Най-голямата африканска икономика пред сериозни проблеми
Нигерия е изправена пред една от най-тежките си икономически кризи от години насам, като инфлацията достига 30%, а валутата ѝ е на рекордно ниско ниво.
Публикувано от Божидар Балевски фев 21, 2024 в Макроикономика
Нигерия, най-голямата африканска икономика, е обхваната от една от най-тежките си икономически кризи от години насам, тъй като се бори с рязко покачващата се инфлация и срива на валутата. При годишна инфлация от близо 30 %, рекордно нисък курс на нигерийската наира спрямо щатския долар и протести в цялата страна администрацията на президента Бола Тинубу е изправена пред нарастващ натиск за стабилизиране на икономиката и възстановяване на доверието на инвеститорите.
Икономически данни
Последните данни на Националното статистическо бюро рисуват мрачна картина, като основният индекс на потребителските цени (Consumer Price Index) се покачва до 29,9% на годишна база през януари, достигайки най-високото си ниво от 1996 година насам. Този рязък скок на инфлацията, дължащ се основно на нарастващите цени на храните, изостри икономическите трудности и предизвика широко разпространено недоволство сред нигерийците.
Стремителният спад на нигерийската наира спрямо щатския долар допълнително утежнява икономическите проблеми на страната. След като валутата се срина до безпрецедентно ниски нива както на официалния, така и на паралелния валутен пазар, опасенията за валутната ликвидност и стабилността на валутата се засилиха. В понеделник нигерийската наира достигна ново историческо дъно спрямо щатския долар, като се понижи до почти 1600 спрямо зелените пари от около 900 в началото на годината. Съобщението на президента Тинубу за плановете за набиране на поне 10 млрд. долара за увеличаване на валутните резерви и стабилизиране на найрата подчертава сериозността на ситуацията.
Администрацията на Тинубу, която встъпи в длъжност в условията на икономически сътресения, предприе амбициозни реформи, целящи съживяване на икономиката и привличане на чуждестранни инвестиции. Решението да се унифицират множеството обменни курсове на Нигерия и да се позволи на пазарните сили да диктуват валутния курс обаче доведе до рязко обезценяване на наирата. Освен това регулаторните промени, засягащи изчисляването на заключителния курс на валутата, допълнително задълбочиха нейния спад, засилвайки инфлационния натиск и намалявайки покупателната способност.
Проблемите в страната
Последиците от валутната криза в Нигерия надхвърлят вътрешните проблеми, като се отразяват на търговския баланс и външната конкурентоспособност на страната. Като нетен вносител, разчитащ на чуждестранни стоки за задоволяване на вътрешното търсене, Нигерия е изправена пред все по-големи предизвикателства при управлението на търговския си дефицит и осигуряването на основни стоки за нарастващото си население.
Неблагоприятното въздействие на инфлацията и обезценяването на валутата се усеща остро от нигерийските домакинства, като намаляващите разполагаеми доходи и засилващият се натиск върху разходите за живот изострят социално-икономическото неравенство. Неотдавнашното премахване на субсидиите за природен газ, което доведе до утрояване на цените на природния газ, допълнително натовари бюджетите на домакинствата и подхрани общественото недоволство.
Усилията на президента Тинубу за пренасочване на спестяванията от премахването на субсидиите към инвестиции в инфраструктура имат за цел да се преодолеят дългогодишните инфраструктурни дефицити и да се стимулира икономическият растеж. Въпреки това ефикасността на тези мерки за облекчаване на икономическите трудности и насърчаване на устойчивото развитие остава несигурна на фона на преобладаващите икономически сътресения.
На фона на растящата инфлация, увеличаващите се нива на дълга, високата безработица и недостига на енергия Нигерия е изправена пред редица обезкуражаващи икономически предизвикателства.
Монетарна политика
Централната банка на Нигерия е изправена пред нарастващ натиск да приеме решителни мерки по паричната политика, за да ограничи инфлацията и да възстанови макроикономическата стабилност. Тъй като през второто тримесечие на 2024 година се очаква инфлацията да достигне своя връх от близо 33% на годишна база, създателите на политиката трябва да се ориентират в деликатен баланс между ограничаването на инфлацията и икономическото стимулиране.
Предстоящото заседание на Комитета по парична политика на 26 и 27 февруари представлява критичен момент, в който Централната банка може да демонстрира ангажимента си за възстановяване на доверието в икономическите перспективи на Нигерия. Очакваните повишения на лихвените проценти и корекции в политиката ще бъдат внимателно проучени за тяхната ефективност при преодоляването на основните причини за икономическите предизвикателства в Нигерия и очертаването на пътя към устойчиво възстановяване.
Тъй като Нигерия се бори с нелеката задача да се справи с икономическите сътресения, решителното ръководство, разумните политически мерки и координираните усилия за преодоляване на структурните слабости ще бъдат от съществено значение за очертаване на курс към стабилност и просперитет. Залогът е голям, а пътят напред е изпълнен с несигурност, но със съгласувани действия и стратегически интервенции Нигерия може да преодолее настоящите си икономически предизвикателства и да стане по-силна в лицето на трудностите.