Путин предложи нова разплащателна система

Идва ли краят на долара?

Публикувано от Любомир Стойчевски окт 28, 2024 в Макроикономика

Наскоро президентът Владимир Путин предложи на лидерите на страните от БРИКС нова международна платежна платформа, като я представи като алтернатива на доминираната от САЩ финансова система. Предложението, известно като „Мостът на БРИКС“, има за цел да сведе до минимум зависимостта от долара. Въпреки това концепцията предизвика ограничен интерес от страна на партньорите от БРИКС, като се изразиха опасения относно нейната осъществимост и амбициозност.


Предложението на Путин


Путин представи платформата по време на срещата на върха на БРИКС, проведена в Русия, като я оформи като метод за противодействие на западните санкции и оспорване на господстващото положение на САЩ в световните финанси. Путин отдавна критикува Запада, че е „въоръжил долара“, и на срещата на върха на БРИКС в Казан миналата седмица заяви, че санкциите, наложени на Русия след действията ѝ в Украйна, са подкопали доверието във валутата и са отслабили нейния глобален авторитет.


Срещата на върха се съсредоточи върху предложението на Русия да се заобиколи доларът чрез нова система за финансови съобщения. „Мостът на БРИКС“ има за цел да използва блокчейн, токени и цифрови валути като алтернатива на Swift - широко използваната система за обмен на съобщения, която улеснява извършването на глобални банкови транзакции за трилиони долари.


„Ние не водим война срещу долара, но ако ни бъде отказана възможността да го използваме, какъв избор имаме? Принудени сме да търсим алтернативи“, заяви Путин.


Санкциите срещу Русия след нахлуването ѝ в Украйна през 2022 г. нарушиха международната ѝ търговия и финансовите ѝ транзакции. Други участници в срещата на върха, по-специално Китай и Иран, също изразиха недоволство от западното финансово господство и проучиха алтернативни системи.


Чен Ци, професор и експерт по глобално управление от Института за международни отношения към Университета Цинхуа, заяви пред Financial Times: „Развиващите се страни като Китай, Русия, Индия и дори Саудитска Арабия споделят опасенията си, че САЩ могат да бъдат изключени от Суифт.“ Той обаче отбеляза, че макар много от тези държави да биха приветствали алтернативна платежна система в бъдеще, постигането на консенсус относно нейната структура може да се окаже предизвикателство.


Миналогодишната среща на върха на БРИКС в Южна Африка включваше предложение за обща валута на БРИКС, като миналата седмица по руската телевизия бяха показани прототипи на банкноти. Подробностите за практическото й приложение обаче остават неясни.


„Кремъл цели да създаде глобална финансова система, подобна на съществуващата, с една съществена разлика: Русия не може да бъде изключена от нея“, казва Александра Прокопенко, сътрудник в Центъра Карнеги Русия - Евразия в Берлин.


Предизвикателствата остават


Въпреки че срещата на върха на БРИКС привлече значително внимание, осезаемият напредък по предложената платежна система беше ограничен. По-рано този месец министрите на финансите на Китай, Индия и Южна Африка не присъстваха на планираната финансова среща на БРИКС, което е сигнал за слаб интерес към предложенията на Русия.


Въпреки ентусиазма на някои държави за намаляване на зависимостта от долара, страни като Китай смятат предложението на Путин за прекалено амбициозно. По-голямата част от членовете на БРИКС не са обект на западни санкции и поради това нямат голям стимул да преразглеждат настоящата глобална финансова система.


Основната пречка пред създаването на нова платформа за обработка на плащанията се крие в твърдата позиция на САЩ, че всяко сътрудничество с руските военни ще доведе до ограничен достъп до долара. САЩ категорично предупредиха трети страни, че сътрудничеството с руския военен сектор ще се отрази на достъпа им до долара, което ще възпрепятства усилията на Русия да разработи защитена от санкции платежна мрежа.


От декември миналата година САЩ издават изпълнителна заповед, с която заплашват с вторични санкции юридически лица, подкрепящи военните операции на Русия. Това обезкуражи банките в Турция и Китай да търгуват с руски партньори, дори извън обхвата на заповедта.


През последните месеци Министерството на икономиката на Русия понижи прогнозата си за вноса през 2024 г. с 9% до 295 млрд. долара в сравнение с по-ранната прогноза от 324 млрд. долара през април, което показва скромен спад на вноса в сравнение с миналата година.


Санкциите на САЩ също така премахнаха руските банкови карти от повечето световни платежни системи, оставяйки само няколко държави като изключения. Уебсайтът на БРИКС съветва делегатите на срещата да носят пари в брой, за предпочитане в долари или евро, тъй като кредитните им карти няма да бъдат приемани.


Докато страни като Китай проявяват ентусиазъм за отказ от долара, анализаторите смятат предложенията на Русия за нереалистични. Въпреки тези предизвикателства концепцията за „мост на БРИКС“ се разглежда сериозно от централните банкери на срещите с МВФ и Световната банка, които предупреждават, че геополитическото напрежение може да представлява дългосрочен риск за стабилността на световните платежни системи.


Понастоящем Русия осъществява около 80% от международната си търговия, използвайки нетрадиционни валути, което е значително увеличение спрямо едва 20% преди мащабното ѝ нахлуване в Украйна в началото на 2022 г., според Агата Демаре, старши сътрудник по политиката в Европейския съвет за външна политика.


„В дългосрочен план механизми като „мостът на БРИКС“ биха могли да бъдат от полза за Китай, Русия или други държави, като прикриват чувствителни транзакции от западния контрол - например транзакции, включващи китайски стоки с двойна употреба, изпращани в Русия“, предполага Демараис.