Японската централна банка с исторически ход

Японската централна банка прекратява единствения в света режим на отрицателни лихвени проценти.

Публикувано от Божидар Балевски мар 19, 2024 в Макроикономика

Във вторник Японската централна банка (ЯЦБ) направи историческа промяна в политиката си, като прекрати експеримента си с отрицателни лихвени проценти и неконвенционални инструменти за облекчаване на паричната политика. Този ход, първият по рода си от 17 години насам, бележи значителен обрат за четвъртата по големина икономика в света и носи потенциални последици както във вътрешен, така и в международен план.


В края на двудневното си заседание Bank of Japan повиши краткосрочните си лихвени проценти от -0,1% на около 0% до 0,1%. Този ход предизвика разпродажба на йената спрямо основните валути, а доходността на облигациите се понижи, докато борсовият индекс Nikkei затвори с повишение след волатилна търговска сесия.


Ръстът на заплатите като катализатор на промяната


Решението на Bank of Japan следва неотдавнашното положително развитие на японския пазар на труда. Rengo, най-голямата синдикална федерация в страната, съобщи за стабилни преговори за заплатите с компаниите, които са довели до предварително увеличение на основните заплати с 3,7% - надвишаващо миналогодишния ръст, който беше най-силният от три десетилетия насам. Този ръст на заплатите подхранваше оптимизма, че вътрешното търсене може да нарасне, което да доведе до устойчиво увеличение на инфлацията - основна цел, която BOJ трудно постига въпреки годините на ултрахлабава парична политика.


Преди това BOJ поддържаше миролюбивата си позиция, дори когато основната инфлация, без храните и енергията, се колебаеше над целта от 2% в продължение на повече от година. Централната банка приписваше това нарастване на цените на външни фактори. Управителят Казуо Уеда обаче многократно подчерта, че растежът на заплатите ще бъде решаващ фактор при определянето на бъдещите повишения на лихвените проценти. Японската централна банка се надява, че по-високите заплати ще се превърнат в увеличени разходи на домакинствата, създавайки благоприятен цикъл, който да подхранва инфлацията по устойчив начин.


Смяна на политическите инструменти и пазарна реакция


С новата си политика Bank of Japan се стреми да използва краткосрочните лихвени проценти като основен инструмент за паричен контрол. Тя ще определи лихвен процент от 0,1% върху салдата по текущи сметки, държани от финансови институции в централната банка, с което на практика ще повиши лихвените проценти от досегашните -0,1%. Очаква се тази промяна да стимулира банките да повишат лихвените проценти по депозитите, което потенциално може да доведе до увеличаване на спестяванията и да потисне инфлацията.


Решението на BOJ предизвика значителна разпродажба на японската йена, която я тласна отвъд границата от 150 йени за долар. Това равнище в миналото е предизвиквало намесата на японските власти за стабилизиране на валутата. Управителят Уеда обаче омаловажи възможността за незабавно и агресивно повишаване на лихвените проценти, подчертавайки продължаващата нестабилност на японската икономика.


Глобални последици и несигурност


Макар че непосредственото глобално въздействие от стъпката на Японската централна банка се очаква да бъде ограничено, остават няколко несигурности. Една от основните тревоги е потенциалът за репатриране на капитали към Япония. Годините на отрицателни лихвени проценти накараха японските инвеститори да търсят по-висока възвръщаемост в чужбина, често чрез преносими сделки, които включват заемане на средства в йени - поради ниската им доходност, и инвестиране в по-високодоходни активи на други места.


Обръщането на тази тенденция, при което японският капитал се завръща на вътрешния пазар на облигации, може да предизвика по-широка пазарна волатилност. Въпреки това ангажиментът на ЯЦБ да поддържа значителни покупки на държавни облигации предполага, че се опитва да намали този риск.


Постепенна промяна и дългосрочни перспективи


Анализаторите очакват постепенно нарастване на доходността на облигациите в Япония. Този предпазлив подход има за цел да запази стабилността на пазара, като същевременно позволи да се изясни влиянието на нарастването на заплатите върху инфлацията. BOJ вероятно ще се въздържа от агресивно повишаване на краткосрочните лихвени проценти, за да избегне разколебаване на пазарите.


Успехът на тази промяна в политиката зависи от устойчивото нарастване на заплатите, което ще доведе до по-голямо вътрешно търсене и органичен растеж на инфлацията. Ако този сценарий се реализира, тогава BOJ ще може да обмисли по-нататъшни корекции на лихвените проценти. Въпреки това в близко бъдеще не се очакват значителни промени.


Нова ера за японската парична политика


Завоят на Японската централна банка бележи значително отклонение от досегашната ѝ свръххлабава парична политика. Макар че дългосрочните последици остават несигурни, този ход означава подновяване на фокуса върху постигането на устойчива инфлация чрез нарастване на вътрешното търсене, а не разчитане единствено на неконвенционални мерки. Успехът на тази стратегия ще бъде наблюдаван отблизо от световните пазари, като може да се отрази и на други централни банки, които се борят с подобни предизвикателства.