Русия спря кранчето на Европа
Цените на природния газ в Европа нарастват на фона на загубата на руски доставки през Украйна
Публикувано от Любомир яну 02, 2025 в Макроикономика
Цените на газа в Европа се повишиха рязко през първия търговски ден на 2025 г., тъй като регионът се сблъска с предизвикателствата на зимното време без важен източник на енергийни доставки.
Фронтовите месечни бенчмаркови цени се повишиха с цели 4,3%, достигайки 51 евро за мегаватчас - най-високото ниво от октомври 2023 г. насам. Този скок е следствие от прекратяването на транзита на руски газ през Украйна, който приключи на Нова година, след като десетилетното споразумение между двете страни изтече без замяна.
Цени на 4-месечни фючърсни договори за природен газ
Източник: Bloomberg
Нарастващо търсене и изчерпване на хранилищата
Прекъсването идва в момент, когато в някои части на Европа се прогнозират минусови температури, което ще увеличи търсенето на отопление. В страни като Словакия, силно засегнати от прекъсването на доставките, температурите могат да паднат до -7°C в средата на януари. Съоръженията за съхранение в цяла Европа се изчерпват с най-бързия темп, наблюдаван от 2021 г. насам, което поражда опасения относно способността им да посрещнат нуждите през сезона.
Руски газ минаващ към Словакия
Източник: Eustream; Bloomberg
Въпреки достатъчните газови резерви и алтернативните източници на доставки, попълването на хранилищата за следващия зимен сезон може да стане значително по-скъпо. Неотдавнашните цени на газа през лятото надхвърлиха тези за зимата на 2025-26 г., отразявайки повишените разходи за възстановяване на запасите.
„Нараства вероятността ЕС да завърши зимата с намалени газови запаси, което ще доведе до повишаване на разходите за попълването им“, отбеляза Арне Ломан Расмусен, главен анализатор в Global Risk Management в Копенхаген.
Променяща се динамика на доставките и предизвикателства
След като руският газ вече не преминава през Украйна, Европа вече разчита на един-единствен тръбопровод, преминаващ през Турция, за да доставя гориво на Унгария. Очаква се втечненият природен газ (LNG) да играе по-голяма роля в запълването на недостига, включително внос от Русия. Миналата година Русия се превърна във втория по големина доставчик на втечнен природен газ за Европа след САЩ, които наскоро разшириха капацитета си за износ.
Зависимостта от втечнен природен газ обаче поставя уникални предизвикателства пред държавите без излаз на море в Централна и Източна Европа. Транспортирането на втечнен природен газ от крайбрежни центрове като Германия, Полша или Гърция е свързано с допълнителни разходи, включително такси за регазификация и транзит. Словакия изчислява, че вносът на газ от запад може да увеличи енергийните ѝ разходи със 177 млн. евро (183 млн. долара).
„Въпреки че Европа не изпитва недостиг на газ, логистичните ограничения за преместване на доставките от запад на изток ще доведат до по-високи разходи за засегнатите региони“, обяснява Уолтър Болц, старши енергиен съветник в Baker & McKenzie LLP.
Засилена конкуренция за втечнен природен газ
През тази година Европа е изправена пред засилена конкуренция за втечнен природен газ, особено през летните месеци, когато търсенето в Азия достига своя връх поради нуждата от климатизация. Въпреки че в световен мащаб се строят нови заводи за втечнен природен газ, не се очаква те да увеличат значително капацитета си за още няколко години.
В началото на търговията на 2 януари референтните цени на природния газ за доставка през февруари в Нидерландия се повишиха с 3,1% до 50,39 евро за мегаватчас. Цените надхвърлиха 50 евро и на 31 декември в очакване на спрените потоци.