Поглед към най-богатите в света, с изключение на Америка
Днес девет от десетте най-богати хора в света са американци, но къде се крият и останалите милиарди?
Публикувано от Божидар Балевски мар 08, 2024 в Макроикономика
Разказът за създаването на богатство често се върти около процъфтяващата технологична индустрия в САЩ. По-внимателният поглед към глобалния пейзаж обаче разкрива по-разнообразна картина. Макар че американските технологични гиганти несъмнено доминират в класацията на най-богатите в света, когато преместим фокуса отвъд границите на САЩ, се разкрива интересна история.
Този анализ разглежда съдбата на най-богатите хора извън Америка, като ще изследваме секторите, които са ги изстреляли на върха, и ще анализираме различните регионални тенденции в генерирането на богатство.
Диверсифициране на движещите сили на богатството
При сравняване на източниците на богатство в САЩ с тези извън тях се очертава ярък контраст. Докато американските милиардери са силно концентрирани в технологични гиганти като Amazon, Tesla и Meta, историята отвъд американските брегове рисува различна картина.
Начело на този алтернативен разказ стои Бернар Арно от Франция. Арно, най-богатият човек в света към март 2024 година, е натрупал зашеметяващата нетна стойност от 183 млрд. долара благодарение на ръководството си на LVMH - конгломератът за луксозни стоки, който се гордее с емблематични марки като Louis Vuitton, Fendi и Christian Dior. Успехът на LVMH е пример за силата на утвърдените европейски луксозни къщи, които се възползват от глобалното търсене на стоки от висок клас.
Могъщи компании в Азия и Европа
В посока изток, Азия представлява завладяващ пазар. Тук уникалното съчетание от индустрии извежда хората до най-високите етажи на богатството. Мукеш Амбани, най-богатият индиец с нетно състояние от 108 млрд. долара, е ярък пример за това. Състоянието на Амбани се дължи на Reliance Industries, разрастващ се конгломерат, включващ енергетика, нефтохимия, телекомуникации и търговия на дребно. Този случай подчертава решаващата роля, която традиционните отрасли като енергетиката играят за създаването на богатство в Азия.
Друга азиатска сила, Гаутам Адани, се откроява със своето нетно състояние от 96 млрд. долара. Богатството на Адани се дължи главно на Adani Group - огромен конгломерат, включващ пристанища, логистика и енергийни сектори. Това допълнително подчертава значението на традиционните индустрии в разказа за генерирането на богатство в Азия.
Азия обаче не разчита единствено на утвърдени индустрии. Чжун Шаншан, най-богатият човек в Китай с нетно състояние от 62 млрд. долара, демонстрира потенциала на нововъзникващите сектори. Състоянието на Шаншан се крепи на Nongfu Spring, водеща компания за бутилирана вода, и на участието му в Beijing Wantai Biological Pharmacy Enterprise, производител на ваксини. Тези примери показват динамичния характер на създаването на богатство в Азия, където ключова роля играят както утвърдени, така и нововъзникващи сектори.
Междувременно Европа се отличава с друга различна история. След успеха на Арно в областта на луксозните стоки, другата френска милиардерка Франсоаз Бетенкур Мейерс, най-богатата жена в света, намира своето богатство в козметичния гигант L'Oreal. Това още веднъж подчертава силата на утвърдените европейски потребителски марки при генерирането на богатство.
Латинска Америка
Латинска Америка представлява различен регионален разказ. Карлос Слим, най-богатият човек в региона с нетно състояние от 101 млрд. долара, е пример за силата на телекомуникациите и конгломератите. Състоянието на Слим се гради главно върху América Móvil, най-големия мобилен оператор в Латинска Америка, и Grupo Carso, огромен конгломерат, обхващащ различни сектори.
Дълготрайни тенденции и потенциални промени
Макар че този анализ представя моментна картина на разпределението на богатството днес, изключително важно е да се разгледат потенциалните бъдещи тенденции. Успехът на лица като Чжун Шаншан и участието му в производството на ваксини подсказва за нарастващото значение на здравеопазването в пейзажа на създаване на богатство в Азия. Освен това възходът на електронната търговия и цифровите платформи може да промени разпределението на богатството в световен мащаб, като потенциално предложи нови възможности за създаване на богатство извън традиционните сектори.
Светът на богатството отвъд Силициевата долина
Ако се впуснем отвъд американските технологични гиганти, ще открием завладяваща глобална динамика на създаване на богатство. Движещите сили на богатството се различават значително в различните региони - от господството на луксозните марки в Европа до значимостта на енергийните и телекомуникационните мощности в Азия и Латинска Америка. Това подчертава значението на това да се погледне отвъд един-единствен мироглед и да се признаят разнообразните сили, които оформят разпределението на богатството в световен мащаб. Тъй като световната икономика продължава да се развива, ще бъде интересно да наблюдаваме как тези регионални тенденции се развиват и определят по нов начин кой се изкачва в класацията на най-богатите хора в света.