Януарските цени на едро нарастват и засилват опасенията за инфлация

Индексът на цените на производител се повиши с 0,3% за месеца, което е най-голямото изменение от август насам.

Публикувано от Божидар Балевски фев 16, 2024 в Макроикономика

Последните данни на Министерството на труда на САЩ разкриват значително повишение на цените на едро за януари, което надминава очакванията на икономистите и засилва опасенията за инфлационен натиск. Индексът на производствените цени (Producer Price Index), който измерва цените, получавани от производителите на стоки и услуги на вътрешния пазар, отбеляза забележително увеличение от 0,3% през месеца, отбелязвайки най-значителното движение от август насам. Икономистите очакваха по-скромно повишение от едва 0,1%, което подчертава неочакваното ускоряване на растежа на цените на едро. Този скок идва на фона на спада от 0,2% през декември, което допълнително подчертава колебливостта на ценовата динамика.


Каква е връзката между PPI и CPI


Преди да навлезем по-детайлно в анализа на числата зад индекса на производствените цени, нека да обясним каква е връзката му с индекса на потребителските цени и как той влияе на цялостната инфлация, която крайният потребител усеща. 


Индексът на цените на производител - Producer Price Index или PPI накратко, и индексът на потребителските цени - Consumer Price Index или CPI накратко, са важни икономически показатели, но те проследяват различни аспекти на инфлацията и имат специфична връзка


Връзка:


1) Фокус: Въпреки че и двата измерват инфлацията, те го правят от различни гледни точки.

2) PPI: Проследява промените в цените на едро, плащани от предприятията за готови стоки и някои услуги.

3) CPI: Проследява промените в цените на дребно, плащани от потребителите за кошница от стоки и услуги.

4) Времева рамка: PPI често действа като водещ индикатор за CPI. Увеличението на цените, с което се сблъскват производителите (проследявано от PPI), в крайна сметка може се прехвърля върху потребителите (отразено в CPI), макар и не винаги пряко или пропорционално. Причината за това е, че производството предхожда потреблението. Стоките обикновено преминават през етапи на производство и дистрибуция, преди да достигнат до потребителите. Промените в цените на ниво производство могат да отнемат време, за да се прехвърлят върху потребителските цени. Ако разходите за суровини нараснат, това може първо да се отрази в увеличение на PPI. По-късно производителите могат да повишат цените на готовите стоки, което да доведе до евентуално увеличение на CPI.


Индекс на производствените цени


Основният индекс на цените на производителите, който изключва цените на храните и енергията, отбеляза още по-рязко покачване от 0,5%, опровергавайки прогнозите за повишение от 0,1%. Нещо повече, при изключване на търговските услуги от уравнението основният ИПЦ се повиши с 0,6%, което представлява най-значителното му едномесечно повишение от януари 2023 година насам. Тези силни увеличения подчертават широкообхватния характер на ценовия натиск в различни сектори на икономиката.


Публикуването на данните за ИПЦ следва непосредствено доклада за индекса на потребителските цени (ИПЦ), който разкри устойчиви инфлационни тенденции въпреки очакванията на Федералния резерв за умерено нарастване на цените през годината. Индексът на потребителските цени, който е основен измерител на потребителската инфлация, показа увеличение с 3,1% спрямо предходната година, надхвърляйки целта на Фед за инфлация от 2%. Особено значение има основния индекс на потребителските цени (Core Consumer Price Index), който изключва променливите цени на храните и енергията и служи като по-надежден показател за основния инфлационен натиск. Основният ИПЦ нарасна с 3,9% на годишна база, което показва силно изразена инфлационна среда, надхвърляща временните фактори.


Реакцията на пазара


Пазарните реакции на последните данни за инфлацията бяха бързи и значителни, като фючърсите върху акции се понижиха, а доходността на държавните ценни книжа отбеляза значително увеличение. Тези събития отразяват опасенията на инвеститорите относно потенциалните последици от устойчивата инфлация за паричната политика и перспективите за икономически растеж. Преобладаващите очаквания за агресивно намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв бяха смекчени през последните дни, тъй като политиците изразяват предпазливост относно преждевременното изоставяне на усилията за борба с инфлацията.


Главните причини


Нарастването на производствените цени през януари се дължи главно на увеличението с 0,6% на цените на услугите от крайното търсене, подхранвано отчасти от значителното поскъпване с 2,2% на цените на амбулаторната болнична помощ. В сектора на стоките обаче се наблюдаваше противоположна тенденция, като цените се понижиха с 0,2%, което се дължеше главно на спада с 1,7% на цените на енергията при крайното търсене, особено на бензина. Въпреки тези колебания общата траектория на цените на едро подчертава широко разпространения характер на инфлационния натиск както в категориите стоки, така и в услугите.


Макар че на 12-месечна база индексът на потребителските цени се повиши само с 0,9%, което е малко по-ниско от декемврийското равнище от 1%, основният индекс, изключващ храните, енергията и търговските услуги, нарасна с 2,6%. Тези данни подчертават устойчивата възходяща тенденция на основните инфлационни сили, което поражда опасения за силния ценови натиск в средносрочен план.


Проблемите сред потребителите и политиците


Във връзка с тревожните инфлационни показатели докладът на Министерството на търговията за продажбите на дребно (retail sales) за януари разкри по-значителен от очаквания спад от 0,8%. Това неочаквано свиване на потребителските разходи допълнително подчертава предизвикателствата, породени от повишаването на цените, и потенциалното му въздействие върху цялостната икономическа активност.


В перспектива политиците са изправени пред деликатно балансиране, докато се ориентират в сложното взаимодействие между инфлационния натиск и икономическия растеж. Макар че продължаващото нарастване на инфлацията оправдава зоркото наблюдение и проактивните мерки, политиците трябва да отчитат и по-широките последици за паричната политика и финансовата стабилност. Реакцията на Федералния резерв на променящия се инфлационен натиск ще бъде внимателно наблюдавана, тъй като пазарните участници търсят яснота относно траекторията на политиката на централната банка в условията на нарастваща икономическа несигурност.