Предпазливият подход на ФЕД към намаляването на лихвите

Председателят на Фед Джером Пауъл отново отбеляза, че твърде бързото понижаване на лихвените проценти крие риск да се загуби битката с инфлацията.

Публикувано от Божидар Балевски мар 06, 2024 в Макроикономика

Неотдавнашните показания на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл пред Конгреса обрисуваха картина на централна банка, която се ориентира в сложен икономически пейзаж. Макар да признава постигнатия напредък в ограничаването на необузданата инфлация, Пауъл запази предпазлива позиция по отношение на перспективата за намаляване на лихвените проценти, като наблегна на подход, основан на данни, който дава приоритет на дългосрочната икономическа стабилност. Тази предпазливост, въпреки първоначалните пазарни очаквания за агресивно намаляване на лихвените проценти, отразява деликатния баланс, пред който е изправен ФЕД след пандемията и в условията на засилена глобална икономическа несигурност.


Еволюиращият пейзаж на инфлацията


През последните две години се наблюдава безпрецедентен скок на инфлацията, подхранван от свързаните с пандемията прекъсвания на веригата за доставки и последвалото отваряне на икономиките. В отговор ФЕД предприе поредица от повишения на лихвените проценти с общ размер 5,25 процентни пункта, целящи да ограничат инфлационния натиск и да закрепят инфлационните очаквания. В изказването си Пауъл призна успеха на тези усилия, като изтъкна "забележителното забавяне" на инфлацията както при цените на стоките, така и при цените на услугите. Той посочи предпочитания от ФЕД измерител - разходите за лично потребление или Personal Consumption Expenditures на английски, който понастоящем е 2,4%, показващ значителен напредък към целта на централната банка от 2%.


Пауъл обаче предупреди да не се допуска самодоволство. Той подчерта необходимостта от "по-голяма увереност" преди облекчаване на паричната политика, позовавайки се на рисковете, свързани с преждевременното намаляване на лихвените проценти. Според него твърде бързото понижаване на лихвените проценти може отново да разпали инфлационния натиск, което да принуди ФЕД отново да затегне паричната политика и потенциално да дестабилизира икономическото възстановяване. Този предпазлив подход подчертава ангажимента на ФЕД да постигне устойчива ценова стабилност, която е основа на здравословната и предвидима икономическа среда.


Решения, основани на данни, в несигурни времена


Признавайки присъщата на икономическите перспективи несигурност, Пауъл подчерта значението на вземането на решения, основани на данни. Той изтъкна необходимостта от "внимателна оценка на постъпващите данни, развиващите се перспективи и баланса на рисковете", преди да се правят корекции на целевия лихвен процент. Това потвърждава ангажимента на ФЕД за прозрачност и разчитането на обективни икономически показатели при вземането на политически решения. Този подход е от решаващо значение в настоящата обстановка, характеризираща се с продължаващо геополитическо напрежение, нестабилни цени на енергията и постоянни затруднения по веригата на доставките, които имат потенциала да нарушат икономическото възстановяване.


Балансиране на инфлацията и растежа


Освен управлението на инфлацията ФЕД е изправен пред допълнителното предизвикателство да насърчава устойчивия икономически растеж. Централната банка е наясно с потенциалните негативни последици от прекалено рестриктивната парична политика, която може да потисне икономическата активност и да доведе до загуба на работни места. Пауъл призна постигнатия "значителен напредък" в областта на инфлацията без да се предизвикват значителни смущения на пазара на труда. Това подчертава сложното балансиране, предприето от ФЕД, който се стреми да постигне ценова стабилност, като същевременно се грижи за здрава и растяща икономика.


Преодоляване на политическия контрол


Изявите на Пауъл в Конгреса подчертават политическото измерение на решенията на ФЕД. Макар да се стреми към независимост, централната банка не може да работи във вакуум. По време на изслушванията Пауъл вероятно ще се сблъска с въпроси и опасения от законодатели от двете страни на пътеката, което отразява различните гледни точки в политическия пейзаж. От една страна, някои демократи може да се застъпят за по-бързо намаляване на лихвените проценти, за да се облекчи напрежението върху семействата с ниски доходи, изправени пред нарастващи разходи. От друга страна, републиканците биха могли да изразят загриженост относно потенциалното въздействие на продължаващото повишаване на лихвените проценти върху икономическия растеж. Този политически контрол подчертава значението на ясната комуникация от страна на ФЕД, за да се гарантира общественото разбиране и подкрепа за неговите политически решения.


Година на внимателно калибриране


През 2024 година ФЕД ще остане в центъра на вниманието, а политическите му решения ще бъдат внимателно следени както от финансовите пазари, така и от политиците и обществеността. Централната банка е изправена пред нелеката задача да се ориентира в един променящ се икономически пейзаж, характеризиращ се с продължителни опасения за инфлацията, геополитическо напрежение и несигурни глобални икономически перспективи. Като дава приоритет на вземането на решения, основани на данни, поддържа предпазлива позиция по отношение на намаляването на лихвените проценти и ефективно съобщава за своите политически решения, ФЕД се стреми да постигне двойния си мандат за ценова стабилност и максимална заетост, осигурявайки силно и устойчиво икономическо възстановяване през следващите години.