Обединените арабски емирства успяват изкуствено да предизвикат дъжд

Засяването на облаци е процес на увеличаване на количеството дъжд, произвеждано от облаците над земята, намалявайки недостига на вода.

Публикувано от Божидар Балевски мар 18, 2024 в Макроикономика

Обединените арабски емирства (ОАЕ), които са синоним на блестящи небостъргачи и луксозен начин на живот, са изправени пред сурова реалност - недостиг на вода. Сгушен в сърцето на Арабския полуостров, регионът получава нищожни средни валежи от по-малко от 200 милиметра годишно, което е в ярък контраст например със средните 1051 милиметра в Лондон и 3012 милиметра в Сингапур. С изгарящи летни температури, достигащи до 50 градуса по Целзий, и 80% от територията на ОАЕ, класифицирана като пустиня, ОАЕ се сблъскват с ключов въпрос - как да осигурят този жизненоважен ресурс в свят, който е изправен пред климатични предизвикателства?


Изглежда, че отговорът се крие в облаците над него. ОАЕ се превърнаха в пионер в региона по отношение на използването на технологията за "засяване на облаци" - метод, насочен към манипулиране на метеорологичните модели с цел увеличаване на валежите.  Въведена през 90-те години на миналия век, технологията за засяване на облаци (cloud seeding) включва внасяне на специфични материали в облаците, за да се насърчи образуването на по-големи водни капки, което в крайна сметка води до увеличаване на валежите.


Тази инициатива набира значителна скорост в началото на 2000 година, когато вицепрезидентът на ОАЕ шейх Мансур бин Зайед ал Нахаян отпуска значителна сума от 20 млн. долара за специални изследвания в областта на сеитбата на облаци. Страната си партнира с известни институции като Националния център за атмосферни изследвания (NCAR) в Колорадо и НАСА, за да създаде надеждна методология за своята програма за засяване на облаци. Признавайки спешността на ситуацията, правителството на ОАЕ създаде специална работна група - Национален център по метеорология (NCM) със седалище в Абу Даби. Този център ръководи операциите по засяване на облаци, като инвестира над 1000 часа годишно в манипулиране на метеорологичните модели.


Как работи засяването на облаци?


Националният център по метеорология използва сложна мрежа от метеорологични станции (над 60) и радарни системи, за да следи щателно атмосферните условия. С тези данни синоптиците стратегически определят облаци с потенциал за увеличаване на валежите. След като бъде открита подходяща цел, специализирани самолети, оборудвани с хигроскопични ракети, излитат. Тези сигнални ракети, съдържащи около 1 килограм материали на основата на сол, се запалват и пускат в целевите облаци, като пълното им изгаряне отнема до три минути.


Науката, която стои зад този процес, е сравнително проста. Хигроскопичните материали привличат и абсорбират влагата в облаците. Тъй като тези частици сол се свързват с водните пари, те създават по-големи капки. След като тези капки станат твърде тежки, за да могат да се поддържат от облака, те се утаяват като дъжд, което ефективно увеличава количеството на валежите.


Отговаряне на екологичните проблеми


Макар да представлява обещаващо решение за регионите с недостиг на вода, засяването на облаци се сблъсква с критики от страна на някои, които я смятат за намеса в природните процеси.  Въпреки това NCM на ОАЕ подчертава научната основа на своята програма. Генералният директор Абдула Ал Мандус твърди, че подходът на Абу Даби избягва използването на потенциално опасни материали като сребърен йодид, които често се използват в други държави. Сребърният йодид е обект на контрол поради опасения относно въздействието му върху околната среда и потенциалните рискове за здравето. NCM твърди, че операциите по засяване на облаци са изцяло екологични, като се използват само естествени соли и се избягват всякакви вредни химикали.


В допълнение към ангажимента си за отговорна технология Националния център по метеорология е разработил патентован агент за засяване, наречен "наноматериал". Това иновативно решение се състои от фини частици сол, покрити с титанов оксид, които предлагат трикратно по-голяма ефективност в сравнение с използваните понастоящем хигроскопични факли. Понастоящем наноматериалът се подлага на строги тестове при различни атмосферни условия, както в рамките на ОАЕ, така и в сътрудничество със САЩ.


Устойчиво бъдеще за сухия оазис


Тъй като ОАЕ се справят с предизвикателствата на недостига на вода в условията на затоплящ се свят, технологията за засяване на облаци дава искрица надежда. Като възприемат научните иновации и отдават приоритет на екологосъобразните практики, ОАЕ прокарват път за устойчиво управление на водите в регион, който отчаяно се нуждае от решения. Успехът на тази програма има потенциала да послужи като фар за други страни, изпитващи недостиг на вода, като покаже, че дори най-сухите региони могат да осигурят зелено бъдеще чрез стратегическа комбинация от научен напредък и екологична отговорност.