Нарастващо недоволство сред китайците заради забавения растеж
Хората са нервни и излизат на протести
Публикувано от Божидар Балевски авг 28, 2024 в Макроикономика
В Китай се наблюдава ръст на протестите, тъй като забавянето на икономиката засяга все повече гражданите, а Пекин се колебае дали да приложи по-агресивни мерки за стимулиране на растежа.
Според данни от China Dissent Monitor, инициатива на базираната в САЩ организация Freedom House, случаите на несъгласие са нараснали с 18% през второто тримесечие на 2024 г. в сравнение със същия период на миналата година. По-голямата част от тези прояви са били свързани с икономически въпроси, както се подчертава в доклад, публикуван в сряда.
Брой на случаите с несъгласие
Източник: Freedom House’s China Dissent Monitor
Докладът разкрива, че 44 % от случаите на несъгласие са били свързани с трудови спорове, а 21 % - с недоволни собственици на жилища. Несъгласието в този контекст се определя в широк смисъл като действия за изразяване на недоволство, отстояване на права или оспорване на властите или влиятелни структури.
Въпреки че докладът дава обща представа за общите настроения в Китай, той не отразява напълно степента на недоволство във втората по големина икономика в света. Физическите протести често се потискат и обезкуражават чрез широко наблюдение и строг контрол на интернет, особено при управлението на президента Си Дзинпин. Малко вероятно е подобни безредици да представляват значителна заплаха за режима, тъй като демонстрациите обикновено са малки, изолирани и рядко са насочени директно срещу ръководството.
Икономическото недоволство е причина за увеличаване на протестите
Докладът подчертава икономическите предизвикателства пред Китайската комунистическа партия, които потенциално биха могли да прераснат в по-широки управленски проблеми. Китайските граждани се сблъскват със забавяне на икономическия растеж и намаляване на доверието, тъй като четиригодишната тенденция на подобряване на жизнения стандарт показва признаци на забавяне. Кризата в сектора на недвижимите имоти, търговското напрежение със САЩ, репресиите срещу частния сектор и скъпоструващите блокирания, свързани с пандемията, възпрепятстват растежа въпреки усилията на Пекин да стимулира икономиката.
„През последните десетилетия комунистическата партия на практика изискваше от гражданите да приемат еднопартийното ѝ управление в замяна на икономически просперитет“, казва Кевин Слатън, който ръководи проекта China Dissent Monitor. „Тъй като последиците от забавянето на икономическия растеж се усещат от все повече хора, този компромис може да бъде поставен под въпрос“, добави той.
Предстоящ анализ на тенденциите в областта на протестите
Изследователите отбелязват продължаващо нарастване на броя на протестите, въпреки по-строгата цензура, откакто са започнали да събират данни в средата на 2022 г. Това включва нова кампания за премахване на съдържание от видео платформи като Douyin по-рано тази година. Слатен спомена, че данните за юни са достигнали рекордно високи стойности, което отчасти се дължи на включването на нов източник на информация за протестите. Той добави, че данните от настоящото тримесечие, събрани по същата методология, ще помогнат да се определи дали тази възходяща тенденция е устойчива.
Продължаващата криза с недвижимите имоти продължава да бъде съществен двигател на протестите, дори когато Пекин увеличава усилията си за стабилизиране на пазара. През последните 12 месеца събитията, свързани със сектора на недвижимите имоти, са се увеличили с 10% в сравнение с предходната година.
Протестите на собственици на жилища и строителни работници съставляват 44 % от всички случаи на несъгласие, регистрирани в над 370 града на провинциално ниво в базата данни на China Dissent Monitor. Бивши гиганти в областта на недвижимите имоти като Country Garden Holdings Co. и China Evergrande Group са били в центъра на най-много протести в случаите, в които изследователите са успели да идентифицират компанията майка.
Локализирани и спорадични протести
Според Юн Сун, директор на програмата за Китай в базирания във Вашингтон мозъчен тръст Stimson Center, макар че протестите, свързани с труда и собствеността, стават все по-чести, те остават спорадични и не са достигнали интензивността или широко разпространения характер на протестите срещу карантините Covid-19 през 2022 г., които оказаха значително влияние върху политиката на централното правителство.
Икономическите протести често се подхранват от недоволства като спрени жилищни проекти, внезапно затваряне на предприятия, недостиг на ликвидни средства, невъзможност за изплащане на заплати или трудности на местните власти да осигурят адекватни обезщетения за пенсионерите, както отбелязва Слатен от China Dissent Monitor.
През последните две години анализът показва, че много от градовете с най-много икономически протести са в Гуандун, южна провинция, която е ключов производствен център, което отразява въздействието на икономическия спад. За разлика от тях, по-голям дял от протестите в Сиан, друг град на първо място, са свързани с въпроси, свързани с недвижимите имоти.
Предизвикателства пред управлението в условията на икономическо забавяне
Според Лициан Рен, директор на отдел „Модерна алфа“ в WisdomTree Inc., базирана в Ню Йорк компания за управление на активи, забавянето на икономиката представлява сериозно предизвикателство за централното правителство, въпреки че протестите обикновено не представляват екзистенциална заплаха, тъй като местните служители носят основната отговорност за управлението на подобни събития.
„Увеличаването на протестите показва, че политиките на централното правителство не се изпълняват ефективно“, каза тя. „Стратегическите дългосрочни цели на правителството могат да бъдат застрашени, когато краткосрочните нужди доминират над обществените проблеми.“