Япония на прага на промяна в паричната си политика

Японската централна банка най-вероятно ще увеличи лихвения процент за първи от 17 години насам, променяйки ситуацията в Япония.

Публикувано от Божидар Балевски мар 18, 2024 в Макроикономика

Японската централна банка (ЯЦБ) е изправена пред ключов момент. След години на свръххлабава парична политика съвкупност от фактори тласка централната банка към потенциално повишение на лихвените проценти още на срещата на 19 март тази седмица. Това ще бъде първото увеличение на лихвения процент от 17 години насам, което ще отбележи значителна промяна в подхода на ЯЦБ за борба с инфлацията и стимулиране на икономиката.


Променящи се нагласи


Goldman Sachs, заедно с все повече икономисти, преразгледаха прогнозите си, очаквайки повишение на лихвите от страна на Bank of Japan през март. Тази промяна в нагласите се дължи на две ключови събития. Първо, годишните преговори за заплатите, които са ключов показател за растежа на заплатите в Япония, дадоха изненадващо положителни резултати. Ренго, най-голямата японска федерация на профсъюзите, съобщи за прогнозирано среднопретеглено увеличение на заплатите на работниците в големите компании от 5,28% през фискалната 2024 година. Тези цифри са значително по-високи от миналогодишния ръст и представляват най-рязкото увеличение от три десетилетия насам.


На второ място, съобщения в японските медии подхраниха спекулациите, че ЯЦБ обмисля да се откаже от политиката си на отрицателни лихвени проценти на заседанието през март. Това съвпада с позицията на управителя Казуо Уеда, който последователно подчертава значението на растежа на заплатите за постигане на устойчиво нарастване на цените. BOJ се надява, че по-високите заплати ще се превърнат в повишено вътрешно търсене, което ще доведе до благоприятен цикъл на инфлация.


Отвъд лихвените проценти


Въпреки че повишаването на лихвените проценти би било значителен ход, Goldman Sachs прогнозира, че Японската централна банка ще направи и корекции в политиката си за контрол на кривата на доходността (Yield Curve Control). YCC е инструмент, използван от централната банка за поддържане на изкуствено ниски лихвени проценти чрез покупка и продажба на държавни облигации според нуждите. Goldman Sachs очаква, че BOJ ще отмени сегашната си практика да определя конкретна доходност на 10-годишните японски държавни облигации. Освен това банката може да се въздържи от поемане на изрични ангажименти по отношение на бъдещи покупки на облигации или от прекратяване на програмата си за закупуване на борсово търгувани фондове (ETF).


BOJ може също така да се откаже от своя "ангажимент за превишаване" - политика, при която тя се ангажира да увеличи паричната база - общото количество парични средства и резерви в икономиката. Този ход е сигнал за промяна в стратегията на банката от приоритетно парично разширяване към по-нормален подход.


Инфлационна цел и изоставане в политиката


Въпреки че "базовата инфлация", изключваща цените на храните и енергията, надхвърля целта на Bank of Japan от 2% повече от година, централната банка продължава да се колебае дали да коригира паричната си политика. Това забавяне на политиката предизвика критики за това, че допринася за среда на нарастващи вносни разходи и отслабване на йената. Тъй като инфлацията надхвърля ръста на заплатите, японските домакинства са изправени пред намаляване на покупателната способност.


Глобални последици


Ако ЯЦБ повиши лихвените проценти, това ще отбележи значителен обрат в световната парична политика. Япония е последната голяма икономика в света, която поддържа отрицателни лихвени проценти. Промяната от страна на BOJ може да повлияе и на други централни банки, които се борят с инфлацията и обмислят затягане на политиката.


Предизвикателствата и несигурността остават


Въпреки че посоката изглежда ясна, несигурността остава. Успехът на тази промяна в политиката зависи от постигането на устойчива инфлация, без да се застрашава икономическият растеж. BOJ ще трябва внимателно да се ориентира в баланса между стабилизирането на цените и подкрепата за крехкото икономическо възстановяване. Освен това все още предстои да се види ефективността на стратегията на BOJ за излизане от нейната ултрахлабава парична политика.


Кръстопът за Япония


Предстоящото заседание на Японската централна банка на 19 март ще бъде внимателно наблюдавано от финансовите пазари и политиците по света. Повишаването на лихвените проценти ще бъде знаменателно събитие, което ще отбележи края на ерата на неконвенционалната парична политика в Япония. Пътят напред обаче не е лишен от рискове. Успехът на ЯЦБ в навигирането на тази промяна в политиката ще определи ефективността ѝ в постигането на двойния ѝ мандат за ценова стабилност и икономически растеж.