките на петрол и газ от САЩ

Новият президент на САЩ заплашва с нови мита

Публикувано от Любомир дек 20, 2024 в Макроикономика

Новоизбраният президент Доналд Тръмп отправи остро предупреждение към Европейския съюз, като поиска от държавите членки да купуват повече американски петрол и природен газ, за да се справи с търговския дисбаланс. Ако не се съобрази с това, той заплашва с налагане на мита.

„Европейският съюз трябва да компенсира огромния си търговски дефицит със Съединените щати, като увеличи значително вноса на нашия нефт и природен газ. В противен случай ще се стигне до ТАРИФИ!!!“ Тръмп обяви в социалната мрежа „Истина“.

Съединените щати притежават титлата най-голям производител на суров петрол в света и са водещ износител на втечнен природен газ (ВПГ). Съобщава се, че държави като ЕС и Виетнам са започнали обсъждания за закупуване на допълнителни американски енергийни продукти, отчасти за да намалят риска от новите мита.

ЕС се подготвя за търговски сблъсъци

След изборната победа на Тръмп служителите на ЕС и държавите членки са нащрек, подготвяйки се за потенциални търговски спорове. Спомените са свързани с неочакваните мита, наложени по време на предишното му управление, когато той се позова на съображения за национална сигурност, за да оправдае налозите върху вноса на европейска стомана и алуминий.

В отговор на тези предизвикателства от миналото ЕС преработи търговските си политики, като се въоръжи с нови инструменти за противодействие на принудителните практики. Министърът на външните работи на Германия Аналена Баербок подчерта готовността на блока да реагира. „Ако новата администрация на САЩ възприеме подход „Америка на първо място“ в области като климата или търговията, нашата стратегия ще бъде „Обединена Европа“, заяви тя след срещата на Групата на седемте в Италия миналия месец.

Втечненият природен газ като ключово енергийно бойно поле

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен неотдавна лансира идеята за замяна на руския внос на втечнен природен газ с алтернативи от САЩ. „Ние все още внасяме значителни количества втечнен природен газ от Русия. Защо да не преминем към американски втечнен природен газ, който е едновременно по-достъпен и помага за намаляване на енергийните ни разходи?“, предложи тя след телефонен разговор с Тръмп.

Понастоящем САЩ са най-големият доставчик на втечнен природен газ за Европа, въпреки че руският внос все още има значителен дял. На фона на продължаващото напрежение във връзка с войната в Украйна лидерите на ЕС проучват стратегии за ограничаване на енергийната доминация на Русия. Въпреки че новите санкции, насочени към руския втечнен природен газ, остават предизвикателство, обсъжданията на нов пакет от санкции са насрочени за следващия месец.

ЕС се подготвя за възможността за търговски конфликт със САЩ. Неговият наскоро приет инструмент за борба с принудата предоставя на изпълнителния орган на блока - Европейската комисия - възможността да налага мита или други ответни мерки в отговор на политически мотивирани ограничения. Освен това регламентът на ЕС за чуждестранните субсидии дава право на блока да ограничи участието на чуждестранни компании, които се възползват от несправедливи държавни субсидии, в обществени търгове или сливания в рамките на ЕС.

По-широка търговска програма на Тръмп

В миналото Тръмп се е насочвал към държави с търговски дефицити, включително Китай, Канада, а сега и ЕС. Той многократно е критикувал европейските разходи за отбрана и търговския дисбаланс между САЩ и ЕС. Европа остава основният пазар за американския втечнен природен газ, като през миналата година над половината от американския износ е бил предназначен за континента.

През последното десетилетие САЩ също така разшириха износа си на суров петрол, като изпратиха пратки за Канада, Европа и Азия. Тази нарастваща енергийна доминация е в основата на исканията на Тръмп за увеличаване на покупките от страна на ЕС.